Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Frezowanie szyn tramwajowych - po raz pierwszy. Prace prowadzone są głównie w nocy

Szyny na dziewięciu odcinkach gdańskich torowisk zostaną poddane frezowaniu. - W ubiegłym roku to rozwiązanie poddano testom, teraz zostanie zastosowane na większą skalę - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ. Początek prac zaplanowano na piątek, 19 października.

Frezowanie szyn tramwajowych - po raz pierwszy. Prace prowadzone są głównie w nocy
A
A
data publikacji: 18 października 2018 r.
Tory po frezowaniu są jak nowe. Metoda jest bardziej ekologiczna niż szlifowanie
Tory po frezowaniu są jak nowe. Metoda jest bardziej ekologiczna niż szlifowanie
fot. GZDiZ

Frezowanie to rodzaj obróbki, której celem jest usunięcie niepotrzebnych warstw drewna, metalu, czy tworzyw sztucznych. W wyniku frezowania powstają odpady w postaci wiórów. 

- Dlatego frezowanie szyn jest korzystniejsze od dotychczas stosowanej metody utrzymania torowisk, czyli szlifowania. Przede wszystkim jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne - zaznacza Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Wióry z powodzeniem można odzyskać, zaś po szlifowaniu pozostaje niemożliwy do odzyskania pył. 

Frezowanie torowisk polegać będzie na usunięciu wad powierzchniowych szyn i złączy szynowych. Dzięki temu poprawi się stabilność toru, co wpłynie na lepszą jazdę tramwajów i ograniczenie hałasu w trakcie jazdy, zmniejszy się również zużycie przytwierdzenia szyny do podkładu. 

Frezowanie pozwala również skrócić czas pracy na torowisku: specjalistyczna maszyna po ustawieniu wymaganych parametrów jeden raz pokonuje dany odcinek torów. W przypadku szlifowania tego typu przejazdów jest więcej.

-  Zastosowanie metody frezowania szyn testowane było w Gdańsku w ubiegłym roku. W grudniu w ten sposób poprawiono stan torowiska na alei Zwycięstwa na odcinku od Opery Bałtyckiej do Bramy Oliwskiej - przypomina Kiljan. - W 2018 roku poddanych frezowaniu zostanie dziewięć odcinków torów, łącznie ponad 40 km toru.


Najwcześniej, bo już w piątek, 19 października, rozpoczną się prace na czterech odcinkach:

 • wzdłuż al. Armii Krajowej i ul. Sikorskiego od Węzła Groddecka do Pętli Chełm
 • wzdłuż al. Grunwaldzkiej i ul. Wojska Polskiego od Opery Bałtyckiej do Pętli Strzyża
 • wzdłuż ulic Podwale Grodzkie i Wały Jagiellońskiego od Huciska do Węzła Piastowskiego
 • wzdłuż ulicy Wały Jagiellońskie od Węzła Unii Europejskiej do Huciska

Na tych odcinkach prace prowadzone będą w dni powszednie w godzinach nocnych (od godz. 0.00 do 4.00) w przerwie kursowania tramwajów. Zakończą się 16 listopada. 

W sobotę i niedzielę tramwaje nie pojadą przez Węzeł Kliniczna
W sobotę i niedzielę tramwaje z Węzła Kliniczna nie pojadą w ul. Jana z Kolna
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Szyny frezowane będą również w ciagu dnia na następujących odcinkach według harmonogramu:

 • 20 i 21 października w godz. 8.00-20.00 – ul. Jana z Kolna na odcinku od Węzła Piastowskiego do Pętli Kliniczna
 • 27 i 28 października w godz. 0.00-12.00 – ul. Marynarki Polskiej od Pętli Kliniczna do Placu Wolności
 • 3 i 4 listopada w godz. 0.00-12.00 – ul. Legionów i al. Rzeczypospolitej od ul. Mickiewicza do Pętli Zaspa
 • 10 i 11 listopada w godz. 0.00-12.00 – al. Rzeczypospolitej i ul. Chłopska od Pętli Zaspa do skrzyżowania ulic Pomorskiej i Chłopskiej
 • 17 i 18 listopada w godz. 0.00-12.00 – ul. Witosa i al. Vaclava Havla od Pętli Chełm do ul. Świętokrzyskiej

W tych lokalizacjach i terminach wstrzymana zostanie komunikacja tramwajowa. 

W związku z tym w sobotę i niedzielę, 20-21 października, w godzinach 08:00-20:00 wstrzymany zostanie ruch tramwajów w ciągu ul. Jana z Kolna. W tym czasie, linie 8 i 10 zostaną skierowane w obu kierunkach na trasę zastępczą przez al. Zwycięstwa:

 • 8: ... – Hallera – Zwycięstwa – Dworzec Główny - ...
 • 10: ... – Letnica – Kliniczna – Hallera – Zwycięstwa – Dworzec Główny - ...

Odjazdy linii 8 z pętli Stogi Pasanil i Jelitkowo oraz linii 10 z krańców Brętowo PKM i Nowy Port Góreckiego odbędą się wg obowiązujących stałych rozkładów jazdy.

Na wyłączonym z ruchu odcinku (w ciągu ul. Jana z Kolna) nie będzie funkcjonować komunikacja zastępcza z powodu braku możliwości bezpiecznego zlokalizowania przystanków.

Dojazd w rejon pl. Solidarności jest możliwy od strony Dworca Głównego wszelkimi liniami autobusowymi. Należy wysiąść na przystanku „Wały Piastowskie”.

- W kolejne weekendy października i listopada sukcesywnie frezowane będą szyny w ciągu ulicy Marynarki Polskiej, alei Rzeczypospolitej, ulicy Chłopskiej i alei Havla. Będzie się to wiązało z koniecznością wstrzymania ruchu tramwajowego i uruchomienia autobusowej komunikacji zastępczej - informuje Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. - O sposobie organizacji ruchu tramwajów i autobusów w tych lokalizacjach będziemy informować komunikatami odrębnymi. 

-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl