PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk górą w nowym rankingu miast - tym razem według tygodnika Wprost

Gdańsk górą w nowym rankingu miast - tym razem według tygodnika Wprost
Redakcja tygodnika Wprost podkreśla, że główne kryteria, jakie brano po uwagę to: przyjazność dla mieszkańców, otwartość na biznes, ale i racjonalne gospodarowanie finansami. Gdańsk okazał się zdecydowanie najlepszy, Warszawa na trzecim miejscu, Gdynia na 11-tym.

Tłumy mieszkańców i turystów na ulicy Mariackiej.
Tłumy mieszkańców i turystów na ulicy Mariackiej.
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

Publikacja na ten temat pierwszego rankingu miast Wprost ukazała się w najnowszym wydaniu tygodnika. Trzy pierwsze akapity to jedna wielka pochwała Gdańska. Warto przytoczyć je w całości:

"To była nietypowa wizyta - 7 września Gdańsk odwiedziła grupa olsztyńskich samorządowców, na czele z jednym z zastępców prezydenta, aby popatrzeć, jak stolica Pomorza rozwija ruch rowerowy. Przyjechali, ponieważ Gdańsk jest liderem w rozwoju ruchu rowerowego. Ale stolica Pomorza wyróżnia się nie tylko na rowerowej mapie kraju. Gdańsk zwyciężył w pierwszej edycji rankingu miast tygodnika Wprost, plasując się wysoko w kluczowych kategoriach konkursowych. W rankingu premiowane są te ośrodki, które rozwijają się w sposób zrównoważony i zaspokajają różne potrzeby mieszkańców.

Podstawą są zdrowe finanse. Gdańsk systematycznie zwiększa dochody, które w 2015 roku osiągnęły 3,8 tys. zł na mieszkańca. Warto zwrócić uwagę, że udział środków z Unii Europejskiej w dochodach utrzymuje się na kilkunastoprocentowym poziomie. Pod tym względem znajduje się w ścisłej czołówce polskich miast. Przeciętny udział pieniędzy z UE w dochodach miast nie przekracza 8 proc.".

Dalej autor publikacji Cezary Adamczyk pisze:

"Gdańsk może też pochwalić się pokaźną nadwyżką operacyjną, czyli nadwyżką dochodów bieżących nad wydatkami. Pod tym względem znajduje się na trzecim miejscu po Warszawie i Poznaniu. Gdańsk plasuje się również wysoko pod względem jakości życia mieszkańców i przyjazności dla biznesu, o czym świadczy najlepiej niskie bezrobocie (5,9 proc. na koniec lipca wobec 8,6 proc. dla kraju) i nowo rejestrowane firmy".


Przy okazji - wielkie brawa należą się dla Sopotu, który według tygodnika Wprost najlepiej gospodarzy finansami z wszystkich polskich miast, choć nie znalazł się w pierwszej 20-ce rankingu głównego tygodnika. W kategorii "Kondycja finansowa" także dwa pozostałe ośrodki Trójmiasta znalazły się w pierwszej dziesiątce. Gdańsk jest na miejscu ósmym. w skali kraju, Gdynia jest dziewiąta.

Gdańsk jest drugi w kategorii "Miasto dla biznesu" - za Krakowem, a przed Warszawą.

W kategorii "Jakość życia" Gdańsk zajmuje ósme miejsce, ale warto zauważyć, że jest to najwyższa pozycja wśród metropolii. Wyżej jakość życia oceniona została tylko dla, kolejno: Białegostoku, Tarnowa, Rzeszowa, Zamościa, Olsztyna, Siedlec i Tychów.


To kolejny w ostatnich miesiącach ranking, który potwierdza wysoką jakość pracy gdańskich władz samorządowych i wysoki potencjał społeczny mieszkańców Gdańska. Wcześniej pokazały to dwa rankingi dziennika Rzeczpospolita i ranking Polityki Insight.


Czytaj także:

Paweł Adamowicz. Samorządowiec roku 2015, a nawet 10-lecia

Gdańsk najlepszym samorządem w Polsce w roku 2016 - ranking dziennika Rzeczpospolita

Gdańsk jak Kopenhaga? Sukces w prestiżowym rankingu miast


Zobacz także:

Olsztyn uczy się od Gdańska. Nasze rozwiązania są „najbardziej spektakularne”


Roman Daszczyńskiwww.gdansk.plroman.daszczynski@gdansk.pl
Roman Daszczyński - najnowsze
Roman Daszczyńskiwww.gdansk.plroman.daszczynski@gdansk.pl
Roman Daszczyński - najnowsze