PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Gdańsk Dźwiga Muzę. Trzy dni jedynego takiego festiwalu tańca
Gdańsk Dźwiga Muzę. Trzy dni jedynego takiego festiwalu tańca
Jeszcze nie opadły emocje po Fecie - Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych, a już do Gdańska zjeżdżają kolejni artyści. Tym razem czas na muzyków i tancerzy - w piątek, 20 lipca, na Placu Zebrań Ludowych startuje Gdańsk Dźwiga Muzę. Gwiazdami 10. edycji wydarzenia będą m.in. Brodka, Lao Che, Kaliber 44, Happysad i Daria Zawiałow, ponadto w programie jak zawsze bitwy taneczne, warsztaty, strefa street art'u i wiele innych atrakcji.
Brodka zagra ostatniego dnia festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę, w niedzielę, 22 lipca
Brodka zagra ostatniego dnia festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę, w niedzielę, 22 lipca
mat. prasowe

Raz do roku Plac Zebrań Ludowych, położony w samym sercu Gdańska, staje się roztańczonym i pełnym muzyki centrum kultury i rozrywki pod znakiem festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę. 10., jubileuszowa edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 20-22 lipca 2018 r.

- Formuła się nie wyczerpuje. Co roku jest bardzo duża publiczność, zarówno na koncertach, jak i na bitwach tanecznych i warsztatach, w sumie około 30 tys. osób - mówi Paulina Chełmińska ze Sceny Muzycznej Gdańsk, oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury, który organizuje festiwal. - Staramy się sukces poprzednich edycji kontynuować. Dlatego każda kolejna odsłona dostosowana jest do tego, czego pragnie publiczność. Tak będzie i w tym roku. Robimy to dla ludzi.

O tym, że filozofia organizatorów jest słuszna, świadczy fakt, że od kilku lat festiwal zrzesza miłośników różnych stylów tanecznych, twórców i fanów street art'u i muzyki z całej Polski i z zagranicy - m.in. z obwodu kaliningradzkiego, z Rosji, Ukrainy, a nawet ze Stanów Zjednoczonych.

Jak podkreśla Chełmińska, to zasługa tego, że to jedyny taki festiwal w naszym kraju i drugi w Europie, o charakterze międzynarodowym, w całości poświęcony kulturze tańca. - Nie ma w Polsce drugiej takiej imprezy, która w jednym miejscu łączy street ball, graffiti, bitwy taneczne, warsztaty i koncerty - zaznacza Chełmińska. - Dodatkowo magię wydarzenia i miejsca tworzą młodzi ludzie, emanujący niezwykłą energią i radością, płynącą z autentycznej pasji, jaką jest dla nich taniec i muzyka.

Scena główna tegorocznej edycji zaskoczy publiczność gdańskimi akcentami - przyozdobią je charakterystyczne dźwigi stoczniowe
Scena główna tegorocznej edycji zaskoczy publiczność gdańskimi akcentami - przyozdobią je charakterystyczne dźwigi stoczniowe
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Jakie atrakcje przygotowano w ramach jubileuszowej edycji taneczno-muzycznego święta? Na przybyłych na Plac Zebrań Ludowych jak co roku czekać będzie miasteczko festiwalowe ze strefami tanecznymi, strefą regeneracji, muzyczną sceną główną, dance parkiem i innymi przestrzeniami przystosowanymi do ciekawego spędzania wolnego czasu.

Głównym wydarzeniem Gdańsk Dźwiga Muzę 2018, obok koncertów, jak zawsze będzie dwudniowy cykl warsztatów tanecznych w specjalnie przygotowanym namiocie, pod okiem profesjonalnych tancerzy i choreografów.

- Wychodząc z założenia, że taniec to nie tylko pasja, ale również sztuka, kultura i styl bycia, tworzymy z myślą o naszych gościach przestrzeń wymiany doświadczeń, alternatywną wobec stricte muzycznych festiwali atrakcyjną wakacyjną formę spędzenia czasu wolnego, która jest inspiracją dla ich dalszych artystycznych poszukiwań - mówi Chełmińska. - Nasze warsztaty dają możliwość bezpośredniej współpracy z autorytetami tanecznego świata, przybliżenie odległych gwiazd każdemu, kto tylko pragnie uczyć się od najlepszych.

Na zwycięzcę bitwy tanecznej w jednej z czterech kategorii czekają atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe
Na zwycięzcę bitwy tanecznej w jednej z czterech kategorii czekają atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów festiwalu są bitwy taneczne. Tancerze z całej Polski i zza granicy zmierzą się ze sobą w czterech kategoriach: hip hop, dancehall, popping i breakdance i zaprezentują swoje umiejętności na festiwalowej scenie. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe, a także puchar Prezydenta Gdańska.

Ponadto w programie Gdańsk Dźwiga Muzę 2018 znane z poprzednich edycji warsztaty dla amatorów sztuki aerozolu graffiti, prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Zwieńczeniem każdego dnia festiwalu będą tradycyjnie wieczorne koncerty na dużej scenie plenerowej. Wśród ogłoszonych artystów znaleźli się: Brodka, Lao Che, Bisz B.O.K, Strachy na Lachy, Kaliber 44, Happysad, Illusion, Bedeos, Daria Zawiałow oraz Bob One & Bas Tajpan.

Bilety: karnet trzydniowy - 60 zł, bilet na jeden dzień - 25 zł, warsztaty - 20 zł każdy.

Szczegółowy program: Gdańsk Dźwiga Muzę 2018

Czytaj też: Jarmark św. Dominika. Moc dobrze znanych atrakcji i nowości. Zobacz program

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze