PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk gospodarzem globalnego finału najbardziej prestiżowych zawodów breakingowych 1 na 1 na świecie

Gdańsk gospodarzem globalnego finału najbardziej prestiżowych zawodów breakingowych 1 na 1 na świecie
Po 17 globalnych finałach rozegranych w najbardziej rozpoznawalnych miastach na całym świecie, 18. edycja Red Bull BC One World Final odbędzie się w Gdańsku. Międzynarodowe wydarzenie taneczne, w którym najlepsi b-boys i b-girls na świecie będą walczyć o tytuł mistrza, zaplanowano na 6 listopada 2021.
B-boy Junior na tle gdańskich dźwigów
B-boy Junior na tle gdańskich dźwigów
Fot. Little Shao

 

W tym roku po raz pierwszy globalny finał najbardziej prestiżowych zawodów Red Bull BC One odbędzie się w Polsce. Podczas serii wydarzeń, która obejmuje ponad 60 imprez kwalifikacyjnych w 30 krajach, najlepsi b-boye oraz b-girls zmierzą się w walce o miejsce na światowej scenie i awans do wielkiego finału. Impreza będąca ukoronowaniem międzynarodowych eliminacji odbędzie się w Gdańsku, 6 listopada 2021. Miasto Gdańsk jest oficjalnym partnerem wydarzenia i ugości wszystkich krajowych mistrzów walczących o miejsce na liście startowej światowego finału, która obejmie szesnastu b-boyów i szesnaście b-girls.

- Światowe finały BC One w Polsce to dla mnie świetne pole do wymiany umiejętności, zaprezentowania polskiego stylu. Polska scena taneczna będzie mogła obcować z uczestnikami z całego świata i tym sposobem również się rozwijać - komentuje b-boy Thomaz, zwycięzca Red Bull BC One Cypher Poland 2016 i 2019. -  To wydarzenie na pewno skupi uwagę na lokalnej scenie tanecznej i pomoże wynieść kilka nowych osób na arenę międzynarodową

Ostatnia edycja Red Bull BC One World Final, która odbyła się w 2020, została przeprowadzona w nieco zmienionym formacie, w finale udział wzięli jedynie zaproszeni zawodnicy. Tytuł mistrza zabrał do rodzinnej Japonii b-boy Shigekix, najmłodszy zwycięzca w historii zawodów, natomiast zwyciężczyni Red Bull BC One World Final 2019 w Mumbaju, b-girl Kastet z Rosji, wywalczyła swój drugi mistrzowski pas. B- girl Kastet została pierwszą zawodniczką w historii, która może pochwalić się dwoma tytułami Mistrzyni Świata Red Bull BC One z rzędu, dzięki czemu niedawno zasłużenie dołączyła do składu Red Bull BC One All Stars – jednej z najlepszych breakingowych ekip na świecie.

Oficjalnym partnerem wydarzenia jest Miasto Gdańsk.

 

B-boy Sunni, za sceną fragment sylwetki Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku
B-boy Sunni, za sceną fragment sylwetki Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku
Fot. Little Shao

Krajowe kwalifikacje

Red Bull BC One World Final poprzedzony jest licznymi wydarzeniami eliminacyjnymi na całym świecie. W tym roku najlepsi b-boye i b-girls z Polski mieli aż trzy szanse, aby zmierzyć się ze sobą w tanecznych pojedynkach.

Podczas imprez kwalifikacyjnych: Red Bull BC One City Cypher w Gdańsku (8 maja) oraz w Warszawie (15 maja) wyłonionych zostało po czterech najlepszych b-boyów i dwie najlepsze b-girls. Otrzymali dzikie karty i zostali zaproszeni do finałowej 16-stki na Red Bull BC One Cypher Poland w Krakowie (3 lipca).

Zwycięzcy Red Bull BC One Cypher Poland w kategoriach b-boys i b-girls – Zawisza i Mery Berry - zaprezentują się na Red Bull BC One World Final w Gdańsku. O tym, czy ostatecznie zmierzą się w finałowych pojedynkach, zadecyduje międzynarodowy „Last Chance Cypher”, poprzedzający główne wydarzenie.

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń Red Bull BC One będą stopniowo ujawniane na stronie internetowej organizatora.

red_bull_bc_one_world_final_gdansk_3_

O Red Bull BC One

Red Bull BC One to największe i najbardziej prestiżowe zawody breakingowe w formacie jeden na jednego na świecie. Każdego roku tysiące tancerzy rywalizuje o możliwość wystąpienia w globalnym finale.

Od 2004 roku odbyło się 17 światowych finałów w największych i najbardziej rozpoznawalnych miastach na całym świecie.

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl