• Start
  • Wiadomości
  • Futurystyczne Sobieszewo i inne wizje młodych architektów [WIZUALIZACJE]

Futurystyczne Sobieszewo i inne wizje młodych architektów [WIZUALIZACJE]

Okolice ulicy Wałowej i Brama Sobieszewska były tematem konkursu dla przyszłych architektów, który został rozstrzygnięty 26 czerwca (poniedziałek). Jakie koncepcje zagospodarowania tych terenów proponują studenci? Zobacz sam.
26.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Sobieszewo za ponad 30 lat?

Aż 41 zespołów projektowych wzięło udział w dziewiątym już studenckim konkursie na projekt koncepcyjny dotyczący terenu Gdańska organizowany przez Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Tym razem przyszli architekci w ramach jednego konkursu wybierali spośród trzech lokalizacji:

- kwartału w rejonie ulic Wałowej i Więcierze

- kwartału w rejonie ulic Wałowej, Rybaki Górne i Jana Heweliusza

- rejonu Bramy Sobieszewskiej.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się na Politechnice Gdańskiej. Jury zadecydowało o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień (ufundowanych przez Prezydenta Miasta Gdańska)

I nagrodę (6 tys. zł) otrzymali Michał Malewczyk i Tomasz Kruszyński za pracę “Niemiasto 2050” dotyczącą zagospodarowania Bramy Sobieszewskiej.

Jest to praca niezwykła, choćby dlatego, że opis projektu przedstawiony jest w formie sztuki teatralnej (rozmowy Witruwiusza z Bogiem na temat Sobieszewa).

Jak nadmieniają autorzy projektu na podstawie prognoz profesjonalnych futurologów, około roku 2050: “Sfera życia publicznego przeniesie się w dużej mierze w “niemiejsce” jakim jest internet, a człowiek zamieszka w mniejszym organizmie jakim będzie “niemiasto”. Te jednostki mieszkalne powstaną na bazie dzisiejszych wsi i będą stanowiły połączenie krajobrazu naturalnego z “niewidzialną” architekturą, która stanowi poszanowanie wiejskiego krajobrazu kulturowego”. Opierając się na tej tezie, stworzyli scenariusz dla Sobieszewa na najbliższe 35 lat, zaczynając od rewitalizacji przestrzeni.

Od lewej: Michał Malewczyk, Tomasz Kruszyński autorzy zwycięskiego projektu Niemiasto 2050

- Chcemy odtworzyć historyczną tożsamość Sobieszewa, dla której wzorcem architektonicznym ma być dawna zabudowa kurortowa i domy rybackie - mówi Tomasz Kruszyński. - Ten wzorzec nazwaliśmy “nowoczesną stodołą”, w tego rodzaju budynkach inspriowanych przeszłością mogłyby się mieścić restauracje, punkty usługowe czy też Wyspa Skarbów GAK. Oprócz tego proponujemy stworzenie dużych terenów spacerowych i rekreacyjnych nad rzeką.

Uzupełnieniem tych zmian w późniejszej przyszłości będzie podziemny biurowiec, skonstruowany w taki sposób, by pracujący w nim mogli wyłonić się spod ziemi, jak na ruchomej scenie. Znajdą się wówczas w otoczeniu parku, pod którym zbudowany zostanie gmach.

“Ze względu na globalne, kompleksowe i futurystyczne, niecodzienne podejście autorów do rozwiązania problemów Wyspy Sobieszewskiej, opracowanie daleko odbiega od pozostałych prac konkursowych, przedstawiając śmiałe przewidywania innego sposobu życia, zamieszkiwania i pracy… W całym opracowaniu widać ogromne poszanowanie natury.” - napisali jurorzy o zwycięskiej pracy.

Znajdź biurowiec (pod ziemią, widoczne białe koła to miejsca, w których podziemna scena może wywindować pracujących na powierzchnię)

II nagrodę (4,5 tys. zł) otrzymały Sylwia Możejko i Marta Ratkowska za koncepcję zagospodarowania kwartału ulic Wałowa/Więcierze.

W ocenie jurorów: “opracowanie szczególnie odważnie podejmuje walkę z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wskazując na potrzebę otwarcia opracowanego kwartału na zbudowane już Muzeum II Wojny Światowej. W wyniku tej idei autorki zagospodarowały działkę po obwodzie różnorodnymi, interesującymi formami zabudowy, w styku z muzeum lokalizując niekubaturowe (lekkie - red.) elementy rekreacyjne”.

Kwartał Wałowa/Więcierze wg laureatek II miejsca

III nagrodę (3,5 tys. zł) otrzymał zespół: Paulina Węgrzynowska, Uliana Yanishevska, Joanna Turłowicz i Olesya Kornilova za za koncepcję zagospodarowania kwartału ulic Wałowa/Rybaki/Heweliusza.

Projekt doceniono za propozycję bogatego programu usługowo - mieszkaniowego ze zróżnicowaną wielkością metraży mieszkań, a także za wprowadzenie lekko pochylonych dachów w proponowanych miejskich budynkach, które razem z kamieniczkami tworzą zbiór dobrze dobranych form architektonicznych.

Propozycja laureatów III miejsca dla kwartału Wałowa/Rybaki Górne/Heweliusza

Przyznano również trzy równorzędne wyróżnienia (po 2 tys. zł). Otrzymali je:

- Julia Ciomek

- Agata Owczarek i Karolina Pietruszka

- Daniel Borzyszkowski, Kacper Brzuszek, Albert Ciesielski i Kacper Czaja.

Jedna z wyróżnionych prac, fragment koncepcji dla kwartału Wałowa/Więcieże

Kwartał Wałowa/Heweliusza/Rybaki Górne - wyróżnienie

Kwartał Wałowa/Heweliusza/Rybaki Górne - kolejna propozycja i wyróżnienie


TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus