PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Galeria Palowa. Cenne precjoza na wielkiej wystawie bursztynu

Galeria Palowa. Cenne precjoza na wielkiej wystawie bursztynu
Repliki bransolet Michelle Obamy i Roda Stewarta, naszyjnika Księżnej Kate i spinek Księcia Williama, korona Miss Polonia i statuetka Bursztynowego Słowika, ale też kolekcja naturalnych form bursztynu i innowacyjne projekty biżuterii studentów ASP - to tylko cześć atrakcji wystawy „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0”, którą obejrzymy w Ratuszu Głównego Miasta do 28 października 2018 r.

 

Wystawa pt. Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0 - zawiera kilkaset eksponatów
Wystawa pt. Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0 - zawiera kilkaset eksponatów
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Po sukcesach w Monachium i w Brukseli wystawa „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0” wróciła do Gdańska i w wersji poszerzonej możemy ją znów podziwiać w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta.

W Galerii Palowej zobaczymy biżuterię, którą obdarowane zostały wyjątkowe osobistości - są tu repliki bransoletki Michelle Obamy, bransolety Roda Stewarta, naszyjnika Księżnej Kate i spinek Księcia Williama.

Ale oprócz korony Miss Polonia, statuetki Bursztynowego Słowika Małgorzaty Ostrowskiej, bursztynowego pióra Amber Rex Lidii Popiel - Ambasadorki Bursztynu, ekspozycja zawiera też kolekcję naturalnych form bursztynu bałtyckiego i inkluzji ze zbiorów gdańskiego Muzeum Bursztynu.

W sumie to kilkaset prac, wiele nagrodzonych bądź wyróżnionych podczas targów Amberif i Ambermart, w międzynarodowych konkursach wzorniczych, podzielonych na siedem działów.

– Chodziło nam o ukazanie wieloznaczności i bogactwa jakie kryje w sobie Złoto Północy – mówi Sławomir Fijałkowski z Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, jeden z kuratorów wystawy.

- „Wiedza o bursztynie” prezentuje naturalne okazy bursztynu i inkluzje - dodaje Fijałkowski. - W dziale „Cytaty natury” znalazła się biżuteria o naturalnych formach, z minimalną ingerencją w strukturę bursztynu. „Ekskluzywne rzemiosło” podkreśla związek między pracami współczesnych artystów i tradycjami rzemieślniczymi sięgającymi XVI i XVII wieku. W dziale „Sztuka współczesna” znajdą się obiekty na wysokim poziomie wzorniczym, ekskluzywne i drogie

Nie zabraknie tu też projektów studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – dział „Innowacyjny design” – oraz kolekcji pokazywanych na Gali Mody i BursztynuAmber Look – dział „Moda na bursztyn”.

W ostatnim dziale “Bursztyn po II Wojnie” znajduje się biżuteria z bursztynem bałtyckim z drugiej połowy XX wieku, wyprodukowana przez nieokreślone wytwórnie z kolekcji prof. Ireny Huml ze zbiorów galerii Sztuki w Legnicy. W ramach wystawy zostaną pokazane prace z projektu Trend Book 2018.

 

Wystawa bursztynu w Galerii Palowa
Wystawa bursztynu w Galerii Palowej
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Bursztyn jako symbol Gdańska i Polski

Bursztyn od wieków łączył pokolenia ludzi zafascynowanych jego pięknem. Dziś jest to symbol, nie tylko miasta i regionu, ale także tradycji i innowacyjności.

– Postawiliśmy na bursztyn jako wizytówkę Gdańska i Polski oraz sposób, by opowiedzieć o tym, że jesteśmy miastem nowoczesnym, a jednocześnie przywiązanym do naszych wielowiekowych tradycji. W pracę nad wystawą zaangażowanych było wiele fantastycznych osób oraz instytucji. To dzięki ich pasji i profesjonalizmowi opowieść o bursztynie i naszym mieście przekracza granice naszego kraju – twierdzi Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu, drugi z kuratorów wystawy.

Dyrektorem artystycznym jest Małgorzata Gliwińska- Radwańska, a koordynatorem technicznym Anita Dmowska. Organizatorem wystawy są Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku we współpracy z Muzeum Bursztynu, Oddziałem Muzeum Gdańska, Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu, Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych oraz Galerią Sztuki w Legnicy. Partnerami są Związek Miast i Gmin Morskich, Związek Rzemiosła Polskiego, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego, Fundacja Promocji Wzornictwa i Polska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Wystawę „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0”, Galeria Palowa, Ratusz Głównego Miasta Gdańska Gdańska, ul. Długa 46/47.

Otwarte do 28 października 2018 r., od pon. do sb., w godz. 10:00-18:00. Niedziela w godz. 11:00-18:00.

Bilet: 6 zł - normalny, 3 zł - ulgowy. Bezpłatnie - posiadacze Karty Mieszkańca oraz w Światowy Dzień Bursztynu - 28 czerwca 2018 r.

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl