Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk DocFilm Festival od środy do soboty w ECS

15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival rozpocznie się w środę, 31 maja, i potrwa przez cztery dni, do soboty, 3 czerwca. Tak jak w zeszłym roku, Festiwal odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności.

Gdańsk DocFilm Festival od środy do soboty w ECS
A
A
data publikacji: 29 maja 2017 r.

Gala wręczenia nagród podczas Gdańsk DocFilm Festival 2013. Jacek Bławut odbiera odbiera z rąk prezydenta Pawła Adamowicza główną nagrodę za film Wirtualna wojna
Gala wręczenia nagród podczas Gdańsk DocFilm Festival 2013. Jacek Bławut odbiera odbiera z rąk prezydenta Pawła Adamowicza główną nagrodę za film Wirtualna wojna
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Ponad 20 znakomitych tytułów z Polski i ze świata powalczy w tym roku o zwycięstwo w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival. Pokazy będą się odbywały codziennie od środy 31 maja 2017 roku w Europejskim Centrum Solidarności (Gdańsk, plac Solidarności 1).

Pierwsze filmy biorące udział w konkursie zobaczymy w środę o godz. 14, ale oficjalne uroczyste otwarcie GDFF zaplanowano nieco później, na godz. 19.35. Wtedy odbędą się też dwa pozakonkursowe pokazy specjalne: zobaczymy nagrodzoną Oscarem, opartą na faktach krótkometrażową węgierską produkcję „Chór” w reżyserii Kristofa Deaka. Następnie, o godz. 20 wyświetlony zostanie dokument „ Mr. Gaga” w reżyserii Tomera Heymanna, opowiadający o historii genialnego choreografa Ohada Naharina, który stworzył innowacyjny język ruchu - GaGa.

Kolejne produkcje konkursowe wyświetlane będą codziennie od 1 do 3 czerwca. Zwycięzców wybierze jury, którego tegorocznym przewodniczącym będzie scenarzysta i reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych Maciej Pieprzyca, twórca m.in. takich filmów jak „Drzazgi”, które przyniosły reżyserowi Nagrodą za Debiut Reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także „Chce się żyć” i „Jestem Mordercą” (oba nagrodzone Srebrnymi Lwami).

Na ocenianiu filmów konkursowych nie skończy się rola Macieja Pieprzycy w tegorocznym festiwalu. Twórczość filmowca zostanie zaprezentowana w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Projekcji filmów dwóch dokumentów: „Przez nokaut" (1995) i „Zostanie legenda” (1998) oraz prezentowanego podczas pokazu specjalnego filmu fabularnego „Jestem mordercą” (2016) towarzyszyć będą spotkania z reżyserem.

W tym roku w programie pojawia się także nowy element - prezentacja krótkich filmów fabularnych.

- Między pokazami dokumentów, które będą walczyć o nagrodę główną 15. GDFF, zaprezentujemy dziesięć krótkometrażowych filmów fabularnych, w tym zdobywcę Oskara 2017 w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski: węgierski obraz „Chór” i nominowany do Oscara hiszpański film „Timecode”(2016) Juanjo Gimeneza - mówią organizatorzy.

Nie zabraknie również polskich tytułów w przeglądzie.

- Zobaczymy animowany kolaż „Czarnoksiężnik z krainy U.S.”(2016), który zdobył Grand Prix Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych im. Jana Machulskiego „Cinemaforum”, a także realizacje studentów i absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, tak głośne jak „Dzień babci”(2015) Miłosza Sakowskiego z Anną Dymną w roli głównej czy „Matka”(2013) Łukasza Ostalskiego - dodają.


Nagrodą główną w konkursie jest statuetka Brama Wolności oraz nagroda pieniężna w wysokości 20.000 złotych ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Jeden z twórców zostanie też uhonorowany Nagrodą Publiczności. Zgodnie z tradycją festiwalu wybrane dokumenty otrzymają wyróżnienia specjalne, w tym nominacje dla młodych polskich twórców do Nagrody Młodego Kina im. Jana Machulskiego.

Szczegółowy repertuar wraz z opisem filmów na stronie festiwalu.

Bilet na jeden dzień pokazów festiwalowych: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł. Karnet na cały festiwal: normalny 45 zł, ulgowy 30 zł.


-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora