PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rada Miasta bez tajemnic. Gdańscy radni zapraszają do Nowego Ratusza w sobotę

Rada Miasta bez tajemnic. Gdańscy radni zapraszają do Nowego Ratusza w sobotę
To już tradycja, że w jedną z wrześniowych sobót, Rada Miasta Gdańska organizuje Dzień Otwarty i zachęca do odwiedzin mieszkańców naszego miasta. W tym roku wydarzenie to zaplanowano na sobotę, 8 września.
Gdańszczanie, zajrzyjcie w sobotę, 8 września, do Nowego Ratusza - siedziby Rady Miasta Gdańska
Gdańszczanie, zajrzyjcie w sobotę, 8 września, do Nowego Ratusza - siedziby Rady Miasta Gdańska
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Dzień otwarty RMG odbędzie się już po raz 14. Radni zapraszają w godz. 9 - 13 do Nowego Ratusza, który mieści się przy ul. Wały Jagiellońskie 1.

To wydarzenie cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem, zarówno wśród najmłodszych, jak i nieco starszych mieszkańców. Warto zajrzeć tu z całą rodziną, ponieważ przygotowano masę dodatkowych atrakcji.

- Początkowo dni otwarte służyć miały przede wszystkim przełamaniu "wysokich progów" urzędów. Pokazaniu, że urzędy są otwarte, służą mieszkańcom, że nie jest tak, że radni nie chcą widzieć mieszkańców. Zależało nam, żeby przyszli całymi rodzinami i poczuli atmosferę pikniku, jednocześnie wiedząc, że mogą spotkać się z radnymi, z którymi można pozałatwiać różne interesujące ich sprawy. Chodziło o to, by być bliżej mieszkańca – podkreśla Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.

Dzień Otwarty miał być okazją do spotkania z radnymi i poznania ich osobiście.

- Często bowiem padały "zarzuty" [przed laty – red.], w stylu: "do was trzeba przyjść", "do was trzeba się zapisać...", " do was to się dostać...". Proszę bardzo: można przyjść, porozmawiać, dowiedzieć się, co tak właściwie można załatwić w Radzie Miasta. Dzień Otwarty to Rada Miasta bez tajemnic – wspomina przewodniczący Oleszek.

Na przestrzeni lat formuła Dni Otwartych nieco się zmieniła, choć nadal służy przede wszystkim spotkaniu z radnymi.

Siedziba Rady Miasta mieści się w gmachu Nowego Ratusza. Przed laty w tym miejscu działał bardzo popularny klub studencki "Żak". Dla wielu gdańszczan dzień otwarty RMG jest więc okazją do podróży sentymentalnej.

- O tak, wiele osób, które tu przychodzi przyznaje, że pamięta doskonale jak to było, kiedy studiowali i tutaj zaglądali. To duża grupa osób, dla których jest to miejsce ich młodości, częstych wizyt, dawnych spotkań. Patrzą, co się zmieniło – przyznaje Oleszek.


Rada Miasta Gdańska zaprasza w sobotę mieszkańców na Dzień Otwarty
Rada Miasta Gdańska zaprasza w sobotę mieszkańców na Dzień Otwarty
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Jakie atrakcje przygotowano na sobotę, 8 września?

Każdy chętny będzie mógł zapoznać się z elektronicznym systemem do głosowania, zasiąść za stołem prezydialnym, czy wziąć udział w procedurze wyborczej związanej z uchwalaniem lokalnego prawa. Zwiedzający będą mogli też obejrzeć odznaczenia i medale przyznawane przez Radę.

Tego dnia licencjonowani przewodnicy PTTK oprowadzą gości po Nowym Ratuszu i opowiedzą o jego historii. Oprócz zwiedzania, ocalałego z zawirowań wojennych zabytkowego budynku, zaplanowano też wiele atrakcji na jego dziedzińcu.

Przez cały dzień będzie można wziąć udział w grze miejskiej pt. "Rada Miasta bez tajemnic", a także obejrzeć sprzęt policyjny i wojskowy. Będą występy Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej, pokaz gaszenia ognia, wozy strażackie, występy młodych artystów, zajęcia plastyczne i sportowe przygotowane przez Pałac Młodzieży, zabawy z ZOO i Super Sorterem.

Nie zabraknie również doświadczeń naukowych prezentowanych przez Centrum Hewelianum oraz konkursów z nagrodami. Wszyscy będą mogli poczuć się też jak pilot samolotu w trenażerze lotniczym. Nowy Ratusz odwiedzą także XVII-wieczni kaprzy, którzy werbować będą załogę na królewski galeon.

Na najmłodszych czekać będzie wata cukrowa, popcorn i pamiątkowe upominki.

Z obserwacji przewodniczącego gdańskich radnych wynika, że od kilku lat na to wydarzenie przychodzi podobna liczba mieszkańców: od 2,5 do 3 tys. osób.

Może warto w tym roku pobić rekord frekwencji? Zachęcamy do udziału!

ZOBACZCIE FOTOGALERIĘ Z DNIA OTWARTEGO RADY MIASTA GDAŃSKA W 2017 R.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze