Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk na 5! Miasto docenione za system wsparcia dla przedsiębiorców

Gdańsk otrzymał tytuł „Gmina na 5!” w rankingu przygotowanym przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który oceniał gotowość samorządów terytorialnych do obsługi inwestorów drogą elektroniczną. Spośród 648 zakwalifikowanych do przebadania gmin nagrodzono 59 jednostek samorządu terytorialnego, w tym 3 z województwa pomorskiego – Gdańsk, Gdynię i Człuchów.

Gdańsk na 5! Miasto docenione za system wsparcia dla przedsiębiorców
A
A
data publikacji: 12 maja 2017 r.

Gdańsk został doceniony przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Gdańsk został doceniony przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 Studenci SGH w Warszawie sprawdzali, jak urzędy gminne z całego kraju kontaktują się z potencjalnymi inwestorami - wcielali się w rolę tajemniczych klientów oceniając jakość kontaktu mailowego z urzędnikami odpowiedzialnymi za relacje z biznesem. Zespół badawczy przyglądał się także stronom internetowym urzędów w całej Polsce. Testowano czy mają one swoje wersje obcojęzyczne, ile trwa oczekiwanie na odpowiedź wysłaną mailem oraz czy jest ona kompletna.

 

Urząd Miejski w Gdańsku

- Badanie składa się z dwóch części. Pierwszą jest ocena oficjalnych stron miast i gmin. W badaniu tym sprawdzamy na stronie obecność rozwiązań i informacji, które zwiększają użyteczność odbiorcy. Druga część to badanie komunikacji mailowej z wykorzystaniem metody "tajemniczego klienta", dzięki której oceniamy jakość pierwszej odpowiedzi, jakiej udziela urząd. Po zebraniu danych, z wybranych najbardziej obiektywnych kryteriów wyznaczany jest ranking gmin, a wyróżnienie otrzymują te, które uzyskały ponadprzeciętnie dobry wynik w porównaniu do wszystkich gmin przebadanych oraz równocześnie uzyskały minimum połowę punktów – tłumaczy Paweł Kasprowicz, Przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Akceleracji Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

- Gdańsk, jak i cała metropolia, od dawna przyciąga kolejnych inwestorów i przedsiębiorców – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Nasz region oferuje obecnie najkorzystniejsze warunki dla działalności firm IT oraz BPO. Mamy już renomę na świecie, a potwierdzają to kolejne firmy, które w naszym regionie otwierają, a z czasem poszerzają swoje siedziby, placówki czy oddziały – mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. - Oczywiście wpływa na to wiele czynników: z jednej strony mamy zaplecze w postaci dwóch uczelni, które rok w rok wypuszczają ze swoich murów fachowców. Z drugiej - dobrą lokalizację, bo Gdańsk to nie tylko port, ale również okno, czy raczej drzwi do całego naszego regionu, do Europy Wschodniej czy Azji. Dla wielu firm placówka w naszym mieście jest świetną "bazą wypadową", jednak bardzo ważnym elementem jest też sprawna i fachowa pomoc przedsiębiorcom ze strony miasta. Mamy tego świadomość i kładziemy na to szczególny nacisk. A przyznane wyróżnienie potwierdza, że nasze starania przynoszą dobry efekt w praktyce – dodaje Dulkiewicz.

„Gmina na 5” to cykliczne badanie naukowe przeprowadzane przez Studenckie Koło Naukowe Akceleracji, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Badanie przeprowadzono w pierwszym kwartale tego roku.

Uroczyste rozdanie dyplomów i prezentacja raportu odbyła się w czwartek, 11 maja w czasie konferencji „Forum Gmin na 5!” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. 

-
Michał Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
michal.piotrowski@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora
-
Michał Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
michal.piotrowski@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora