• Start
  • Wiadomości
  • Gdańscy paneliści wybrani. Kto zdecyduje o tym, jak chronić Gdańsk przed ulewami

Gdańscy paneliści wybrani. Kto zdecyduje o tym, jak chronić Gdańsk przed ulewami

63 gdańszczan zdecyduje o tym, w jaki sposób Gdańsk powinien przygotować się na zmiany klimatyczne. W środę, 9 listopada, odbyło się oficjalne losowanie osób, które wezmą udział w pierwszym w historii miasta panelu obywatelskim. Transmitowaliśmy na żywo relację z losowania. ZOBACZ, jak przebiegało.
09.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W środę, w samo południe, odbyło się losowanie osób, które wezmą udział w pierwszym w historii Gdańska panelu obywatelskim.

W dniu 2 listopada miejscy urzędnicy wysłali zaproszenia listowne do udziału w panelu do wybranych losowo dziewięciu tysięcy mieszkańców. 896 gdańszczan zgodziło się i zarejestrowało w elektronicznym systemie. Spośród tych osób wylosowano 63 (plus cztery rezerwowe), które wezmą udział w panelu obywatelskim.

- Zgłosiło się prawie dziesięć procent z zaproszonych osób. To bardzo dużo, tym bardziej, że panel będzie trwał kilka dni, a w jego trakcie podejmowane będą tematy bardzo techniczne. Chodzi w końcu o ochronę przeciwpowodziową miasta i przygotowanie go do zmian klimatycznych - zaznacza Marcin Gerwin, specjalista ds. partycypacji i zrównoważonego rozwoju.

Jak wyglądało losowanie?

Trwało około godziny. Wzięli w nim udział miejscy urzędnicy, a także radny Gdańska Adam Nieroda i Marcin Gerwin. Ten ostatni odznaczał w systemie elektronicznym kryteria wyboru osób, zaznaczając dzielnicę Gdańska, wiek, płeć i wykształcenie mieszkańców. Po tym jak system wyświetlał liczbę gdańszczan spełniających określone kryteria, nasza redakcyjna koleżanka, Natalia Gawlik, rzucała kostką do gry, by, już w pełni losowo, wybrać konkretną osobę.

Co ważne, w trakcie losowania nie wyświetlały się nazwiska przyszłych panelistów, a jedynie kody, które przypisał im system elektroniczny i które mailowo otrzymała każda z osób zarejestrowanych jako zainteresowane udziałem w panelu. Dane tych gdańszczan pozostaną tajne. W ten sposób organizatorzy panelu obywatelskiego chcą ich ochronić przed ewentualnymi naciskami czy lobby osób lub firm, którym będzie zależało, bądź nie, na przeprowadzeniu danej inwestycji, np. budowy zbiornika retencyjnego w określonej lokalizacji.
 

By losowanie było w pełni przejrzyste i sprawiedliwe wykorzystano... zwykłą kostkę do gry

- Wcześniej przygotowano profile indywidualne, które odpowiadają składowi demograficznemu całej grupy panelu. Program elektroniczny podpowiada, ile osób spełnia dane kryterium - tłumaczy Marcin Gerwin.

Zgodnie z założeniem skład panelu ma odzwierciedlać strukturę demograficzną Gdańska. Muszą w nim uczestniczyć przedstawiciele wszystkich dzielnic, w liczbie proporcjonalnej do liczby mieszkańców danej dzielnicy, w tym 34 kobiety i 29 mężczyzn (panie stanowią 54 proc. gdańskiego społeczeństwa). 
 

Dzielnica Liczba osób
    Aniołki 1
    Brętowo 1
    Brzeźno 2
    Chełm 5
    Jasień 2
    Kokoszki 1
    Krakowiec-Górki Zachodnie 1
    Letnica 1
    Matarnia 1
    Młyniska 1
    Nowy Port 2
    Oliwa 2
    Olszynka 1
    Orunia-Św. Wojciech-Lipce 2
    Osowa 2
    Piecki-Migowo 3
    Przeróbka 1
    Przymorze Małe 2
    Przymorze Wielkie 3
    Rudniki 1
    Siedlce 2
    Stogi 2
    Strzyża 1
    Suchanino 2
    Śródmieście 3
    Ujeścisko-Łostowice 3
    VII Dwór 1
    Wrzeszcz Dolny 3
    Wrzeszcz Górny 3
    Wyspa Sobieszewska 1
    Wzgórze Mickiewicza 1
    Zaspa-Młyniec 2
    Zaspa-Rozstaje 2
    Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia 2
Suma końcowa 63


Wykształcenie Liczba 
grupa: wykształcenie podstawowe i zasadnicze zawodowe 19
grupa: wykształcenie średnie 25
grupa: wykształcenie wyższe 19
Suma końcowa 63


Jeśli chodzi o kryterium wieku, to w przedziale

  • 18-24 powinno znaleźć się 5 osób
  • 25-39 lat - 18 osób
  • 40-64 lat – 25 osób
  • 65 lat i więcej - 15 osób


Dobór panelistów odbywał się etapami. Najpierw spośród dorosłych gdańszczan znajdujących się w rejestrze wyborczym wylosowano blisko dziewięć tysięcy osób. Do nich trafiły listy z zaproszeniem do udziału w panelu. Chęć udziału można było zgłosić rejestrując się na wskazanej w liście stronie bądź dzwoniąc pod podany w nim numer.

Ważną częścią panelu będzie debata. Paneliści zapoznają się ze stanowiskami wszystkich stron, które są zainteresowane przedmiotem debaty, w tym ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, rad dzielnic i mieszkańców. Mogą także sami powoływać ekspertów.

Po dokładnym przeanalizowaniu tematu, paneliści przyjmą rekomendacje co do tego, jakie rozwiązania są najkorzystniejsze dla miasta. By zostały wcielone w życie, muszą wynieść co najmniej 80 proc. poparcia wśród uczestników panelu.


ZOBACZ, JAK PRZEBIEGAŁO LOSOWANIE

SPROSTOWANIE

UWAGA

"Korekta: w przypadku czterech losowań (Przeróbka, Przymorze Małe, VII Dwór oraz Zaspa-Rozstaje) osoby, które powinny znaleźć się w grupie zastępczej zostały omyłkowo dodane do grupy głównej. Przy ustalaniu listy panelistów i panelistek zostało to skorygowane".

Lista główna (10.72 KB) - osoby, które zostały wylosowane do udziału w panelu obywatelskim.

Lista zastępcza (10.73 KB) - osoby, które zostaną zaproszone do udziału w panelu obywatelskim, w sytuacji, gdyby ktoś z grupy głównej zrezygnował (do 18 listopada, do godz. 16.00).

Lista rezerwowa (7.66 KB) - osoby, które biorą udział w panelu obywatelskim i w razie potrzeby zastępują panelistów lub panelistki, którzy nie mogli uczestniczyć w całości spotkań.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim