Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk Biega, czyli biegać każdy może. Już w niedzielę, 22 października

Dwa dystanse: 3,3 km i 6 km. Piękna trasa: plaża w Brzeżnie i alejki parku im. Ronalda Reagana. Bez limitu czasu. - To bieg dla wszystkich. Najważniejszy jest udział, radość i dobra zabawa - zaznacza Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu, który jest organizatorem Gdańsk Biega. PRZECZYTAJ poradnik biegacza.

Gdańsk Biega, czyli biegać każdy może. Już w niedzielę, 22 października
A
A
data publikacji: 17 października 2017 r.

Rekord w Gdańsk Biega to 4500 uczestników
Rekord w Gdańsk Biega to 4500 uczestników
fot. GOS

Impreza odbędzie się już po raz dziewiąty. Z roku na rok bierze w niej udział coraz więcej osób. W pierwszej edycji na starcie stanęło niespełna 500 uczestników, rekord to 4500 osób. Przed rokiem było nieco mniej, bo 3500. Przeszkodziła pogoda: zimno i mocno padający deszcz.

W niedzielę, 22 października, według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma być pochmurno z przelotnymi opadami deszczu, temperatura powietrza około 13 st. C, wiatr 4 m/s. Idealna aura na rodzinne bieganie.

Gdańsk Biega przeznaczony jest dla każdego, niezależnie od wieku czy poziomu wytrenowania. Udział biorą przedszkolaki, uczniowie, dorośli, seniorzy, kobiety i mężczyźni, przedsiębiorcy i sportowcy.

- Częstym widokiem podczas biegu są dzieci noszone u taty „na barana” czy maluchy w wózkach - mówi Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu, organizatora imprezy. - To bieg dla wszystkich. Nie liczymy czasu, nie rozdajemy medali i nagród. Najważniejszy jest udział, radość i dobra zabawa. 

Do biegu można się zarejestrować przez stronę internetową. Dzięki czemu można otrzymać czerwoną koszulkę biegową oraz wziąć udział w konkursie. Rejestracja jest bezpłatna. Koszulki do odbioru w sobotę, 21 października, w godz. 12.00-18.00 w kasach biletowych stadionu przy ul. Traugutta 29.

- Przygotowaliśmy 2900 koszulek, na razie zarejestrowało się około 2200 osób - mówi Pawelec. - Tak więc 700 koszulek mamy jeszcze do rozdania.

Rejestracja kończy się w środę, 18 października, przed północą. Nie oznacza to jednak końca zapisów do biegu.

- Można przyjść i dołączyć do nas nawet tuż przed samym startem - wyjaśnia Pawelec. - Rejestracja internetowa jest głównie dla tych, którzy chcą otrzymać koszulkę i wziąć udział w konkursie.

TRASA GDAŃSK BIEGA
Gdański Ośrodek Sportu


O godzinie 11:45 przed sceną na plaży biegacze wezmą udział w rozgrzewce w rytmach zumby. Bieg rozpocznie się o godzinie 12:00. Każdy będzie mógł wybrać odpowiedni dla siebie dystans: 3,3 lub 6 km. Trasa zostanie wytyczona najpierw plażą, a następnie alejkami Parku Nadmorskiego im. Ronalda Reagana.

- Po biegu wszystkich uczestników zapraszamy na ciepły posiłek. Do wyboru będzie gorąca grochówka i wegetariański barszcz ukraiński. Nie zabraknie też ciepłej herbaty oraz kawy - wylicza Pawelec. 


Tuż za metą na uczestników czekać będą grochówka, wegetariański barszcz ukraiński, kawa i herbata
Tuż za metą na uczestników czekać będą grochówka, wegetariański barszcz ukraiński, kawa i herbata
fot. GOS


PORADNIK BIEGACZA

PRZED BIEGIEM

  • Pamiętaj o stroju - Gdańsk Biega odbywa się jesienią. Pogoda o tej porze roku bywa niepewna, więc lepiej przygotować się do niższej temperatury. Podstawową zasadą przy bieganiu w chłodniejsze dni jest stosowanie warstw odzieży, przy czym najlepiej, aby warstwa bazowa nie była bawełniana, a z materiałów termoaktywnych. Zewnętrzna warstwa powinna chronić przed deszczem i wiatrem, a wewnętrzna grzać. W chłodne dni niezastąpione są rękawiczki, czapka lub opaska i chusteczki higieniczne. Pamiętaj, że w miarę biegania będzie Ci coraz cieplej, więc ubieraj się tak, jakby na dworze była wyższa temperatura.
  • Przygotuj się - dystans Gdańsk Biega nie stanowi problemu dla osób, które regularnie biegają, ale jeśli dopiero zaczynasz lepiej jest trochę potrenować. Wiele planów treningowych można znaleźć na profesjonalnych witrynach internetowych poświęconych bieganiu.
  • Rozgrzej się - w chłodniejsze dni łatwiej o kontuzje, dlatego rozgrzej się i nie forsuj nadmiernie. Spokojna rozgrzewka odpowiednio rozgrzeje twoje mięśnie, tak by osiągnąć maksymalną wydajność. Dzięki rozgrzewce stopniowo wzrasta tętno, więc twoje serce będzie lepiej pracować, gdy zaczniesz biec.
  • Pamiętaj o odpoczynku - pamiętaj, aby w trakcie przygotowań do biegu przeznaczyć co najmniej 2 dni na odpoczynek. Inaczej nie zobaczysz postępów i nie dasz swoim mięśniom czasu na regenerację.
  • Znajdź towarzystwo - samotne bieganie ma swoje zalety – możesz pogrążyć się w myślach i odciąć od codziennych spraw. Z drugiej strony, bieganie w towarzystwie jest dużo bardziej motywujące. Biegając w dwie lub więcej osób możecie się wzajemnie mobilizować i wyciągnąć z domu, nawet gdy normalnie nie chciałoby się z niego wyjść.

W DNIU BIEGU

  • Nie ścigaj się - wiele osób obawia się startu w biegu, bojąc się, że dobiegną jako ostatni. Tymczasem przy Gdańsk Biega nie ma to znaczenia. W tym biegu nie ma pomiaru czasu, numerów startowych, nie zamieszczamy listy wyników. Możesz więc przejść trasę pieszo, truchtać lub przebiec cały dystans 6 kilometrów, wykorzystując maksimum swoich możliwości –wybór trasy i tempa należy tylko do Ciebie. Nawet jeśli w ogóle nie biegasz, z pewnością poradzisz sobie z krótszym dystansem – 3 kilometrami. Najlepiej pierwszy kilometr przebiec spokojnie i stopniowo zwiększać tempo. Gdańsk Biega to zabawa w luźnej atmosferze dla osób w każdym wieku, bez względu na umiejętności. Ale co ważniejsze: nie przejmuj się wynikiem, nie porównuj się z innymi. Bez względu na to, czy zajmiesz pierwsze, czy ostatnie miejsce - dokonałeś czegoś ważnego.
  • Potrzebne rzeczy - lepiej wziąć ze sobą dodatkowy strój na zmianę do depozytu i przebrać się w suche rzeczy po skończonym biegu. Nie musisz martwić się o wodę – dostaniesz ją na mecie.
  • Przyjdź wcześniej - przyjdź na miejsce biegu wcześniej, aby zdążyć się rozgrzać. Dzięki temu masz też szansę odebrać koszulkę we właściwym rozmiarze, oddać rzeczy do depozytu, skorzystać z toalety.
  • Rozejrzyj się! - Gdańsk Biega odbywa się w jednym z najpiękniejszych miejsc miasta. Biegniemy po plaży i przez Nadmorski Park im. Prezydenta Reagana. Nie przegap tego. Bieg w terenie to zmiana scenerii, miękkie podłoże i urokliwe otoczenie, które inspiruje do pokonania większej odległości. Dodatkowo, bieganie po trudnym podłożu, piachu i lesie rozwija koordynację i wytrzymałość. Początek trasy jest najtrudniejszy – przed Tobą wymagający odcinek po plaży. Za to potem docenisz twarde podłoże parkowych ścieżek gdańskiego Parku Reagana.Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora