PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

"Gdańsk 2020" - sztuka w kryzysie. Wernisaż nietypowej wystawy online

"Gdańsk 2020" - sztuka w kryzysie. Wernisaż nietypowej wystawy online
Otwarcie wystawy online „Gdańsk 2020”, która prezentuje 50 prac gdańskich artystów i artystek, odbędzie się w środę, 3 czerwca, o godz. 19.00, na Facebooku Instytutu Kultury Miejskiej oraz na portalu gdansk.pl. Prezentacja prac - nawiązujących do sytuacji niepewności, izolacji, stanu zagrożenia - dostępna będzie do połowy września na stronie www.gdansk2020.eu.
Gdańsk Necropolitan Orchestra to dwuosobowy zespół, którego muzyka wymyka się prostej klasyfikacji
Gdańsk Necropolitan Orchestra to dwuosobowy zespół, którego muzyka wymyka się prostej klasyfikacji
fot. Marika Morawiec

 

Cappella Gedanensis zaprasza na cykl koncertów online. z nowej sali koncertowej. Pierwszy w środę

 

Wystawa „Gdańsk 2020”, organizowana przez Instytut Kultury Miejskiej, jest z kilku powodów nietypowa, by nie powiedzieć niezwykła. Przede wszystkim dlatego, że jest pierwszym tego typu interdyscyplinarnym projektem zrealizowanym online.

Na wystawie zobaczymy szeroki wybór prac reprezentujących różne dziedziny sztuki - od sztuk wizualnych, po projekty muzyczne czy literackie. Będą to zarówno fotografie, prace malarskie, plakaty, grafiki, komiksy, animacje, prace wideo, jak i nagrania performansów, prace dźwiękowe, utwory muzyczne, a także miniatury literackie.

Wernisaż, podobnie jak cała wystawa, odbędzie się w formie online, z uwagi na pandemię koronawirusa.

- Specyficzne okoliczności realizacji przedsięwzięcia nie pozwalają na przeprowadzenie go w trybie, jakiego wymagają wystawy realizowane w „normalnych” warunkach - wyjaśnia Aleksandra Szymańska.

Wernisaż wystawy „Gdańsk 2020” odbędzie się więc online, w środę, 3 czerwca, o godz. 19:00, na Facebooku Instytutu Kultury Miejskiej oraz na portalu gdansk.pl. Wydarzenie otworzy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wraz z dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej Aleksandrą Szymańską.

Podczas około 40 minutowego wydarzenia zobaczymy:

  • impresje dźwiękowe z Przeróbki, w wykonaniu Gdańsk Necropolitan Orchestra, którą tworzą Maciej Sadowski (kontrabas) i Dawid Lipka (trąbka)
  • performans Aurory Lubos z jej mieszkania na Zaspie oraz
  • premierę krótkiego dokumentu pokazującego życie gdańskich artystów i artystek w izolacji. 

Po wernisażu wystawę będzie można oglądać na specjalnej, dedykowanej podstronie www.ikm.gda.pl/gdansk2020.


Prace jakich artystów zobaczymy na wystawie?

Prace wyłonione zostały w wyniku naboru, który cieszył się ogromną popularnością. Wybrano 50 prac artystów związanych z Gdańskiem, działających w różnych obszarach kultury. Wśród twórców, których prace zobaczymy na wystawie, są m.in.: Elvin Flamingo, Autora Lubos, Honorata Martin, Mariusz Waras, Mikołaj Trzaska, Marcin Dymiter i Joanna Duda.

- Zaskoczyła nas skala zainteresowania. W otwartym naborze wpłynęło aż 437 propozycji - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej.

Podkreśla, że wybór prac był bardzo trudny, nie tylko ze względu na liczbę zgłoszeń, ale też fakt, że zgłoszone w naborze prace już istniejące trzeba było uczciwie porównać z konceptami prac, które dopiero powstaną. Dodatkowo, ponieważ prace oraz koncepcje nowych realizacji mogły być zgłaszane w dowolnej dziedzinie artystycznej, operują różnymi językami - wymagały jednostkowego podejścia w ocenie.

- Traktujemy różnorodność jako walor - tłumaczy Szymańska. - Zależało nam na pokazaniu odmiennych stylów i gatunków, na oddaniu zróżnicowania artystycznego gdańskiej sceny. Nad selekcją zgłoszeń pracowaliśmy w kilkuosobowym gronie. Wewnętrznie często różniliśmy się w ocenach poszczególnych propozycji, a o ostatecznym wyborze zdecydowaliśmy, mając na uwadze wystawę jako całość.

 

Anna Witkowska „Piktogramy czasu zarazy”
Anna Witkowska „Piktogramy czasu zarazy”

 

Kolejnym powodem, dla którego wystawa „Gdańsk 2020” jest nietypowa, jest jej temat - pandemia, a dokładniej sytuacja w czasie kryzysu, niepewność jej towarzysząca, przymusowa izolacja, z jaką mieliśmy do czynienia (widziana zarówno z perspektywy indywidualnej, jak i szerszej), zagrożenia, ale i szanse, odczucia, obawy. Organizatorów interesował zarówno kontekst indywidualny, jak i sytuacja środowisk twórczych, miasta czy relacji międzyludzkich.

Ważne jest tu zarówno samo dzieło, jak i jego opis, który w przypadku zgłoszonych prac już istniejących, w obecnej sytuacji może być zupełnie inny - a co za tym idzie przyniesie nową interpretację i nada nowe znaczenia.

 

 

Aurora Lubos, performans „Antoni Kępiński w czasie zarazy”
Aurora Lubos, performans „Antoni Kępiński w czasie zarazy”

 

 

„Gdańsk 2020” - atrakcja dla publiczności, pomoc dla artystów

Wystawa jest jedną z form wsparcia oferowanych przez Instytut Kultury Miejskiej artystom i artystkom w czasie pandemii. Na honoraria dla twórców przeznaczono 100 tys. zł. Środki pochodzą z puli na zaplanowane przez IKM wydarzenia, z których instytucja zrezygnowała z powodu zalecanej izolacji.

- W wypadku otrzymania dodatkowych środków, o które się staramy, np. z programu Kultura w sieci z Narodowego Centrum Kultury, planujemy rozbudowanie wystawy - zapowiada Aleksandra Szymańska.

 

Stypendium Kulturalne w trybie ciągłym - trwa nabór

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace następujących artystów i artystek:

Dorota Androsz, Anna Kalwajtys, Artur Lis „ZOOM IT | Makro Zbliżenia”, Bang Bang Design (Natalia Marszałek, Katarzyna Postawka, Katarzyna Zwierzyńska, Żaneta Strawiak) „Lapidarium Pandemii - cykl plakatów”, Beniovska (Paulina Czerek) „Izolacja”, Karolina Bracławiec „Oddech nie – działania”, Magda Danaj „Nie ma wyjścia”, Dolne Miasto Pany (Kora Tea Kowalska, Szymon Szyszko) „Cztery fazy kryzysu (na podstawie życia i Geralda Caplana)”, Joanna Duda „COVINSTASTORY”, Marcin Dymiter „EMITER MUZYKA NA CZAS PANDEMII 2020”, Elvin Flamingo i Jowita Nowakowska-Gołacka „The Symbiosity of Creation VOL.2 (Self Cells Portrait)”, Joanna Fluder „Nadejdzie wiatr”, Gdańsk Necropolitan Orchestra (Maciej Sadowski, Dawid Lipka) „Puste miasto Gdańsk”, Good Girl Killer (Magda Jędra, Anna Steller) „OK?”, Filip Ignatowicz „Screenshoty z czasu kwarantanny”, Iskra „pytania ostateczne”, Alicja Karska i Aleksandra Went „Pieszo latając”, Tomasz Kopcewicz „Odyseja 2020”, Jacek Kornacki „Korona I”, „Korona II”, „Korona III”, Anna Królikiewicz „Stół”, Julia Kul „Ministerstwo Anomii”, LASY (Maciej Wojcieszkiewicz, Jacek Prościński) „LA/ /SY”, Aurora Lubos „Antoni Kępiński w czasie zarazy”, Honorata Martin „Bańka”, Honorata Martin i Paweł Pawlak „Dzień dobry”, Dorota Nieznalska bez tytułu, Anna Orbaczewska „Zapis z ostatniego miesiąca”, Patrycja Orzechowska „Lament pochowanej wody”, Magdalena Pela „Ok, do usłyszenia”, Jakub Pieleszek „Kwarantanna 2020”, Barbara Piórkowska „Terra abscondita. Zielnik kwarantanny”, Łukasz Ratajczyk „Nowa normalność 2.0”, Maciej Salamon „Firma portretowa M. Salamon”, Shoegaze & Dub (Karol Schwarz, Kasia Fortuna, Anna Knoff) „Szubienica (ft. Wymaz)”, Dominika Skutnik „Pandemia”, Katarzyna Swinarska „My—Wspólny organizm”, Mariusz Otta „Gry 2020”, Agnieszka Szreder i Rafał Żwirek „Jak umarło morze”, Krzysztof Topolski (Arszyn) „Ciche Miasto Gdańsk”, Mikołaj Trzaska i Antoni Trzaska „Spacerniak, czyli This Is Not a Promised Land”, Dorota Walentynowicz „ćwiczenia z utraty kontroli”, Olgierd Walicki „Buda, baza, gawra”, Mariusz Waras „#fakemural”, Ania Witkowska „Piktogramy czasu zarazy”, Krzysztof Wróblewski „We are in touch”, Piotr Wyrzykowski „Instrukcja trwania”, Tomasz Zabłotny i Paweł Maszota „Mały Dom na Szynach”, Grzegorz Zając „Czerwone koło”, Iwona Zając „Ziemia domaga się ciała”, Marcin Zawicki „Dies Irae” (fragment serii malarskiej), Tomek Zerek „Lock down”, Marek Zygmunt „Expecting Mahomet”.

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl