PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Free Time Festiwal, Światowy Dzień Książki Dziecięcej i pierwsze kiermasze wielkanocne. Polecamy w ten weekend
Free Time Festiwal, Światowy Dzień Książki Dziecięcej i pierwsze kiermasze wielkanocne. Polecamy w ten weekend
Weekend 5-7 kwietnia upłynie pod znakiem prawdziwego święta spędzania wolnego czasu za sprawą Free Time Festiwalu, na który zapraszamy do AmberExpo. Ale to nie koniec atrakcji: ruszają pierwsze kiermasze wielkanocne, czekają też warsztaty dla całych rodzin, i nowe oraz kończące się wystawy sztuki.
Free Time Festiwal w AmberExpo
Free Time Festiwal w AmberExpo
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
 
Imponującą listę atrakcji i pomysłów na spędzanie czasu wolnego, przede wszystkim na świeżym powietrzu, aktywnie i na sportowo, ale także w podróży małej i dużej, czy w przydomowym ogródku albo na działce, przygotowali organizatorzy Free Time Festiwalu. Od soboty do niedzieli, 6-7 kwietnia, w godz. 10:00-17:00, na poszukujących rozrywki w każdym wymiarze czekać będą wystawcy w 11 strefach tematycznych w AmberExpo (Gdańsk, ul. Żaglowa 11). Wstęp wolny.
 
 
 
 
Podczas Światowego Dnia Książki Dziecięcej będzie można m.in. dołączyć do Klubu Zaczytanych Detektywów
Podczas Światowego Dnia Książki Dziecięcej będzie można m.in. dołączyć do Klubu Zaczytanych Detektywów
mat. prasowe
 
W ten weekend obchodzimy także Światowy Dzień Książki Dziecięcej. Z tej okazji moc atrakcji dla całych rodzin w sobotę, 6 kwietnia, przygotowała Biblioteka Manhattan - oddział Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (Centrum Handlowe Manhattan, al. Grunwaldzka 82, poziom +2).
 
Program Światowego Dnia Książki Dziecięcej:
 
- godz. 12:00 do 13:00 warsztaty plastyczno-literackie "Warsztat pisarza" z Agnieszką Stanek-Pacholczyk, autorką opowiadań o Pajączku Łukaszu. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy (promocja@wbpg.org.pl lub telefonicznie 58 301 48 11 w. 221).
 
- godz. 12:00 do 12:20 wykład dotyczący faktów na temat zaburzenia autystycznego (czytelnia). Ponadto od godziny 12:00 do godziny 15:00 będzie można także własnoręcznie wykonać kartkę, którą otrzymają niepełnosprawni podopieczni z Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku.
 
- godz. 13:00 do 14:00 Teatrzyk dla dzieci "Pomorskie legendy", podczas którego dzieci poznają kilka niezwykłych legend z naszego regionu.
 
- godz. 14:00 do 15:00 turniej gry planszowej "Mistrz bajek" dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat.
 
Tego dnia w Bibliotece Manhattan będzie można także przyłączyć się do Klubu Zaczytanych Detektywów.
 
Wstęp wolny.
 
 
Wielkanocny EtnoKiermasz w Spichlerzu Opackim to okazja do kupienia nietuzinkowych upominków i ozdób na świąteczny stół
Wielkanocny ETNOKiermasz w Spichlerzu Opackim to okazja do kupienia nietuzinkowych upominków i ozdób na świąteczny stół
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
A jako że święta wielkanocne tuż, tuż, w niedzielę, 7 kwietnia, Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza do Spichlerza Opackiego (ul. Cystersów 19) na Wielkanocny ETNOkiermasz. Z dala od gwaru wielkich galerii handlowych kupić będzie tam można piękne ozdoby i oryginalny upominek dla najbliższych.
 
W wiosennej atmosferze swoje wyroby zaprezentują twórcy ludowi i rękodzielnicy. Do wyboru będą m.in. oryginalne ludowe pisanki i malowanki, haftowane serwety i serwetki, rzeźby ludowe, plecione koszyki, a także dekoracyjne króliczki, kurczaczki i inne typowe wielkanocne upominki.
 
Wstęp wolny. Kiermasz odbywa się w godz. 10:00-16:00.
 
Wystawa „Pałac Sztuki. Młode malarstwo polskie”
Wystawa „Pałac Sztuki. Młode malarstwo polskie”
mat. prasowe
 
Przy okazji warto zajrzeć do sąsiadującego ze Spichlerzem Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Cystersów 18), gdzie można oglądać nową wystawę „Pałac Sztuki. Młode malarstwo polskie”.
 
Prezentowane są na niej prace wybitnych młodych artystów, którzy ukończyli uczelnie plastyczne już w nowym stuleciu. Obce są im obciążenia i ograniczenia, które stały się udziałem starszych twórców, skazanych na działalność w poprzednim ustroju lub podczas transformacji. 
 
- Tworząc nową „listę obecności” młodych malarek i malarzy, chcieliśmy pokazać całą różnorodność zjawisk w sztuce początku XXI wieku, dominujące kierunki i tendencje - tłumaczy kurator Wojciech Zmorzyński. - Przy wyborze artystów do naszej kolekcji kierowaliśmy się przede wszystkim ich dorobkiem i pozycją na „scenie artystycznej”, jednak nie chcieliśmy naszego wyboru ograniczać jedynie do twórców już wysoko sklasyfikowanych, z licznymi nagrodami i wystawami.
 
Dlatego na wystawie zobaczymy także debiutantów i artystów jeszcze nieznanych szerszej publiczności i krytykom sztuki. 
 
- Z naszej perspektywy ich poszukiwania są oryginalne i cenne. Obecnie największą siłą malarstwa jest jego zróżnicowanie, dlatego naszym celem było uchwycenie zarówno tej różnorodności, jak i specyfiki tego, co się aktualnie dzieje w malarstwie polskim - podkreśla Zmorzyński.
 
Wystawa potrwa do 16 czerwca. Oddział Sztuki Nowoczesnej czynny jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 9:00-16:00. Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 2,50 zł. W piątki wstęp wolny, w niedziele za 1 zł.

 

Wystawa „Geometria wyobraźni”
Wystawa „Geometria wyobraźni”
mat. prasowe

 

To już ostatnia szansa, by w Galerii Güntera Grassa - oddziale Gdańskiej Galerii Miejskiej (ul. Szeroka 37) obejrzeć natomiast wystawę „Geometria wyobraźni”.
 
Na wystawie, która miała swoją polską premierę w Gdańskiej Galerii Miejskiej, szóstka twórców z kolektywu Sputnik Photos wraz z gościnnym udziałem węgierskiego fotografa Petera Puklusa, przeprowadza eksperyment polegający na rodzaju twórczej konfrontacji z utartymi formułami ekspresji, prezentując poszerzone pole fotografii jako medium wychodzącego poza zwykłe ramy obrazu.
 
Idei pokazu przyświeca fascynacja wieloaspektową tradycją polskiej awangardy lat 20. I 30. XX wieku, której towarzyszy manifest specjalnie na tę okoliczność napisany przez Tomasza Szerszenia.
 
Pod wspólnym mianownikiem Sputnik Photos od 2006 roku działa międzynarodowa grupa fotografów, zafascynowanych dokumentowaniem fizycznych i mentalnych pejzaży Centralnej i Wschodniej Europy doby post-transformacyjnej. W swoich projektach często przekraczają granice terytorialne i wizualne, tworząc nowe jakości artystyczne na bazie osobistych poszukiwań i doświadczeń.
 
Ich prace, dokumentujące te poszukiwania, można oglądać do soboty, 6 kwietnia, w godz. 12:00-18:00. Wstęp wolny.

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze