PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańscy żeglarze wywalczyli kwalifikacje olimpijskie. Kto pojedzie do Tokio?

Gdańscy żeglarze wywalczyli kwalifikacje olimpijskie. Kto pojedzie do Tokio?
W dniach 3-8 grudnia w Auckland w Nowej Zelandii odbywały się mistrzostwa świata w żeglarskich klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS) zajęli odpowiednio 10. i 12. miejsce, zapewniając Polsce miejsce w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Jachty klasy 49er podczas regat mistrzostw świata
Jachty klasy 49er podczas regat mistrzostw świata
fot. Sailing Energy

 

W ciągu sześciu dni organizatorzy zaplanowali dziewiętnaście wyścigów, w męskiej klasie 49er odbyło się osiemnaście, w żeńskiej 49erFX - siedemnaście. Część z nich to były eliminacje, część faza finałowa. O klasyfikacji końcowej zadecydował Wyścig Medalowy (podwójnie punktowany, dla najlepszych dziesięciu załóg wyłonionych z finałów).

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński o awans do czołowej 10 i o olimpijską kwalifikację dla kraju musieli walczyć do ostatniego wyścigu. Załoga klubu AZS AWFiS Gdańsk pływała w tych mistrzostwach nierówno, potrafili kończyć wyścigi w ścisłej czołówce, by zaraz potem przypływać na metę w drugiej, czy nawet trzeciej dziesiątce. Na szczęście główny cel, czyli wywalczenie dla Polski miejsca na igrzyskach, udało się zrealizować.

- Ciężko nam się żeglowało na tych mistrzostwach, ale walczyliśmy w każdym wyścigu o każdy metr, nie odpuszczaliśmy, bo mieliśmy świadomość po co tu przyjechaliśmy. Cel zrealizowaliśmy, jesteśmy zadowoleni, choć niedosyt jest, bo nasz wynik mógłby być trochę lepszy. Wiemy jednak jakie popełniliśmy błędy i przed igrzyskami z pewnością wyciągniemy wnioski - mówią Przybytek i Kołodziński, którzy są Sportowymi twarzami Gdańska.

Sportowymi twarzami Gdańska są osoby, które osiągają międzynarodowe sukcesy, cechują się nienaganną postawą, promują miasto Gdańsk podczas zawodów oraz różnych spotkań i eventów. Biorą udział m.in. w projektach społecznych i edukacyjnych, mają kontakt z dziećmi i młodzieżą. W zamian Miasto Gdańsk wspiera sportowców finansowo.

Sportowe twarze Gdańska - spotkanie z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz

 

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński z flagą Gdańska po zakończeniu rywalizacji w Aukland
Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński z flagą Gdańska po zakończeniu rywalizacji w Aukland
fot. Sailing Energy

 

W Auckland w klasie 49er pływali para Dominik Buksak (także AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań). Wicemistrzowie Europy sprzed roku po pierwszym dniu zajmowali nawet czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Potem jednak nie było już tak dobrze i ostatecznie rywalizację zakończyli na 25. miejscu.

W klasie 49erFX o kwalifikację do igrzysk walczyło aż 10 krajów. Podczas mistrzostw świata w Auckland awans mogło uzyskać 6 krajów. Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda przez całe regaty żeglowały na pograniczu pierwszej i drugiej dziesiątki w klasyfikacji generalnej. Podobnie jak pozostałe polskie załogi największym problemem była stabilizacja formy. Po znakomitych wyścigach w ścisłej czołówce, przychodziły mniej udane starty. W efekcie ostatniego dnia mistrzostw Polski wypadły z pierwszej 10, ale cel nadrzędny, czyli olimpijska kwalifikacja został zrealizowany.

 

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda rywalizowały w klasie 49erFX
Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda rywalizowały w klasie 49erFX
fot. Sailing Energy

 

W klasie 49er tytuł mistrza świata wywalczyła załoga gospodarzy, Peter Burling/Blair Tuke. To piąty tytuł mistrzowski nowozelandzkiej załogi, która ma na swoim koncie również złoty i srebrny medal igrzysk olimpijskich. W klasie 49erFX złoty medal przypadł mistrzyniom Europy i świata, Holenderkom Annemiek Bekkering i Annie Duetz.

W Nowej Zelandii o medale rywalizowali także żeglarze olimpijskiej klasy Nacra 17, ale Polaków nie było na liście startowej. Tytuł mistrzowski zdobyła załoga z Włoch, Vittorio Bissaro/Maelle Frascari.

 

Polskie załogi w klasach 49er i 49erFX wywalczyły olimpijskie kwalifikacje, ale o tym kto pojedzie do Tokio w 2020 roku okaże się w czerwcu. O tym, która polska załoga pojedzie do Tokio zadecydują kolejne mistrzostwa świata oraz czerwcowe regaty Pucharu Świata na olimpijskim akwenie w Enoshimie. 


WYNIKI MISTRZOSTW ŚWIATA W AUCKLAND

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl