PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańscy małżonkowie odznaczeni medalami. „W każdym małżeństwie jest raz dobrze, raz gorzej”

Gdańscy małżonkowie odznaczeni medalami. „W każdym małżeństwie jest raz dobrze, raz gorzej”
W środę, 18 sierpnia, w Dworze Artusa 18 gdańskich par obchodzących Złote Gody - 50-lecie pożycia małżeńskiego - przyjęło z rąk prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz odznaczenia państwowe. „Nieraz trzeba się pokłócić, dać upust nerwom. Ale potem trzeba się pogodzić” - zdradzają jubilaci swój sposób na szczęśliwe życie u boku drugiej osoby.
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podziękowała uczestniczkom i uczestnikom uroczystości za wkład w budowanie gdańskiej społeczności: - Dzięki waszej pracy Gdańsk wygląda tak, jak wygląda. Rozwija się dzięki kolejnym pokoleniom - owocom waszej miłości
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podziękowała uczestniczkom i uczestnikom uroczystości za wkład w budowanie gdańskiej społeczności: - Dzięki waszej pracy Gdańsk wygląda tak, jak wygląda. Rozwija się dzięki kolejnym pokoleniom - owocom waszej miłości
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

 

 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która tradycyjnie podczas organizowanych przez Gdański Urząd Stanu Cywilnego uroczystości Złotych Godów, pełniła rolę gospodarza, przypomniała o randze miejsca wybranego na uczczenie jubileuszu gdańskich małżonków.

- Dwór Artusa był nie tylko miejscem, w którym rządzili kupcy, ale był też świadkiem ważnych wydarzeń w naszej historii. Jeden z mieszkańców, z którym rozmawiałam, pamiętał jak widział stąd palący się Ratusz Głównego Miasta. Tutaj, na wieży Dworu Artusa żołnierze zatknęli biało-czerwoną flagę w marcu 1945 roku. W tym miejscu, 50 lat temu, w sierpniu 1970 roku wystawiona była urna z prochami majora Henryka Sucharskiego, przed uroczystym pochówkiem na Westerplatte - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, inaugurując święto gdańskich par w środę, 18 sierpnia. - Dlatego przygotowujemy właśnie w Dworze Artusa wystawę upamiętniającą tę postać - znajdą się na niej m.in. zdjęcia. kolejek, w które ustawiali się mieszkańcy chcąc oddać hołd zmarłemu - zaprosiła prezydent.

Podkreśliła, że to dla niej ogromna przyjemność, że w tak ważnym budynku, centrum wielu wydarzeń, fundamentalnych dla historii miasta, mieszkańcy Gdańska dziś mogą wspólnie świętować tak istotne dla nich, ale i dla społeczeństwa, rocznice.

- Cieszę się, że możemy tu dziś celebrować wspólnie, z waszymi bliskimi i rodzinami. Wyobrażam sobie, że na tych 50 lat razem składają się lepsze i gorsze chwile. To, że dzisiaj jesteście razem, oznacza, że przetrwaliście - pogratulowała prezydent. Podziękowała także małżonkom za wkład w budowanie gdańskiej społeczności. - Dzięki waszej pracy Gdańsk wygląda tak, jak wygląda. Rozwija się dzięki kolejnym pokoleniom - owocom waszej miłości.

NASZA FOTOGALERIA:

 

Aleksandra Dulkiewicz wręczyła tego dnia osiemnastu parom medale oraz drobne upominki. Małżonkowie celebrujący 50 lat razem otrzymali Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawane przez prezydenta RP. Jest to jedyne odznaczenie przyznawane przez głowę państwa za staż małżeński. Dodatkowo, odznaczonym wręczone zostały kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki.

- To piękna uroczystość, koncert był wzruszający. Będzie nam bardzo miło, jeśli za pięć lat znowu będziemy mogli wziąć udział - mówi Władysława Wróblewska, i zdradza, że choć z mężem Włodzimierzem obchodzą w tym roku 50. rocznicę ślubu, razem są nieco więcej - dokładnie 55 lat. - Jest jak w każdym małżeństwie - raz dobrze, raz gorzej, ale wytrwaliśmy - śmieje się. - Doczekaliśmy się trójki wnuków i prawnuczki, więc mamy powody do zadowolenia. Mąż przepracował 16 lat w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

- Od 1992 roku - jeszcze za prezydenta Pawła Adamowicza - dodaje pan Włodzimierz. - Pamiętam jego początki, widziałem jak zaczynał urzędowanie w Radzie Miasta Gdańska. To był fajny, dobry czas - wspomina.

Z Gdańskiem związani są prawie od początku, czują się z nim bardzo zżyci. Może to miłość do tego miasta tak ich połączyła? Nie zabrakło też tak potrzebnej do rozpoczęcia związku słynnej chemii.

- Kiedy poznaliśmy się, byłam jeszcze w szkole, przygotowywałam się do matury - zdradza szczęśliwa jubilatka. - Poznaliśmy się przez koleżankę siostry męża. Chodziliśmy na tańce, bawiliśmy się na prywatkach i na potańcówkach w szkołach. Bywaliśmy w dawnym Żaku. Miło wspominamy ten czas. Teraz mamy ogród, w nim spędzamy dużo czasu, jeździmy też na wycieczki. Byliśmy w Turcji. Korzystamy z życia.

Ta chemia, jak podkreślają jest między nimi do dziś, choć czasem czuć ją mocniej, a czasem słabiej. Jak w małżeństwie.

- Nieraz trzeba się pokłócić, dać upust nerwom. Ale potem trzeba się pogodzić. I starać się, żeby się do siebie zbliżać, nie oddalać - radzą małżonkowie.

 

Pary, które 18 lipca 2021 roku obchodziły jubileusz 50-lecia w małżeństwie:

 • Danuta i Edward Arendtowie
 • Regina i Stefan Bobrowscy
 • Barbara i Henryk Bortkiewiczowie
 • Grażyna i Mieczysław Buszkowie
 • Brygida i Leszek Cichowlasowie
 • Lidia i Mirosław Ćwieczkowscy
 • Bożena i Krzysztof Gawrońscy
 • Marianna i Andrzej Jachowscy
 • Danuta i Marian Janikowie
 • Weronika i Zygmunt Jebramowie
 • Edyta i Kazimierz Kamińscy
 • Irena i Roman Kasprzakowie
 • Helena i Bogdan Kaźmierscy
 • Barbara i Stanisław Rosenkiewiczowie
 • Janina i Jan Ruteccy
 • Jadwiga i Józef Szwabowie
 • Krystyna i Jan Wróblowie
 • Władysława i Włodzimierz Wróblewscy

 

ZOBACZ TEŻ:

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze