PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
GDM, opera na Targu Węglowym, spektakle, wystawy. Bogaty program kulturalny w ten weekend
GDM, opera na Targu Węglowym, spektakle, wystawy. Bogaty program kulturalny w ten weekend
W weekend 20-22 lipca Plac Zebrań Ludowych zapełni się tancerzami i muzykami, a Targ Węglowy rozbrzmi dźwiękami opery. Nudzić nie będziemy się także w Teatrze w Oknie i w Gdańskiej Galerii Fotografii.
Gdańsk Dźwiga Muzę co roku przyciąga na Plac Zebrań Ludowych tłumy miłośników kultury tańca i muzyki
Gdańsk Dźwiga Muzę co roku przyciąga na Plac Zebrań Ludowych tłumy miłośników kultury tańca i muzyki
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Przed nami trzy dni z tańcem, muzyką i sztuką uliczną - w piątek, 20 lipca, rozpoczyna się festiwal Gdańsk Dźwiga Muzę. W programie jubileuszowej, 10. już edycji bitwy taneczne, warsztaty, strefa street artu i koncerty na scenie głównej. Wśród gwiazd najbardziej znane postaci polskiej sceny hip hopowej, popowej i rockowej. Usłyszmy m.in. Brodkę, Lao Che, Happysad, Strachy na Lachy i Kaliber 44. Wszystkie wydarzenia odbędą się na Placu Zebrań Ludowych. Bilety: 20-60 zł.

Więcej: Gdańsk Dźwiga Muzę 2018 już w ten weekend. To jedyna taka impreza w Polsce.

 Opera na Targu Węglowym to jedyna takie wydarzenie, gdy w środku miasta, na świeżym powietrzu, można obcować ze sztuką operową
"Opera na Targu Węglowym" to jedyna takie wydarzenie, gdy w środku miasta, na świeżym powietrzu, można obcować ze sztuką operową
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Gdańsk Dźwiga Muzę to nie jedyne ciekawe wydarzenie pod chmurką w ten weekend w Gdańsku. W sobotę, 21 lipca, odbędzie się coroczny pokaz w ramach popularnego cyklu „Opera na Targu Węglowym”. Tym razem na dużym ekranie w warunkach plenerowych zobaczymy słynne dzieło „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta, w wykonaniu artystów z włoskiego Teatro Lauro Rossi. Widzów czekają niezapomniane doznania muzyczne i estetyczne - spektakl zachwyca znakomitą obsadą, elegancką scenografią i kostiumami. Nad całością imprezy jak zawsze będzie czuwać operowy ekspert Jerzy Snakowski i sopranistka Katarzyna Hołysz, którzy wzbogacą pokaz komentarzami na żywo. Wstęp wolny.

Więcej: Opera na Targu Węglowym już w sobotę! Przyjdź na „Don Giovanniego” pod chmurką.

 Ja, Maria to spektakl o burzliwych losach Marii Skłodowskiej-Curie
"Ja, Maria" to spektakl o burzliwych losach Marii Skłodowskiej-Curie
Fot. Mieczysław Krombach

W Teatrze w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51) trwa lato z monodramem. W ten weekend, w ramach cyklu „MONOTEATR: Mikrokosmos Miedziewskiego” zobaczymy dwa spektakle w reżyserii mistrza spektakli w poetyce teatru jednego aktora, Stanisława Miedziewskiego.

W sobotę, 21 lipca, o godz. 19 zaprezentowana zostanie „Teatralność” na motywach utworów Bernarda Marie Koltesa, Łukasza Rippera i Michała Walczaka, w wykonaniu Mateusza Nowaka. Dzień później, w niedzielę, 22 lipca, o godz. 19 scenę przejmie Mirella Rogoza-Biel z monodramem „Ja, Maria” na podstawie fragmentów biografii Marii Skłodowskiej-Curie.

Po spektaklach odbędą się rozmowy z twórcami projektu.

Wstęp wolny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: monoteatr@ftg.pl, lub telefonicznie: 58 322 04 14.

 Autoportret. Właściwa strona podwójnych drzwi , z cyklu Psyche Diary , 1967 r.
"Autoportret. Właściwa strona podwójnych drzwi", z cyklu "Psyche Diary", 1967 r.
mat. Gdańskiej Galerii Fotografii

Nudno w ten weekend nie będzie także w miejskich galeriach sztuki. Gdańska Galeria Fotografii - mieszczący się w Zielonej Bramie oddział Muzeum Narodowego (ul. Długi Targ 24) zaprasza na najnowszą wystawę: „W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX w.”. Ekspozycja jest prezentacją fotografii nieżyjącej już amerykańskiej artystki Jacqueline Livingston, eksperymentującej z narracją biograficzną i socjologicznym komentarzem zmian społecznych lat 60. i 70. XX wieku.

Wernisaż wystawy w Gdańskiej Galerii Fotografii odbędzie się w piątek, 20 lipca, 2018 r., o godz. 18. Prace Livingston można oglądać do 28 października - codziennie od wtorku do niedzieli, w godz. 10-17. Bilety: normalny 2 zł, ulgowy 1 zł.

Ewa Juszkiewicz: Maria , olej na płótnie, 2013 r.
Ewa Juszkiewicz: "Maria", olej na płótnie, 2013 r.
mat. artystki

A w dwóch oddziałach: Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (ul. Powroźnicza 13/15) i Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 34/35-37) trwa wystawa „Kościotrupy muszą wstawać”.

Ekspozycja jest okazją, by zastanowić się nad zagadnieniem tradycyjnej, muzealnej formy prezentacji sztuki. Wystawa zgromadziła prace wielu znanych i cenionych artystów, m.in. Doroty Nieznalskiej, Elvina Flamingo, Olafa Brzeskiego czy Pawła Althamera, którzy za pomocą swoich dzieł, odrębnych wizji, różnych technik, dyskutują na temat sytuacji sztuki, artystów i instytucji muzealnych w dzisiejszym świecie.

Prace można oglądać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 12-19. Wstęp wolny.

Więcej: „Kościotrupy muszą wstawać”, czyli jak artyści ożywiają sztukę muzealną.

Portret Jana II Kazimierza Wazy na płótnie, ok. 1659 r.
Portret Jana II Kazimierza Wazy na płótnie, ok. 1659 r.
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

W Ratuszu Głównego Miasta (Gdańsk, ul. Długa 46/47) można natomiast oglądać wystawę przygotowaną przez Muzeum Gdańska, pt. „Król jedzie”. Ekspozycja opowiada o wjazdach monarchów do dawnego Gdańska. Obejmująca 1000 m2 narracja w 7. odsłonach będzie pokazywana do 30 października 2018 r. Wystawę można oglądać codziennie: w poniedziałki w godz. 10-13, wt-sb - w godz. 10-18, niedziele - godz. 11-18. Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł, w poniedziałki wstęp wolny.

Więcej: Potomek Stanisława Augusta Poniatowskiego otworzył wystawę „Król jedzie!”.

 Wodowanie sztuk - wodne widowisko z dźwiękami carillonu w tle
"Wodowanie sztuk" - wodne widowisko z dźwiękami carillonu w tle
mat. prasowe

Ponadto przez cały weekend - w piątek, sobotę i niedzielę, około godz. 21.45 zachęcamy do udania się pod Fontannę Heweliusza i na skwer przy Wielkim Młynie - miejsca spotkań w ramach trwającej kolejnej odsłony muzyczno-wizualnego projektu „Wodowanie Sztuk”.

- To już trzeci sezon niezwykłych wieczornych pokazów Fontanny Heweliusza z akompaniamentem carillonu kościoła św. Katarzyny - przypomina Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, realizującej projekt. - Motywem przewodnim „Wodowania sztuk” jest specjalny program fontanny oraz skomponowany przez Kamila Cieślika utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza”. Kompozycja zwyciężyła w 2016 roku w konkursie „Fontannie bije ten dzwon”, organizowanym przez spółkę GIWK - dodaje.

Wstęp wolny.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze