• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk jako wspólnota. 59. Salon Młodopolski im. A Rybickiego. Zobacz debatę

Gdańsk jako wspólnota. 59. Salon Młodopolski im. A Rybickiego. Zobacz debatę

"Gdańsk jako wspólnota" - książka autorstwa Pawła Adamowicza była pretekstem do debaty w ramach 59. Salonu Młodopolskiego im. A. Rybickiego. Prezydenta Adamowicza, jego drogę samorządową od radnego do doświadczonego lidera prezydenta, ewolucję poglądów i przekonań wspominali goście Salonu: Wojciech Duda, Aleksander Hall i Cezary Obracht-Prondzyński.
06.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
DobrySalon
Zaproszenie do udziału w Salonie przyjęli: Wojciech Duda (drugi z lewej), Cezary Obracht - Prondzyński, Aleksander Hall. Spotkanie poprowadził Piotr Jacoń (pierwszy z lewej).
Anna Rezulak/KFP


Temat 59. Salonu Młodopolskiego zapożyczony został z tytułu książki prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza. Napisał w niej nie tylko o swojej wizji rozwoju Gdańska, którą wprowadzał w życie przez 20 lat, ale też o najważniejszych wyzwaniach czekających gdańszczan.

Pierwsza książka Pawła Adamowicza „Gdańsk jako wyzwanie” była punktem wyjścia do dyskusji, a ważnym odniesieniem właśnie „Gdańsk jako wspólnota”, książka którą dziś traktuje się jako „testament" tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Zaproszenie do udziału w Salonie przyjęli: Wojciech Duda, Aleksander Hall i Cezary Obracht - Prondzyński. Spotkanie poprowadził Piotr Jacoń. Projekt realizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Gdańska.

Goście wspominali drogę, którą przeszedł prezydent Gdańska od najmłodszego radnego miejskiego do świadomego, charyzmatycznego przywódcy, lidera, dojrzałego polityka.

- Widać było, jak Paweł potrafił przewodzić - wspominał Piotr Duda, historyk, redaktor naczelny „Przeglądu Politycznego". - Widać było, że potrafił jak membrana przenosić fale odczuć społecznych. Zwłaszcza po 2015 roku podejmował działania, które wymagały konsekwentej opozycji do rządzącego PiSu. Ale Pawła którego pamiętamy, trzeba pamiętać też z różnych okresów. Z 2001, 2002 roku i tego który pojawiał się na spotkaniach w obronie sądów, który bronił Muzeum II Wojny Światowej, Europejskiego Centrum Solidarności, z 2005 roku, kiedy nie godzi się na marsz równości, a po 12 latach idzie na jego czele.

Jak powiedział Cezary Obracht - Prondzynski, profesor zw. dr hab., socjolog, antropolog i historyk z Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG, gdzie jest kierownikiem Zakładu Antropologii Społecznej ewolucja - im dalej od tragicznych wydarzeń ze stycznia 2019 roku tym bardziej całościowo można patrzeć na jego biografię.

- Jeśli weźmiemy książkę z 2008 roku w ogole nie pojawi sie tam słowo otwartość - powiedział profesor Obracht-Prondzyński. - Jest ona pisana z perspektywy “ja” to taki raport sprzed stanu zmiany, zamknięcia kolejnego etapu i otwarta furtka, z której sam Paweł nie zdawał sobie sprawy. W tej książce pisze o ryzyku peryferyzacji, w Gdańsku nie ma wtedy mnóstwa rzeczy. Gdyby Adamowicz przegrał wybory w 2008 roku, przeszedł by do historii jako zupełnie inna postać. Nie przegrał i okazje, szanse, które się pojawiły potem potrafił wykorzystać. To rośnięcie i dorastanie do roli trwało lata. Co byłoby po tych pięciu latach, nie zobaczymy tego, wielka szkoda.

Kolejny zaproszony gość - Aleksander Hall, w czasach PRL działacz opozycji demokratycznej, współzałożyciel Ruchu Młodej Polski, redaktor ukazującego się poza zasięgiem cenzury „Bratniaka" oraz „Polityki Polskiej" poznał Pawła Adamowicza, kiedy ten był licealistą.

- Pawła poznałem jesienią 1980 roku przez jego brata Piotra, który był moim uczniem - wspominał Aleksander Hall, wtedy nauczycielem historii w VI LO w Gdańsku. - Piotr zadawał mi pytania, żeby sprawdzić czy jestem uczciwym historykiem. Test wypadł dobrze, przyjaźń przetrwała do dzis. W latach 90 widzialem pasję Pawła do tworzącego się samorządu, wiedziałem że będzie kandydował i głosowałem na niego. Wtedy nie zadawałem sobie pytania, jak będzie wyglądała jego kariera. To była wspaniała droga młodego członka rady miejskiej do wielkiego prezydenta miasta. Wielkiego, bo dziś możemy już podsumowywać i oceniać jego dzieło.

Organizatorem Salonu była Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz Europejskie Centrum Solidarności.


ZOBACZ CAŁĄ DEBATĘ


Uczestnicy salonu:

WOJCIECH PAWEŁ DUDA - historyk, redaktor naczelny „Przeglądu Politycznego". Główny doradca Prezesa Rady Ministrów w latach 2007-2015. Współautor serii albumowej „Był sobie Gdańsk", która zainicjowała debatę nad tożsamością Gdańska w połowie lat dziewięćdziesiątych. Bliski współpracownik śp. Pawła Adamowicza

(2016-2019)

ALEKSANDER HALL - w czasach PRL działacz opozycji demokratycznej, współzałożyciel Ruchu Młodej Polski, redaktor ukazującego się poza zasięgiem cenzury „Bratniaka" oraz „Polityki Polskiej". Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. W wolnej Polsce minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego oraz poseł na Sejm I i III kadencji.  Autor kilkunastu prac historycznych.  W 2010r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Obecnie jest profesorem w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

CEZARY OBRACHT-PRONDZYŃSKI - prof. zw. dr hab., socjolog, antropolog i historyk. Pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG, gdzie jest kierownikiem Zakładu Antropologii Społecznej. Zainteresowania badawcze dotyczą głównie problematyki mniejszości narodowych i etnicznych, kulturowych problemów współczesności, kultury Kaszub i Pomorza oraz polityki regionalnej. Jest autorem lub współautorem ponad 30 książek, ponadto redaktorem lub współredaktorem ponad 20 a także autorem kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych. W latach 1995-2000 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Pomerania". Prezes Instytutu Kaszubskiego.

PIOTR JACOŃ - dziennikarz TVN24, gdzie pracuje od 2004 roku - zaczynał jako trójmiejski reporter, obecnie prezenter, gospodarz magazynu „Dzień po dniu". Wcześniej pracował w gdańskim „Radiu Plus", a także „Dzienniku Bałtyckim", gdzie był zastępcą dyrektora marketingu. Współpracował również z „Radiem Gdańsk" - do 2018 r. prowadził tam autorską audycję "Gdynia Główna Osobista". Absolwent polonistyki UG a także wykładowca na tej uczelni na kierunku dziennikarstwo.



TV

To przedszkole jest wzorem