Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk Dźwiga Muzę i muzyków - w sobotę na jednej scenie będzie ich 120

- Czegoś takiego jeszcze nie było - zapowiadają organizatorzy Gdańsk Dźwiga Muzę. Trzydniowy festiwal tańca, muzyki i sztuki ulicznej rozpoczyna się w piątek 29 lipca 2016 r. Zgromadzi 30-tysięczną publiczność i ponad 100 artystów, w tym tylko jednego dnia aż 120 na jednej scenie! Dla festiwalowiczów przygotowano dodatkową komunikację.

Gdańsk Dźwiga Muzę i muzyków - w sobotę na jednej scenie będzie ich 120
A
A
data publikacji: 27 lipca 2016 r.

Tegoroczny patron festiwalu - Gabriel Fahrenheit z popperem Adrianem.
Tegoroczny patron festiwalu - Gabriel Fahrenheit z popperem Adrianem.
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Ósma edycja festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę to aż trzy dni i trzy noce muzycznych i tanecznych atrakcji na Placu Zebrań Ludowych. Jednym z najważniejszych wydarzeń, obok warsztatów ze światowej sławy tancerzami i choreografami, będzie Wielki Dialog Orkiestr drugiego dnia festiwalu, w sobotę 30 lipca 2016 r. Spektakularne wydarzenie na jednej scenie zgromadzi 120 muzyków.

- Sobotni koncert to starcie dwóch konkurencyjnych projektów: Steve’a Nasha i Turntable Orchestra z L.U.C i Reble Bable Ensemble. U korzeni obu leży interpretacja muzyki hip hop poprzez różne instrumentarium. Pierwszy projekt oparty jest o instrumentarium muzyki symfonicznej, drugi używa instrumentów orkiestry dętej - mówi Tomasz Maciuk ze Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury, która organizuje festiwal. - Oba te projekty po raz pierwszy w Polsce spotkają się tu, na Gdańsk Dźwiga Muzę.

Tomasz Maciuk ze Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury
Tomasz Maciuk ze Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Steve Nash to pseudonim Kacpra Nowaka, cenionego przez krytyków 26-letniego DJ-a, producenta i kompozytora z Częstochowy. Jest dwukrotnym mistrzem świata International Dj Association World Championships 2012 i 2013, jednak karierę muzyczną rozpoczął od muzyki klasycznej - ukończył Liceum Muzyczne im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie i Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie fortepianu. Jego projekt to połączenie dwóch światów - muzyki klasycznej i turntablismu. Na scenie wykorzystuje brzmienie orkiestry symfonicznej, fortepianu i gramofonów obsługiwanych przez DJ-ów. W Gdańsku zaprezentuje materiał z płyty, która ukaże się dopiero we wrześniu tego roku, będzie to więc wyjątkowa okazja, by usłyszeć utwory jeszcze przed oficjalnym wydaniem krążka.

Jego rywal podczas sobotniej bitwy orkiestr - Łukasz L.U.C Rostkowski, to polski raper, beatbokser i kompozytor, a także reżyser teledysków i koncertów. Na swoim koncie ma liczne nagrody, między innymi Paszport „Polityki” w 2010 roku - za album „39/89 Zrozumieć Polskę”. Współpracował z wielkim nazwiskami: Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Leszkiem Możdżerem, Marią Peszek, Urszulą Dudziak i Andrzejem Smolikiem. W 2015 roku w ramach działań dla Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 założył z duńskim kompozytorem Janem Feat’em największy w Europie hip-hopowo-brassowy kolektyw Rebel Bable Ensemble.

Do starcia obu artystów wraz z towarzyszącymi im muzykami dojdzie podczas Gdańsk Dźwiga Muzę w sobotę (30 lipca) o godz. 20. - Spotkanie dwóch takich osobowości, z tak różnym podejściem do muzyki, sprawi, że na scenie będzie iskrzyło - zapewnia Tomasz Maciuk.

Tym bardziej, że jak podkreśla, taki występ okazał się wyjątkowym wyzwaniem od strony technicznej. - Nawet najwięksi artyści podczas największych koncertów rzadko wykorzystują aż cztery miksery na scenie. A my wykorzystujemy cztery duże miksery cyfrowe - zdradza.

