PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk. Autobus SOS zakończył kolejny pomocowy sezon

Gdańsk. Autobus SOS zakończył kolejny pomocowy sezon
Prawie osiem miesięcy po ulicach Gdańska jeździł autobus z mobilnym wsparciem dla osób potrzebujących. Przez ten czas codziennie z pomocy korzystało średnio 60 osób, a załoga wydała prawie 35 tysięcy porcji zupy.  W trosce o osoby doświadczające bezdomności mobilne wsparcie w mieście działało w okresie jesienno-zimowo-wiosenny.  Mobilne wsparcie ruszy ponownie jesienią. 
Wieczór, fragment oświetlonego w środku autobusu, przed drzwiami dwóch mężczyzn w średnim wieku
Podczas codziennych, wieczornych postojów załoga autobusu przekazywała osobom w kryzysie informację o możliwym wsparciu w Gdańsku
Fot. Sławomir Kunkel

 

 

Autobus SOS jeździł codziennie od początku października 2020 do 21 maja 2021 roku. Ze względu na epidemię ciepła zupa wydawana była w pojeździe wyłącznie na wynos. Potrzebujący otrzymywali też ciepłą odzież na zmianę m.in. swetry, czapki, kurtki i szale. W razie potrzeby konsultacją służył również ratownik medyczny. Załoga pojazdu wydała w tym czasie 34 937 porcji zupy i 1 953 sztuki ciepłej odzieży. 

 

 

Podczas codziennych, wieczornych postojów załoga autobusu przekazywała osobom w kryzysie informację o możliwym wsparciu w mieście. Obejmuje ono m.in. schronienie, wsparcie finansowe, żywnościowe, rzeczowe oraz specjalistyczne.

- Za nami czwarty już sezon akcji, który pokazał jak ważna i potrzebna to inicjatywa - mówi Sławomir Kunkel, koordynator działania „autobusu SOS - pomoc” z Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań”. - Akcja nie dałaby sukcesu, gdyby nie dzielna załoga, która każdego wieczora wyruszała w trasę autobusem użyczonym przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Czasem w rozdawaniu posiłków pomagali sami kierowcy autobusu, za co również im dziękujemy. Nieodzowne było wsparcie mieszkańców, którzy dostarczali na potrzeby akcji odzież dla osób potrzebujących. Nie można zapomnieć o paczkach świątecznych, które otrzymały osoby w kryzysie bezdomności w okresie Bożego Narodzenia oraz w wielkanocnym, a wszystko to za sprawą Duszpasterstwa Akademickiego „Górka”. Z całego serca dziękuję naszej dzielnej załodze, kierowcom, GAiT, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie oraz władzom Gdańska. Szczególne podziękowania dla Przemysława Rysia, z którego inicjatywy autobus po raz pierwszy wyjechał w trasę w 2017 roku.

 

Mobilne wsparcie ruszy ponownie jesienią

Przypomnijmy, że środki na działanie mobilnego wsparcia w Gdańsku zabezpieczył Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Na zlecenie MOPR zadanie realizowało TWP „Przystań”. Pojazdu użyczyła spółka GAiT. Jesienią pojazd ponownie ruszy w trasę, by nieść wsparcie potrzebującym. Ośrodek zabezpieczył przeszło 281 tysięcy złotych na działanie „autobusu SOS - pomoc” w bieżącym roku.

 

 

Możesz pomóc osobie w kryzysie bezdomności

MOPR i służby miejskie cały rok prowadzą działania pomocowe na rzecz osób doświadczających bezdomności. Widząc potrzebującego człowieka, wystarczy powiadomić: pracowników Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka), także Straż Miejską w Gdańsku tel.: 986 lub Policję tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych). Można także poinformować streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta o lokalizacji osoby potrzebującej, korzystając z darmowej aplikacji Arrels - do pobrania w smartfonie. Streetworker odbierze sygnał i dotrze do potrzebującego.

opr. AK 

Sylwia ResselUrząd Miejski w GdańskuMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sylwia Ressel - najnowsze
Sylwia ResselUrząd Miejski w GdańskuMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sylwia Ressel - najnowsze