PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

2 tys. biegaczy wystartuje w niedzielę w Gdańsk Business Run. Czasowe utrudnienia w ruchu

2 tys. biegaczy wystartuje w niedzielę w Gdańsk Business Run. Czasowe utrudnienia w ruchu
W niedzielę, 8 września, o godz. 10:30 w dziewięciu miastach wystartuje charytatywna sztafeta Poland Business Run. W Gdańsku zgłosiło się 400 film, pobiegnie 2 tysiące osób. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup protez i sfinansowanie turnusów rehabilitacyjnych dla dwóch lokalnych beneficjentów. UWAGA - w godzinach 9.00-14.00 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym.
Każdy członek sztafety ma do pokonania 3,5 kilometra
Każdy członek sztafety ma do pokonania 3,5 kilometra
fot. One Light Studio

 

Celem Poland Business Run - a tym samym Gdańsk Business Run - jest pomoc finansowa potrzebującym, najczęściej osobom z niepełnosprawnością. Zebrane pieniądze pochodzą z opłat startowych oraz dodatkowej zbiórki wśród uczestników w ramach akcji "Pomagam bardziej". 

Sztafety (każda liczy 5 pełnoletnich osób) wystartują jednocześnie w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Lublinie oraz Rzeszowie.

Limit miejsc w poszczególnych miastach wynosił:

 • Kraków: 1500 drużyn
 • Katowice: 700 drużyn
 • Warszawa: 800 drużyn
 • Poznań: 800 drużyn
 • Wrocław: 700 drużyn
 • Łódź: 600 drużyn
 • Gdańsk: 400 drużyn
 • Lublin: 120 drużyn
 • Rzeszów 150 drużyn


- Zainteresowanie biegiem zarówno w Gdańsku, jak i całej Polsce przeszło nasze oczekiwania. Po raz pierwszy od kilku edycji w stolicy województwa pomorskiego udało nam się zapełnić listę dwóch tysięcy biegaczy. I to na kilka tygodni przed startem - mówi Marta Hernik, dyrektor projektu Poland Business Run. - Na niedzielną imprezę zapraszamy nie tylko biegaczy, ale i wszystkich mieszkańców miasta. Czekają dodatkowe atrakcje i dużo sportowych emocji.

 

Przed rokiem w Gdańsku zebrano prawie 110 tys. złotych
Przed rokiem w Gdańsku zebrano prawie 110 tys. złotych
fot. One Light Studio

 

W Gdańsk Business Run w tym roku beneficjentami są:

RAFAŁ NACHTYGAL to 43-latek z Gdańska, który w 2016 roku uległ wypadkowi samochodowemu, w skutek którego przeszedł amputację lewej nogi pod kolanem, a następnie trzy reamputacje. Przed wypadkiem pracował jako monter systemów przeciwpożarowych, a jego hobby było rzeźbienie. Teraz to hobby stało się pracą - Rafał zbiera na protezę nogi, tworząc unikatowe rzeźby w drewnie i sprzedając swoje rękodzieła na hali targowej w Gdyni. Nowoczesna proteza pomoże mu w życiu codziennym oraz dalszej pracy.

MAREK WESOŁOWSKI to 23-letni student fizjoterapii. W grudniu 2017 roku w wyniku wypadku stracił obie nogi, dlatego w ubiegłym roku biegacze w Gdańsku pomogli w dofinansowaniu jego protez. Tym razem, dzięki pomorskim drużynom, weźmie udział w turnusie rehabilitacyjnym w Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu. Mimo niepełnosprawności Marek realizuje swoją pasję do sportu i trenuje koszykówkę na wózkach. Jego marzeniem jest reprezentowanie kraju na paraolimpiadzie. Dzięki nauce chodu jego funkcjonowanie w protezach znacznie się poprawi i pomoże osiągać wyznaczone cele.


W Gdańsku trasa przebiegać będzie w okolicach Europejskiego Centrum Solidarności. W niedzielę, 8 września, po godz. 9:00 w tzw. Strefie Zmian znajdującej się niedaleko ul. Popiełuszki odbędzie się rozgrzewka i odprawa kapitanów drużyn. Bieg wystartuje z tego miejsca o godz. 10:30. Tam też usytuowana będzie meta.  

Długość trasy to 3,5 km, każdy uczestnik sztafety pokonuje jedno jej okrążenie. 

TRASA GDAŃSK BUSINESS RUN 2019

trasa

 

Oficjalne zakończenie Gdańsk Business Run zaplanowano na godz. 13:30.


Ważne dla użytkowników ruchu drogowego: 

W niedzielę, 8 września, nastąpi czasowe wyłączenie dróg od godz. 9.00 do 14.00

 • ul. Popiełuszki na całej długości do Al. Zwycięstwa
 • ul. Rybaki Górne do skrzyżowania z ul. Wałową (Wałowa będzie całkowicie przejezdna)


Zobacz relację wideo z Gdańsk Business Run 2018:

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl