• Start
  • Wiadomości
  • “Gala Moniuszkowska” na rozpoczęcie sezonu w Operze Bałtyckiej. Co nas czeka w tym sezonie?

“Gala Moniuszkowska” na rozpoczęcie sezonu w Operze Bałtyckiej. Co nas czeka w tym sezonie?

Nowy sezon artystyczny w Operze Bałtyckiej rozpocznie się Galą Moniuszkowską. Dzieła ojca polskiej opery narodowej usłyszymy w sobotę i niedzielę, 28-29 września, w wykonaniu sopranistek Edyty Piaseckiej i Katarzyna Wietrzny oraz Łukasza Załęskiego (tenor), Tomasza Raka (baryton) i Remigiusza Łukomskiego (bas).
28.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Katarzyna Wietrzny, nieszczęśliwą Thaïs z opery Jules’a Masseneta, usłyszymy w niedzielę w repertuarze moniuszkowskim
Katarzyna Wietrzny, nieszczęśliwą Thaïs z opery Jules’a Masseneta, usłyszymy w niedzielę w repertuarze moniuszkowskim
Krzysztof Mystkowski/gdansk.pl

Gala Moniuszkowska

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku w Ubielu na terenie dzisiejszej Białorusi. Jubileusz dwusetnych urodzin artysty stał się okazją do ogłoszenia przez Sejm Polski 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W całym kraju odbywają się więc kulturalne wydarzenia upamiętniające wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, uznawanego za twórcę polskiej opery narodowej.

W Gdańsku już w dniu urodzin Moniuszki - 5 maja - mogliśmy obejrzeć na deskach Opery Bałtyckiej “Hrabinę” w reżyserii Krystyny Jandy. Na jesień zaplanowano, odbywający się na Akademii Muzycznej w Gdańsku, której kompozytor jest patronem, dwudniowy Międzynarodowy Kongres Moniuszkowski (27-28 września). W jego organizację włącza się również Opera Bałtycka, ponownie sięgając po dorobek artysty.

Edyta Piasecka
Edyta Piasecka sopran
Krzysztof Mystkowski/gdansk.pl

 

Gala Moniuszkowska zainauguruje sezon artystyczny 2019/2020. 

Kierownictwo muzyczne nad wydarzeniem objął José Maria Florêncio. Chór przygotowała Agnieszka Długołęcka. Najpiękniejsze fragmenty twórczości Moniuszki zaśpiewają: Edyta Piasecka - sopran; Katarzyna Wietrzny - sopran; Łukasz Załęski - tenor; Tomasz Rak - baryton; Remigiusz Łukomski - bas.

“Hrabina” Moniuszki w Operze Bałtyckiej. Jak polubić polską sielskość jeszcze bardziej. RECENZJA


PROGRAM GALI

CZĘŚĆ I

  1. Uwertura do opery Halka
  2. Recytatyw i aria Halki Ha! Dzieciątko nam umiera... O mój maleńki z IV aktu opery Halka
  3. Aria Skołuby Ten zegar stary z III aktu opery Straszny dwór
  4. Cisza morska z Sonetów Krymskich na chór mieszany i orkiestrę
  5. Żegluga z Sonetów Krymskich na chór mieszany i orkiestrę
  6. Aria Miecznika z II aktu opery Straszny dwór
  7. Aria z kurantem z III aktu opery Straszny dwór
  8. Burza z Sonetów Krymskich na chór mieszany i orkiestrę
  9. Aria Hanny Do grobu trwać w bezżennym stanie!... Któraż to która, tej ziemi córa z IV aktu opery Straszny dwór
  10. Mazur z I aktu opery Halka

CZĘŚĆ II

  1. Tańce góralskie z III aktu opery Halka
  2. Duet Hanny i Stefana z IV aktu opery Straszny dwór
  3. Duet Halki i Janusza O Jaśko! Mój drogi z I aktu opery Halka
  4. Aria Akebara Bogowie miłości z III aktu opery Paria
  5. Ruina z Sonetów Krymskich na chór mieszany i orkiestrę
  6. Noc z Sonetów Krymskich na chór mieszany i orkiestrę
  7. Duet Janusza i Jontka I skądże ty, tak wodzić śmiesz z II aktu opery Halka
  8. Mazur z IV aktu opery Straszny dwór

Premiera Gali Moniuszkowskiej odbędzie się w sobotę, 28 września o godz. 19.00. Bilety od 65 do 106,50 zł dostępne są jeszcze na koncert, który odbędzie się 29 września.  

Orkiestrę Opery Bałtyckiej poprowadzi José Maria Florêncio
Orkiestrę Opery Bałtyckiej poprowadzi José Maria Florêncio
Krzysztof Mystkowski/gdansk.pl


Nowości w najbliższym sezonie artystycznym 

W sezonie 2019/2020 w Operze Bałtyckiej zaplanowano pięć premier. Pierwsza z nich to “Olga”, trzyaktowa opera skomponowana przez Jorge Antunesa, do której libretto napisał Gerson Valle zafascynowany tragiczną historią życia działaczki Olgi Benário Prestes.

Bohaterka urodziła się w Monachium, w 1908 roku, w zamożnej mieszczańskiej rodzinie pochodzenia żydowskiego. Jej ojciec był prawnikiem i zaangażowanym socjaldemokratą, który występował m.in. w obronie praw strajkujących kobiet. Pod jego wpływem Olga zainteresowała się polityką, ale była od niego dużo bardziej radykalna. Już jako 14-latka uciekła z domu, aby dołączyć do komunistycznej organizacji młodzieżowej. Zginęła w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück w 1942 roku.

Prapremiera opery “Olga” odbyła się w Theatro Municipal of São Paulo 14 października 2006 roku. W Gdańsku po raz pierwszy usłyszymy ją 14 października 2019 roku. Operę wyreżyseruje dyrektor Opery Bałtyckiej Romuald Wicza-Pokojski, kierownictwo muzyczne objął José Maria Florêncio, za scenografię i kostiumy odpowiadać będzie dawno nie widziana w Operze Bałtyckiej Hanna Szymczak. Choreografię zaś opracuje Izabela Sokołowska-Boulton.

W karnawale Opera zaprosi nas do zabawy - 31 stycznia obejrzymy operę "Don Bucefalo" Antonia Cagnoniego do libretta Calisto Bassiego. To lżejsza forma operowa łącząca dwa gatunki - poważną operę seria z komediową operą buffa. XIX wieczny kompozytor Antonio Cagnoni zafascynowany był dorobkiem Rossiniego i Donizettiego, dlatego "Don Bucefalo" przypomina romantyczne opery włoskie. Tytułowy bohater opery jest nauczycielem śpiewu i kompozytorem, o gustach samego kompozytora, a libretto to plątanina czasem zabawnych, czasem dramatycznych intryg miłosnych, które na szczęście kończą się szczęśliwie. Reżyserii podjął się Paweł Szkotak, a kierownictwo muzyczne dzieła obejmie Massimiliano Caldi.

Opera chce zadbać też o młodego widza, dla którego przygotowuje "Wehikuł czasu" Francesco Bottigliero. To utwór niezwykły, bo skierowany do dzieci. Dzieło zajęło rok temu drugie miejsce w konkursie na Operę dla dzieci i młodzieży w wieku 8-15 lat, ogłoszonym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, z okazji jubileuszu 100-lecia swojego istnienia. W Operze Bałtyckiej utwór zostanie wystawiony prapremierowo 29 maja 2019 roku. Bohaterem libretta Justyny Skoczek jest piętnastoletni Antek, wielki fan fizyki, który przypadkiem zostaje wplątany w niezwykłą historię, a rozwikła ją z pomocą przyjaciół.

“Czyż in memoriam” do propozycja na koniec sezonu. Premiera spektaklu przypominającego postać Henryka Modesta Czyża, dyrygenta, pedagoga, kompozytora i wielkiego propagatora muzyki odbędzie się 13 czerwca 2020 roku. 

Dzięki staraniom Czyża do polskich sal koncertowych sprowadzono dzieła takich kompozytorów jak Honegger, Strawiński czy Debussy. Usłyszymy je teraz w Operze Bałtyckiej. Na wieczór składać się będą: "Judyta" Honeggera, "Święto wiosny" Strawińskiego i "Syn marnotrawny" Debussyego.

Opera Bałtycka planuje też kolejną premierę baletową. Znany jest termin - 28 lutego, ale wciąż nieznane są szczegóły tego wieczoru.

 

TV

Światowa stolica bursztynu