PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk dziękuje mieszkańcom za wysoką frekwencję w wyborach. W nagrodę - nasiona

Gdańsk dziękuje mieszkańcom za wysoką frekwencję w wyborach. W nagrodę - nasiona
W piątek, 24 lipca, od godz. 8.00 zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak, wspólnie z radną KO Kamilą Błaszczyk, rozdają gdańszczanom nasiona kwiatów łąkowych. W ten sposób Gdańsk postanowił podziękować mieszkańcom za bardzo aktywny udział w ostatnich wyborach Prezydenta RP. W drugiej turze do urn wyborczych poszło bowiem aż 74,93 proc. uprawnionych do głosowania.
Dziękować można kwiatami, można też... kwiatów nasionami. Gdańszczanom spodobał się ten drugi sposób
Dziękować można kwiatami, można też... kwiatów nasionami. Gdańszczanom spodobał się ten drugi sposób
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

 

Nasiona rozdawane są na parkingu urzędu miejskiego, przy ul. Nowe Ogrody 8/12. Przygotowano pięć tysięcy torebeczek z nasionami. Będą one rozdawane do godz. 12 lub do wyczerpania zapasów.

 

   Miasto dziękuje gdańszczankom i gdańszczanom za udział w wyborach prezydenckich

 

Punktualnie o godz. 8 na parkingu pojawiła się grupa kilkudziesięciu mieszkańców, którzy już odebrali nasiona.

Dla państwa Janiny i Marka, którzy w Gdańsku mieszkają od maja tego roku, odebranie nasion miało znaczenie symboliczne. - Chcemy w ten sposób upamiętnić swoje pierwsze wybory w Gdańsku. Posiejemy łąkę, która będzie nam o tym przypominać - przyznali.

- Mamy działkę, na której chcieliśmy sobie zrobić kwietną łąkę. Nie mam zbyt wiele czasu na uprawnianie warzyw, natomiast łąka będzie sama rosła i pięknie wyglądała, a dziecko będzie mogło sobie zrywać kwiatki - nie ukrywała pani Marzena, która po nasionka przyszła ze swoją kilkuletnią córeczką.

Torebki z nasionami kwiatów łąkowych - to forma podziękowania mieszkańcom, przez Miasto Gdańsk, za aktywny udział w ostatnich wyborach prezydenckich
Torebki z nasionami kwiatów łąkowych - to forma podziękowania mieszkańcom, przez Miasto Gdańsk, za aktywny udział w ostatnich wyborach prezydenckich
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

 

Mieszanka nasion, którą urząd miejski przygotował dla mieszkanek i mieszkańców zawierała 3 g nasion i wystarcza do założenia 2-3 mkw. łąki (na „pustym”, odpowiednio przygotowanym terenie). Nasiona można również wysiać w doniczkach, skrzynkach balkonowych albo zrobić dosiewki w istniejącej darni, czyli wzbogacić bank nasion.

Te, przygotowane dla mieszkańców, rozdawał z samego rana m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. - Myślę, że w Gdańsku już chyba każdy i każda z nas wie, jak ważne dla miasta są łąki kwietne - mówił.  - Po pierwsze są piękne, bo przybliżają nas do natury. Po drugie spełniają określoną funkcję. W czasach, kiedy mamy suszę magazynują wodę i zatrzymują ją w glebie, dzięki czemu nie wysycha. Z drugiej strony, jeśli mamy ulewne deszcze, łąki spowalniają wodę i minimalizują jej ilość spływającą do zbiorników retencyjnych.

Co ciekawe, w ramach miejskiej akcji #wysokatrawa, która polega na ograniczaniu koszenia traw, dotąd udało się zmagazynować w krajobrazie prawie 50 000 m szesc. wody opadowej. To tyle, ile mieści się w zbiorniku retencyjnym Jasień.

 

Dlaczego łąki w mieście są ważne?

  • są jednym z elementów adaptacji do zmian klimatu

  • są bioróżnorodne i przyczyniają się do zachowania równowagi przyrodniczej

  • w okresie jesieni i zimy dają schronienie owadom, ptakom i drobnym gryzoniom

  • są wspaniałą alternatywą estetyczną dla trawników, sprawdzają się szczególnie w okresach suszy, kiedy trawniki wysychają i żółkną, a łąki dzięki różnorodności roślin nadal są kolorowe

 

  40-lecie Sierpnia. Z tej okazji Gdańsk planuje kilkudniowe Święto Wolności i Demokracji

 

 

Gdańsk dziękuje na wiele sposobów

W pierwszej turze wyborów prezydenckich frekwencja w Gdańsku wyniosła 71,5 proc. W drugiej turze wyborów była jeszcze wyższa i wyniosła 74, 93 proc. Rozdawanie nasion to tylko jeden ze sposobów na podziękowanie gdańszczankom i gdańszczanom za udział w wyborach. Przez całe lato w plenerze odbywać się będą koncerty i spektakle, a Hevelianum w  tygodniu od 18 do 24 lipca zapraszał na dodatkowe bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej (z Gdańską Kartą Mieszkańca).

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl