PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk nagrodzony za pracę z osobami zaburzonymi psychicznie

Gdańsk nagrodzony za pracę z osobami zaburzonymi psychicznie
Gdański projekt na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi nagrodzony w IX edycji konkursu Samorząd Równych Szans 2017. Statuetkę odebrali w poniedziałek, 26 lutego, w Krakowie Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej oraz Małgorzata Niemkiewicz - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Muzeum AK w Krakowie, gdzie odbyła się gala. Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska oraz Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Konkurs zorganizowała Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego w Krakowie, która nagradza najciekawsze rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, realizowane przez samorządy.

Gdański model deinstytucjonalizacji usług na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi” znalazł się w gronie najlepszych.

Chodzi o pobudzenie ich aktywności społecznej, wspieranie niezależności, zaradności osobistej i zapewnienie usług na najwyższym poziomie.

- Jestem szczęśliwy z tego wyróżnienia, które pokazuje, że mając ważny, społeczny cel można „góry przenosić”, jeśli tylko współpracuje się przy jego osiągnięciu z zaangażowanymi, empatycznymi, mądrymi ludźmi - stwierdził Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska. - Projekt „gdańskiego modelu” to wspólne dzieło i wspólna myśl pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego oraz ekspertów z organizacji i instytucji obszaru zdrowia psychicznego, edukacji, szeroko rozumianej pomocy osobom niepełnosprawnym. Powstał przy wielkim, merytorycznym wsparciu przedstawicieli organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, które znakomicie wspierają działania samorządowe na rzecz osób potrzebujących, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Mam nadzieję, że dzięki takim inicjatywom, współdziałaniu będzie możliwe wypracowanie kolejnych rozwiązań w obszarze zdrowia psychicznego mieszkańców, które bardzo korzystnie wpłyną na ich jakość życia.

Za nagrodę podziękowała także konkursowej Kapitule oraz twórcom innowacji Małgorzata Niemkiewicz, dyr. MOPR podkreślając, że “teraz pora na wspólną pracę przy wprowadzaniu w życie projektu”.


Przypomnijmy, że testowanie i jednocześnie wdrażanie modelu w mieście rozpoczęło się w październiku 2017 i potrwa do 2020 roku. Nowatorskość gdańskiego modelu polega przede wszystkim na indywidualnym i jednocześnie kompleksowym podejściu do osoby z zaburzeniami psychicznymi. Wobec każdej takiej osoby będzie realizowana indywidualna ścieżka diagnostyki, leczenia, wsparcia, aktywizacji społecznej i zawodowej. Potrzebujący będzie objęty pomocą różnych specjalistów: może liczyć m.in. na opiekę lekarza psychiatry, psychologa, asystenta środowiskowego czy opiekuna. Chodzi o to, by wsparcie dawało jak najlepsze efekty.

- Model kładzie nacisk na pracę środowiskową i zapewnienie osobie zaburzonej łatwego dostępu zarówno do leczenia, jak i do społecznej aktywizacji i integracji - mówi Alina Kaszkiel-Suska, prezes Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry „Fosa” w Gdańsku. - Tutaj, jak nigdy wcześniej, medycyna bardzo mocno współpracuje z pomocą społeczną na rzecz potrzebującego człowieka.

- Aby skutecznie pomagać człowiekowi zaburzonemu psychicznie trzeba patrzeć na jego potrzeby kompleksowo - podkreśla psycholog, psychoterapeuta Katarzyna Wieczorek, prezes Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań” w Gdańsku. - To „spojrzenie” udało się wprowadzić do modelu. Pacjent będzie objęty nie tylko leczeniem, ale także wsparciem asystenta środowiskowego, psychologa, psychiatry, aktywizacją społeczną. To nowa jakość.

W ramach testowania i wdrażania modelu w Gdańsku powstać ma m.in. specjalistyczna poradnia zdrowia psychicznego, oddział dzienny dla osób zaburzonych, mieszkania wspomagane, środowiskowy dom samopomocy, centrum integracji społecznej oraz klub integracji społecznej. Głównym realizatorem i liderem zadania jest gdański MOPR, partnerami: Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi „Przyjazna Dłoń”, Fundacja Wspierania Rodzin „Przystań” i Centrum Zdrowia Psychicznego OPTIMMED.

Realizacja modelu jest finansowana ze środków europejskich – łącznie to kwota ponad 10 mln złotych (w tym przeszło 302 tys. zł to wkład własny miasta).


Czytaj także: 

Gdańsk i zdrowie psychiczne. Miasto nie czeka, woli działaćSylwia ResselUrząd Miejski w GdańskuMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sylwia Ressel - najnowsze
Sylwia ResselUrząd Miejski w GdańskuMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sylwia Ressel - najnowsze