PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
„Gaje Ojców”, czyli ojcowie sadzą drzewa w sobotę i niedzielę, w pięciu parkach
„Gaje Ojców”, czyli ojcowie sadzą drzewa w sobotę i niedzielę, w pięciu parkach
W 2017 roku na świat przyszło 2275 gdańszczanek i 2423 gdańszczan. Zgodnie z tradycją, ojcowie najmłodszych obywateli miasta mogą wziąć udział w uroczystym posadzeniu dorodnych drzew - po jednym w pięciu parkach. Do wyboru 29 i 30 września (sobota i niedziela).
Dorodny platan klonolistny, zasadzony w zeszły roku w `Gaju Ojców` na zieleńcu przy Potoku Oliwskim przy ul. Pomorskiej
Dorodny platan klonolistny, zasadzony w zeszły roku w `Gaju Ojców` na zieleńcu przy Potoku Oliwskim przy ul. Pomorskiej
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Sadzenie drzew w “Gajach Ojców” w pięciu gdańskich parkach (lista poniżej) odbędzie się już po raz siódmy. Pierwsze dorodne drzewa i tablice upamiętniające narodziny kolejnych mieszkańców ustawiono w 2012 r. Mieszkający w mieście ojciec nie zawsze ma możliwość zasadzenia drzewa w imię tradycji, dlatego Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku stworzył projekt „Gajów Ojca”. Pierwsze wnętrze parkowe pod nazwą. „Gaj Ojca” powstało w Parku Nadmorskim im. Prezydenta Ronalda Reagana.

Ojcowie, którzy przyjdą na uroczystość w sobotę (29 września) lub w niedzielę (30 września) będą mogli dokonać wpisu do księgi pamiątkowej i sfotografować się przy świeżo posadzonych drzewach i tablicach - najlepiej oczywiście z dzieckiem na ręku! Otrzymają również pamiątkowy certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu.    

- Choć nazwa gajów nawiązuje do tradycji sadzenia drzew na pamiątkę narodzin dziecka przez ojca, w uroczystości uczestniczyć mogą także matki- zachęca Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska UMG. 

W tym roku ponownie w każdym z miejsc zasadzone zostanie uroczyście okazałe drzewo o obwodzie pnia 25 cm i wysokości 4 metrów. Ze względu na wielkość roślin, sadzenia dokonają pracownicy specjalistycznej firmy, a ojcowie (i matki!) będą im przy tym asystować.

Sadzenie drzew - tutaj już osobiście i całym rodzinami w lesie w Matemblewie
Sadzenie drzew - tutaj już osobiście i całym rodzinami w lesie w Matemblewie
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W tym roku w Gajach staną platany klonolistne (platanus xhispatica) - rzadko dotąd spotykane na terenach zielonych w Gdańsku. Każdy platan zostanie oznaczony umieszczoną na kamieniu granitową tablicą z informacją o liczbie dzieci narodzonych w 2017 r. i najczęściej występujących w tym czasie imionach (w 2017 r. najwięcej mamy Julii i Janów). Tereny przeznaczone pod gaje ojców są oznakowane tablicami z informacją na temat idei projektu. Zobaczyć na nich można także plan plan zagospodarowania terenu oraz wizualizację gaju, gdy drzewa już dorosną.

Warto zaznaczyć, że informacja o liczbie nowonarodzonych gdańszczanek i gdańszczan nie dotyczy wszystkich dzieci w Gdańsku urodzonych (bo część z nich rodzi się w gdańskim szpitalu, ale mieszka np. w Sopocie) lecz najmłodszych obywateli faktycznie żyjących w naszym mieście. 


Program wydarzeń w "Gajach Ojców"

Sobota, 29 września

11.30 - 12.00

Zieleniec przy Stawie Młyńskim w Gdańsku Oliwie, ul. Stary Rynek Oliwski

12.30 - 13.00

Zieleniec przy Potoku Oliwskim, Gdańsk Żabianka - rejon ul. Pomorskiej 82

13.30 - 16.00

Park Nadmorski im. Ronalda Reagana, wejście D od ul. Jagiellońskiej

Niedziela, 30 września

11.00 - 11.30

Zieleniec przy ul. 3 Maja, przy budynku N4 i skrzyżowaniu Błędnik

12.00 - 14.00

Zieleniec przy zbiorniku retencyjnym ul. Augustowska w dzielnicy Gdańsk Południe


Wskaż miejsce dla drzewa przez internet

Przypominamy, że każdy gdańszczanin może także zaproponować nowe miejsce do nasadzeń drzew. Można to zrobić poprzez aplikację BAND, czyli Bank Nasadzeń Drzew.

Wystarczy wejść na stronę www.BANDgdansk.com, wybrać lokalizację, preferowane gatunki drzew oraz podać swoje dane kontaktowe.

Zgłoś drzewo na pomnik przyrody

Od kwietnia 2017 roku można zgłosić magistratowi cenne i warte ochrony drzewa, które miasto mogłoby otoczyć opieką i uratować – drzewa będącego pomnikiem przyrody nie można wyciąć! Drzewa zgłaszamy przez formularz na stronie internetowej. Zgłoszenia może dokonać każdy: osoba fizyczna, szkoła, przedsiębiorca, stowarzyszenie, organizacja ekologiczna, parafia czy urząd.

Potrzebę sadzenia drzew gdańszczanie mogą realizować także całymi rodzinami (i robią to bardzo chętnie!) podczas akcji nowych nasadzeń organizowanych od kilku lat w lasach i parkach.

Czytaj także:
Ojcowie posadzili drzewa dla swoich dzieci. Gaje Ojców coraz gęściejsze [FOTO]

„Gaje Ojców”. Kolejne drzewa w gdańskich parkach [WIDEO]

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl