Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk drugi wśród najlepszych i najczęściej polecanych miast w Polsce

Wśród miast wojewódzkich o najwyższej reputacji wśród Polaków, nasze miasto zajęło drugie miejsce - tuż za Krakowem. Także drugie miejsce zajęliśmy wśród najczęściej odwiedzanych i rekomendowanych miast w kraju - pierwsza w tej kategorii była Warszawa.

Gdańsk drugi wśród najlepszych i najczęściej polecanych miast w Polsce
A
A
data publikacji: 14 lipca 2017 r.

Ulica Piwna. Turyści fotografują gdańskie atrakcje
Ulica Piwna. Turyści fotografują gdańskie atrakcje
fot. Mateusz Ochocki/KFP

Badanie było realizowane na zlecenie Fundacji na rzecz reputacji marki „Premium Brand”. Wynik na poziomie minimum 60 pkt. (skala do 100 pkt.) kwalifikował podmiot do uzyskania tytułu „Miasto Wojewódzkie Wysokiej Reputacji Premium Brand 2017”.

Ankieta wskazała miasta wojewódzkie cieszące się najlepszą reputacją wśród Polaków. W rankingu prym wiedzie Kraków (73 pkt.), a drugą pozycję ex aequo zajmują Gdańsk (72 pkt.) i Wrocław (72 pkt.). Na trzecim miejscu znajduje się Poznań (71 pkt.), a następnie Szczecin (69 pkt.) i Warszawa (68 pkt.).

Kraków na pozycję lidera awansował z czwartego miejsca względem rankingu generalnego reputacji miast wojewódzkich z 2016 r. Gdańsk utrzymał swoją drugą lokatę. W pierwszej edycji rankingu czołową piątkę miast wojewódzkich o najwyższej reputacji tworzyły Wrocław, Gdańsk, Poznań, Kraków i Warszawa.

- Dobra reputacja to rzecz bardzo ważna. Dla miasta: bezcenna. Dobra reputacja nie pojawia się z dnia na dzień, pracuje się na nią długo, ale warto. Kolejny znakomity wynik Gdańska potwierdza, że nasze miasto w mądry i zrównoważony sposób rozwija się, a zarazem potrafi umiejętnie wykorzystywać i komunikować swoje atuty - komentuje wyniki Anna Zbierska, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku


W odniesieniu do każdego miasta wojewódzkiego zmierzono także poziom odwiedzania i udzielone rekomendacje w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Pierwsza trójka najczęściej odwiedzanych miast wojewódzkich pokrywa się z czołówką ośrodków miejskich najczęściej polecanych w ostatnim roku. Prym wiedzie Warszawa, a odpowiednio na drugim i trzecim miejscu znajdują się Gdańsk i Kraków.


Gdańsk widziany z kładki na Ołowiankę - jednej z najnowszych atrakcji naszego miasta
Gdańsk widziany z kładki na Ołowiankę - jednej z najnowszych atrakcji naszego miasta
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

European Best Destination

Przypominamy, że Miasto Gdańsk jest doceniane i rekomendowane do odwiedzenia nie tylko w Polsce, ale również za granicą, o czym świadczy zajęcie trzeciego miejsca w plebiscycie European Best Destination - zaraz tuż za tak znanymi markami turystycznymi jak Porto i Mediolan. Sukces jest tym większy, bo miasto po raz pierwszy uczestniczyło w tej rywalizacji i jako debiutant od razu znalazło się na podium. Z oddanych ponad 425 tys. głosów z 170 krajów, prawie 47 tys. trafiło do Gdańska.

CZYTAJ: European Best Destination 2017: w Gdańsku 15 proc. turystów więcej?