Jakby tego było mało, podczas dialogu orkiestr publiczność zobaczy jeszcze wyjątkowe wizualizacje, przygotowane przez artystów specjalnie na tą okoliczność - i one także będą ze sobą konkurować. Towarzyszyć im będą wyświetlane tłumaczenia niepolskojęzycznych utworów - bo i takich będzie można posłuchać, choćby w wykonaniu Promoe, szwedzkiego rapera i członka hip-hopowej grupy Looptroop Rockers, który do Gdańska przyjedzie, by stanąć na jednej scenie z L.U.C.

- Wszystkie utwory zagranicznych raperów zostały przygotowane i przetłumaczone, żeby zapewnić publiczności pełen odbiór. Pierwszy raz w taki sposób przygotowaliśmy tę dyskusję orkiestr, a w zasadzie bitwę pomysłów na muzykę i różnych podejść do hip hopu - mówi Maciuk.

Bilety: karnet trzydniowy na cały festiwal 35 zł, bilet jednodniowy 15 zł, godzina warsztatów 15 zł. Dostępne za pośrednictwem portalu Ticketpro oraz bezpośrednio przed imprezą.

Ale uwaga, muzyczna strona Gdańsk Dźwiga Muzę, to nie tylko Wielki Dialog Orkiestr. W piątek 29 lipca scena na Placu Zebrań Ludowych będzie należeć do Taco Hemingway'a i Tedego. Oprócz tych dwóch raperów wystąpi także duet MC Edzio & Filipek, oraz ukrywający twarz pod maską KaeN. I tu niespodzianka - raper w Gdańsku po raz pierwszy pokaże swoją twarz. Koncerty rozpoczną się o godz. 20.

Ostatni dzień festiwalu - niedziela 31 lipca, będzie natomiast rockowy. Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert Kasi Nosowskiej i Hey - zespół w Gdańsku wkona premierowe utwory z płyty "Błysk", która ukazała się w kwietniu tego roku. Zanim jednak artystka z zespołem pojawi się na scenie, publiczność rozgrzeje Lao Che, Luxtorpeda, Julia Marcell i Milczenie Owiec. Koncerty rozpoczynają się już o godz. 17.30.

Pełen program wydarzeń na Gdańsk Dźwiga Muzę 2016 dostępny jest na stronie internetowej festiwalu.

Czytaj także: Gdańsk Dźwiga Muzę, wielkie święto muzyki i tańca

Po Neptunie i Janie Heweliuszu tylko on - Gabriel Fahrenheit mógł zostać patronem Gdańsk Dźwiga Muzę.
Po Neptunie i Janie Heweliuszu tylko on - Gabriel Fahrenheit mógł zostać patronem Gdańsk Dźwiga Muzę.
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Festiwal „Gdańsk Dźwiga Muzę” - dodatkowa komunikacja

Po zakończeniu imprezy, między godz. 23:30 -  23:59, zostaną uruchomione dodatkowe kursy na liniach tramwajowych 2, 3 i 6:
- 2 kier. zaj. Wrzeszcz przez Zaspę – Przymorze – Oliwę;
- 3 kier. Nowy Port przez Brzeźno;
- 6 kier. Jelitkowo przez Wrzeszcz - Oliwę.

Z zespołu przystanków „Dworzec Główny” zostaną uruchomione dodatkowe kursy na wybranych liniach nocnych. Rodzaj linii i liczba kursów będzie uzależniona od zapotrzebowania.

Przypominamy, że w okresie sezonu letniego w noce z piątku na sobotę, z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek kursują również tramwaje linii nocnej N0. Linia ta funkcjonuje wg taryfy nocnej na trasie: Łostowice Świętokrzyska – Chełm – Brama Wyżynna – Opera – Zaspa – Oliwa – Wrzeszcz – Opera – Dworzec Główny – Brama Wyżynna – Chełm – Łostowice Świętokrzyska z częstotliwością co 30 minut przez całą noc.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora