• Start
  • Wiadomości
  • Galerie, biblioteki i teatry zapraszają. Jak spędzić kulturalnie weekend w Gdańsku

Galerie, biblioteki i teatry zapraszają. Sprawdź, jak spędzić kulturalnie weekend w Gdańsku

Wykład o fotografii, spotkania w bibliotece z literatami, premiera teatralna i... urodziny Schopenhauera - w ten weekend warto wyjść z domu i spędzić go bardzo kulturalnie. 
21.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
139832
Kadr z filmu 'Świeże wiśnie' Anny Baumgart, który znajduje się w zbiorach Nowego Muzeum Sztuki NOMUS w Gdańsku
Mat. NOMUS
 

 

Niezwykłe rozmowy o fotografii

W piątek, 21 lutego 2020 r., już na godz. 13 warto się wybrać do Patio ASP (ul. Długa 6), aby wziąć udział w spotkaniu z rzeźbiarką Anną Baumgart i fotografem Krzysztofem Pijarskim i wysłuchać wykładów towarzyszących ich wystawie pt. „Laboratorium prac fotograficznych” (wernisaż 19 grudnia 2019) w Gdańskiej Galerii Fotografii. Wystawy niezwykłej, która przyjęła formę intelektualnego dialogu dwojga ludzi sztuki. Artyści zaprezentują konteksty do zrealizowanej wystawy i opowiedzą o indywidualnych praktykach i tematach, którymi się zajmują. Zaprezentują też własne prace wideo i dokumentacje zrealizowanych projektów artystycznych.

O wystawie: Anna Baumgart i Krzysztof Pijarski. Artystyczny dialog w Gdańskiej Galerii Fotografii 

Dr Anna Baumgart (ur. 1966 we Wrocławiu) jest artystką wizualną, performerką, rzeźbiarką, autorką instalacji, prac wideo, fotografii, reżyserką spektakli i filmów. Jej twórczość należy do sztuki krytycznej feministycznej, w praktyce artystycznej porusza tematy związane z problematyką tożsamości kobiet i ich funkcjonowaniem w społeczeństwie. W oddziale MNG w budowie znajduje się praca wideo Anny Baumgart pt.: Świeże wiśnie, 2010 r.

Dr Krzysztof Pijarski (ur. 1980) jest artystą posługującym się medium fotografii, profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi, historykiem sztuki, tłumaczem. Jako artysta jest zainteresowany losami obrazów i obiektów w (po)nowoczesnym świecie. Tworzy nowe formy obrazowe muzeów, archiwów, krajobrazów, przestrzeni miejskich, chętnie w dialogu do obiektów i myśli ich twórców. 

PROGRAM: Patio ASP, godz. 13

godz. 13.00-14.15 Anna Baumgart "Artystka w pracy - drugorzędne i na pozór nieważne szczegóły" - wykład performatywny

godz. 14.15-15.30 Krzysztof Pijarski  "Biografi jako medium" wykład performatywny

godz. 15.30-15.45 dyskusja, zakończenie spotkania. 

 

Marek Rogala otrzymał tegoroczną Nagrodę Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza
Marek Rogala otrzymał tegoroczną Nagrodę Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

"Kulturalne kwadraty" Marka Rogali w Sztuce Wyboru

W piątek, 21 lutego o godz. 19 odbędzie się wernisaż prac Marka Rogali "Kulturalne kwadraty" w Sztuce Wyboru (Wrzeszcz, Słowackiego 19). Marek Rogala wymyślił Szybką Kulturę Miejską, czyli popularne kwadraty Eskaem, które codziennie umieszcza na Instagramie i Facebooku. Zaczął w 2007 roku na portalu eskaem.pl. Niezwykły artysta jest tegorocznym laureatem Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza. 

Nagroda dla Młodych Twórców Kultury i za promocję. Poznaj tegorocznych laureatów

- Kwadraty są piękne, pomysłowe, minimalistyczne, skomplikowane lub zrobione na szybko - mówi Magda Renk, dyrektor Klubu Żak. - Papierowe wycinanki, układanki, z tego, co leżało na stole, finezyjne origami. Nożyczki, papier i pisaki to podstawowe narzędzia. Czasami pojawia się napis „Zaspałem”.

Wystawa w Sztuce Wyboru jest pewnego rodzaju eksperymentem - zobaczymy na niej nie tylko wydrukowane kwadraty, ale dowiemy się jak powstają i będziemy mogli przypatrywać się artyście przy pracy.
- Na czas wystawy swoje biurko wstawiam do Galerii i to właśnie tam będę przygotowywać na bieżąco kwadraty - mówi Rogala. - Pokażę wam także kilka ‚zamrożonych’ (=sklejonych) układanek z papieru oraz plakaty dla Gdyńskiego Centrum Kultury.

Kwadraty Marka Rogali
Kwadraty Marka Rogali
mat. pras.



Skąd wziął się pomysł na profil eskaem.pl ?

- W Trójmieście mieszkam od 13 lat - mówi Marek Rogala. - Już po roku mieszkania w mieście potrójnym zorientowałem się, że to jest właśnie moje miejsce na świecie i.. poczułem wewnętrzną potrzebę zrobienia czegoś fajnego, dobrego lub przydatnego dla tego miejsca. Tak powstała eskaem.pl - czyli szybka kultura miejska (Maks dzięki za pomoc w wymyśleniu nazwy). Forma eskaem.pl zmieniała się z biegiem lat. Były kwadraty dla poszczególnych wydarzeń układające się w wielką planszę na stronie www, przez chwilę nawet pojawiały się fotorelacje, reportaże, recenzje, były kwadraty na cały tydzień - aktualnie codziennie (no prawie codziennie) powstaje kwadrat na dany dzień. Rano przed pracą wstaję, przeszukuję Internet, wybieram, rysuję, piszę, wycinam, robię zdjęcie, chwilę pobawię się nim na komputerze i jest. Codziennie inny, czasem mniej lub bardziej podobny do pozostałych, ale i tak niepowtarzalny. Eskaemka stała się moim uzależnieniem, źle mi bez niej. Kilka razy próbowałem ją rzucić. Dziś wiem, że to mi się nie uda.

Prace i artystę będzie można oglądać w Sztuce Wyboru do 10 marca 2020 r.

 

Paweł Sołtys, zazwyczaj na scenie jako Pawlopavo, ale w piątek 21 lutego opowie o swoich książkach
Paweł Sołtys, zazwyczaj na scenie jako Pawlopavo, ale w piątek 21 lutego opowie o swoich książkach
fot. Anna Rezulak/KFP

 

Dla dorosłych i dla dzieci - pisarze w bibliotece

W ten weekend w filiach WiMBP w Gdańsku odbędą się bardzo interesujące spotkania autorskie, m.in. wokół głośnych tytułów, które ukazały się w 2019 roku. 

Gośćmi gdańskich bibliotek będą m.in. Mikołaj Łoziński, autor książki „Stramer”. To sugestywna, wielogłosowa opowieść o losach żydowskiej rodziny w międzywojennym Tarnowie. Książka, której nie da się zapomnieć. Mikołaj Łoziński jest pisarzem i scenarzystą, ukończył socjologię w Paryżu, jest laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2007) i nagrody Paszport „Polityki” (2012). Spotkanie poprowadzi Hanna Łozowska.

Spotkanie odbędzie się 21 lutego (piątek) o godzinie 17.00 w Bibliotece pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113). 

Tego samego dnia o godz. 19, w Bibliotece Oliwskiej (ul. Opata J. Rybińskiego 9) odbędzie się spotkanie z Pawłem Sołtysem, muzykiem i autorem piosenek. Jako Pablopavo wydał kilkanaście płyt, zagrał około tysiąca koncertów. Sołtys studiował rusycystykę, ale studiów nie ukończył. Jego opowiadania ukazywały się w „Lampie”, „Ricie Baum”, „Studium”. Za prozatorski debiut "Mikrotyki" otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego, Nagrodę Literacką Gdynia, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz był nominowany do Paszportu „Polityki”, Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Pretekstem do rozmowy z Pawłem Sołtysem będzie jego najnowsza książka pt. „Nieradość”. Spotkanie poprowadzi Jakub Knera.

W sobotę, 22 lutego, o godz. 12 w Bibliotece Manhattan (al. Grunwaldzka 82) będzie miała również miejsce premiera książki dla dzieci - „Niebajka o Mikołaju” i spotkanie z jej autorami - Katarzyną Wasilkowską, Mają Siemińską i Szczepanem Troka Wysockim. Książka jest cegiełką. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na prace konserwatorskie w kościele Świętego Mikołaja w Gdańsku. Dlaczego?

Bazylika św. Mikołaja - najstarszy gdański kościół został w październiku 2018 roku zamknięty z powodu zagrożenia zawaleniem. Narodził się ambitny plan, aby w jednym utworze przyjaznym dla dzieci, opisać osiemsetletnią historię Bazyliki, Dominikanów i jej synergię z Gdańskiem i wyjątkowy charakter oraz oddziaływanie na odwiedzających. Powstała rzecz eklektyczna, lecz spójna, gdzie w powagę i dostojeństwo w naturalny sposób wplata się humor i radość. Twórcami są artyści związani z Gdańskiem i Mikołajem.

Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Fundacją Centrum św. Jacka i Klasztorem Dominikanów w Gdańsku.

Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

 

Urodziny Artura S. w Stacji Orunia GAK
Urodziny Artura S. w Stacji Orunia GAK
mat. pras.

 

I znowu Urodziny Artura S.!

Jak co roku, Stacja Orunia GAK (ul. Dworcowa 9) organizuje (w sobotę, 22 lutego, o godz. 17) wspólne świętowanie, z okazji urodzin Artura Schopenhauera. Tym razem będą to już 232 urodziny. Organizatorzy obiecują gościom wykład performatywny, dyskusję, memy, muzykę i tort.

Wieczór poprowadzą filozof, socjolog, dr pedagogiki społecznej Sebastian Dama oraz polonistka, dr nauk humanistycznych Agnieszka Tarwacka-Dama. Sebastian Dama pracuje jako asystent w Katedrze Studiów Edukacyjnych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a wolnych chwilach pisuje wiersze, interesuje się teatrem i futurologią. Agnieszka Tarwacka-Dama to animatorka kultury i terapeutka osób z niepełnosprawnością intelektualną. Oboje, w rozmowie o słynnym filozofie spróbują dociec - jakim człowiekiem był Artur Schopenhauer, co wpłynęło na jego myśli filozoficzne, kim był dla swoich bliskich i znanych ludzi ówczesnej epoki i co tak naprawdę łączyło go z Gdańskiem.

Warto przypomnieć, że tu gdzie stoi teraz dom kultury był kiedyś dworek dziadków Schopenhauera; a za budynkiem nadal szumią drzewa w Parku Schopenhauera, które na pewno widziały bawiącego się młodego Artura.

Wstęp wolny.

 

Teatr Wybrzeże. “Śmierć Iwana Iljicza” Lwa Tołstoja w reżyserii Franciszka Szumińskiego. Premiera w Starej Aptece 22 lutego 2020 roku
Teatr Wybrzeże. “Śmierć Iwana Iljicza” Lwa Tołstoja w reżyserii Franciszka Szumińskiego. Premiera w Starej Aptece 22 lutego 2020 roku
fot. Anna Bobrowska / KFP

 

Tołstoj w Teatrze Wybrzeże

Najnowszą premierą Teatru Wybrzeże jest adaptacja noweli Lwa Tołstoja “Śmierć Iwana Iljicza”. Premierę sztuki zobaczymy w sobotę, 22 lutego o godz. 19, na scenie Stara Apteka. Reżyserem jest młody, bardzo utalentowany artysta Franciszek Szumiński (ur. 1993), laureat Głównej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 8. Forum Młodej Reżyserii. Szumiński jest absolwentem krakowskiej AST na Wydziale Aktorskim i Warszawskiej Szkoły Fotografii, obecnie studiuje reżyserię.

Nowela Tołstoja opowiada o przemijaniu, ale też o poczuciu beznadziejności i samotności w obliczu śmierci, z której zdaje sobie nagle sprawę główny bohater. 

- Nie szukamy tu żadnych wielkich efektów, chodzi nam o to, aby puścić w ruch tę rodzinę, to co się dzieje, co mogłoby się zdarzyć i obserwować przepływy między nimi - mówi Szumiński. - Ten rodzaj alchemii, relacji, która się tam wydarza. Dla mnie główne są w tym spektaklu dwie rzeczy - aspekt przemiany, która przychodzi wraz z chorobą, a druga rzecz - to tkanka rodzinnych relacji, z czym muszą się zmierzyć i jak to mogłoby się odbyć. Komu na czym zależy i jakie są realne pragnienia tych ludzi.

 

W spektaklu występują: Krzysztof Matuszewski - Iwan Iljicz Gołowin, Małgorzata Brajner - Praskowia Fiodorowna, Katarzyna Z. Michalska - Liza Iwanowna, Piotr Łukawski - Fiodor Pietrowicz Pietryszczew, Robert Ciszewski - Gierasim.

Premiera: 22 lutego w Starej Aptece

Kolejne spektakle: 23, 25, 26 lutego oraz 13, 14 i 15 marca w Starej Aptece.

Bilety od 35 zł kupisz tutaj

“Śmierć Iwana Iljicza” Lwa Tołstoja w reżyserii Franciszka Szumińskiego. Premiera w Starej Aptece 22 lutego

 

DON’T, KISS. Zatańczą Jernej Bizjak i Fabio Liberti. Choreografię opracował Fabio Liberti, muzykę - Per Henrik Maaenpa. Spektakl trwa 15 minut
DON’T, KISS. Zatańczą Jernej Bizjak i Fabio Liberti. Choreografię opracował Fabio Liberti, muzykę - Per Henrik Maaenpa. Spektakl trwa 15 minut
fot. Matija Lukić

 

Wyjątkowi tancerze w Klubie Żak

Nadszedł czas na zimową odsłonę 12. edycji Gdańskiego Festiwalu Tańca. Pierwszego dnia festiwalu zobaczymy trzy duety męskie. Pierwszy będzie premierą rezydencji z mentorem Nimrodem Freed z Izraela. Zatańczą - Maxime Freixas i Francesco Colaleo, którzy będą w ciągu dwóch tygodni trwania rezydencji doskonalić spektakl inspirowany twórczością Billa Violi. Efekty ich pracy zobaczymy w sobotę, 22 lutego, o godz. 19. Po prezentacji premierowej na scenie wystąpi duet Don’t Kiss – Jerneja Bizjaka i Fabio Liberti, którzy w 2017 roku zajęli drugie miejsce w konkursie Solo Dance Contest. Wieczór uzupełni włoska Compagnia Lost Movement – Samuele Arisci i Salvatore Sciancalepore.

- To trzy wyjątkowe spektakle artystów, których poznaliśmy dzięki międzynarodowemu konkursowi Solo Dance Contest - mówi Maria Miotk, kurator Gdańskiego Festiwalu Tańca. - Śledząc prace solistów z poprzednich lat, widownia może obserwować kierunki i tendencje europejskiego tańca, a także personalny rozwój artystów.

A w niedzielę, 23 lutego, o godz. po raz kolejny na scenie Sali Suwnicowej zagości Krakowski Teatr Tańca. W ich wykonaniu zobaczymy spektakl THE ENTRANCE, którego porusza problem uchodźstwa. Autorem choreografii jest Ayrin Ersoz. Na scenie wystąpią: Pamela Bosak, Magdalena Skowron, Paweł Łyskawa, Eryk Makohon, Mateusz Ulczok. Spekakl trwa 50 minut.


Program i szczegóły na stronie: 12. Gdański Festiwal Tańca. Zimowa odsłona wydarzenia już w najbliższy weekend


TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska