• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk na wysokim miejscu w rankingu serwisu Rynek Pierwotny

Gdańsk na wysokim miejscu w rankingu serwisu Rynek Pierwotny

W tegorocznym rankingu warunków mieszkaniowych w polskich miastach, przygotowanym przez ekspertów portalu rynekpierwotny.pl, Gdańsk zajął 15 miejsce na ponad 200 analizowanych miast i miejscowości. Stolica Pomorza "podskoczyła" w rankingu o jedno miejsce wyżej.
05.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ambersky-002_798x533
Gdańsk znalazł się na 15 miejscu rankingu przygotowanego przez portal RynekPierwotny.pl. Poprawił swój wynik z 2016 roku o jedno miejsce 
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Ranking powstał w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego za 2017 rok. Przygotowujący go eksperci portalu wzięli pod uwagę takie kryteria jak dostępność mieszkań na  tysiąc mieszkańców i średnią powierzchnię użytkową lokali.

Portal na podstawie danych GUS-u co roku przygotowuje ranking warunków mieszkaniowych w miastach posiadających ponad 20 tys. mieszkańców. Tym razem do grona analizowanych miast zakwalifikowało się 218 miejscowości.

Ranking uwzględnia nasycenie miasta mieszkaniami i metrażem. Eksperci RynekPierwotny.pl wzięli pod uwagę dwa wskaźniki - średnią liczbę mieszkań przypadających na tysiąc osób oraz średnią powierzchnię użytkową mieszkania (domu lub lokalu) w przeliczeniu na 1 osobę.

Awans w porównaniu do poprzedniego roku zaliczył m.in. Gdańsk i Wrocław.

Dokładnie takie same miasta, jak przed rokiem zajęły pierwsze dziesięć miejsc. To  następujące ośrodki miejskie:

  1. Sopot
  2. Wrocław
  3. Warszawa
  4. Kołobrzeg
  5. Zakopane
  6. Świnoujście
  7. Józefów
  8. Piaseczno
  9. Poznań
  10. Marki

     15 Gdańsk


Jak wskazują eksperci portalu na uwagę zasługuje m.in. awans Wrocławia o dwie pozycje. Wrocław wyprzedził Warszawę, a jego atutem jest powierzchnia użytkowa na mieszkańca (34,9 mkw. pod koniec 2017 r.) znacznie większa od analogicznego wyniku z Warszawy (31,8 mkw.). Ważny wydaje się też spadek Zakopanego o trzy pozycje (na piąte miejsce). To górskie miasto posiada rozbudowaną bazę mieszkaniową ze względu na potrzeby turystyczne (podobnie jak Kołobrzeg oraz Świnoujście).

Jeżeli chodzi o pozostałe metropolie liczące ponad 300 tysięcy mieszkańców to roczne wzrosty wynoszące jedną pozycję odnotowano dla Łodzi (11 miejsce), Krakowa (13 miejsce), Gdańska (15 miejsce) oraz Szczecina (26 miejsce). Względem poprzedniego roku nie zmieniła się natomiast lokata Lublina (33 miejsce) i Bydgoszczy (86 miejsce).

Dużych zmian nie można zaobserwować wśród miast osiągających najgorsze wyniki w 2017 r. Do tej kategorii zaliczają się te same ośrodki miejskie co przed rokiem To m.in. Olkusz, Stalowa Wola Knurów, Starogard Gdański.


TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim