Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdański Tydzień Wolontariatu. Wspólne śniadanie na dobry początek

Sobotnim śniadaniem (2 grudnia) w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności rozpoczął się Gdański Tydzień Wolontariatu. Od poniedziałku do piątku dużo będzie się w Gdańsku działo wokół szeroko pojętego wolontariatu. Przedstawiamy szczegółowy program.

Gdański Tydzień Wolontariatu. Wspólne śniadanie na dobry początek
A
A
data publikacji: 02 grudnia 2017 r.

Rozmowy wolontariuszy przy wspólnym stole
Rozmowy wolontariuszy przy wspólnym stole
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Miejsce inauguracji wydarzenia nie jest przypadkowe - w ECS mieści się Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Przy wspólnym stole zasiadło ponad 40 osób, od seniorów po uczniów, którzy przy kanapkach i kawie rozmawiali o wszystkim, co im przyszło do głowy i dopinali ostatnie szczegóły nadchodzącego tygodnia.

- To było takie luźne, nieformalne spotkanie na początek, przed wydarzeniami, które w większości będą miały merytoryczny charakter - mówi Agnieszka Buczyńska, prezeska Regionalnego Centrum Wolontariatu. - W finale tygodnia czeka nas jeszcze wielka impreza integracyjna dla 500 wolontariuszy.

Uczestników śniadania czekały dwie niespodzianki. Po pierwsze: rundka gry w bingo; po drugie - szaliki w barwach Lechii Gdańsk, które dla kilkunastu wolontariuszy pracujących przy imprezach odbywających się na Stadionie Energa własnoręcznie wydziergała na drutach i wręczyła ich koleżanka z ekipy - Mirosława Majewska.

Szaliki od pani Mirki Majewskiej dla koleżanek i kolegów z ekipy wolontariuszy działających przy obsłudze wydarzeń na Stadionie Energa Gdańsk
Szaliki od pani Mirki Majewskiej dla koleżanek i kolegów z ekipy wolontariuszy działających przy obsłudze wydarzeń na Stadionie Energa Gdańsk
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

W nadchodzącym tygodniu:

  • w poniedziałek (4 grudnia) odbędzie się konferencja poświęcona wolontariatowi pracowniczemu w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER;
  • we wtorek (5 grudnia), kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, o godz. 10.15 spod Złotej Bramy wyruszy Parada Gdańskich Wolontariuszy, którą zakończy nadanie Neptunowi tytułu Honorowego Wolontariusza Miasta Gdańska
  • także 5 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących na Zaspie działać będzie Szkolna Strefa Wolontariatu dla uczniów, nauczycieli i dyrektorów gdańskich szkół. Jak zakładają organizatorzy, będzie to okazja do wzajemnej inspiracji i wymiany doświadczeń
  • 6 grudnia (środa) zaplanowano specjalną propozycję dla wolontariuszy 60+. W Mobilnych Centrach Wolontariatu Seniorów, w czterech miejscach, będzie można poznać różnorodność aktywności, w jakie na co dzień angażują się dojrzali gdańszczanie i przyłączyć się do nich. Na seniorów czekać będą mikołajkowe niespodzianki. O godz. 10 mobilne centrum pojawi się w Klubie Seniora Motława (ul. Ogarna 30; siedziba Rady Dzielnicy Śródmieście); o godz. 12.30 przeniesie się do Domu Sąsiedzkiego w Nowym Porcie (ul. Wyzwolenia 49, siedziba Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki); o godz. 15 zawita do Domu Sąsiedzkiego w Pałacu (Al. Zwycięstwa 5, dawny pałac ślubów), by zakończyć swoje torunee w Ogrodzie Społecznym Centrum Reduta (ul. Reduta Wyskok 9; siedziba Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej “Mrowisko”) o godz. 17.
  • 7 grudnia (czwartek), odbędzie się konferencja „Wolontariat jako narzędzie integracji dla nowych mieszkańców Gdańska”, której celem wskazanie roli wolontariatu jako narzędzia integracji w nowym miejscu zamieszkania. O dobrych praktykach mówić będą liderzy organizacji pozarządowych i wolontariusze, także z Rzymu (Włochy) i Ethelonu (Grecja).
  • 8 grudnia (piątek), Gala Aktywni w Mieście, czyli zwieńczenie obchodów, podczas których m.in. nagrody odbiorą najaktywniejsi gdańscy wolontariusze i rozstrzygnięte zostaną dwa konkursy “Aktywnie w Mieście” oraz “Ja w Wolontariacie”.

Przed galą, odbędzie się jeszcze ogólnopolskie spotkanie Sieci Centrów Wolontariatu, w których weźmie udział 20 ekspertów ze wszystkich tego typu centrów w każdym województwie.

To ostatnie spotkanie będzie zamknięte. Na wszystkie inne wstęp jest wolny i na wszystkie też poza Mobilnym Centrum Wolontariatu Seniorów i paradą obowiązują zapisy. Będą prowadzone do ostatniej chwili, ale nie warto czekać tak długo, na cześć wydarzeń są już ostatnie miejsca!

Szczegółowe informacje nt. poszczególnych wydarzeń, linki do formularzy rejestracyjnych oraz program można znaleźć na stronie internetowej Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu oraz na profilu Wolontariatu Gdańskiego na Fb.

Jeszcze szerzej o gdańskim wolontariacie:

Mirosława, Krystian i Denys - poznaj trójkę z tysięcy bohaterów Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu

Zrób coś dla siebie i zostań wolontariuszem! Gdański Tydzień Wolontariatu

-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl