PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Free European Media. Już dziś wielka debata dziennikarzy o wolności - oglądaj na żywo
Free European Media. Już dziś wielka debata dziennikarzy o wolności - oglądaj na żywo
W dniach 15 i 16 lutego obędzie się międzynarodowa konferencja „Wolne Media w Europie” (Free European Media) organizowana przez Europejską Federację Dziennikarzy (European Federation of Journalists). W programie przewidziana jest m.in. rozmowa z ikoną walki o wolność - Lechem Wałęsą. Nasz portal gdansk.pl przeprowadzi transmisję na żywo z pierwszego dnia konferencji - od godz. 13.00.

W Gdańsku gościć będzie m.in. Mogens Blichter Bjerregard - prezes Europejskiej Federacji Dziennikarzy
W Gdańsku gościć będzie m.in. Mogens Blichter Bjerregard - prezes Europejskiej Federacji Dziennikarzy
Free European Media

„Najwyższy czas, aby zwrócić uwagę na znaczenie wolnych i pluralistycznych mediów dla rozwoju naszych wolnych demokracji w Europie” - czytamy na stronie konferencji. - „Mowa nienawiści i tzw. fake news stały się już normą, propaganda podważa wiarygodność mediów, a fundamentalne wartości są wciąż atakowane. W efekcie stajemy się coraz bardziej zdezorientowani, a bezstronność i rzetelność dziennikarzy przestają być praktykowane i cenione”.

Nie zgadzając się na taki kierunek rozwoju dziennikarstwa oraz chcąc przypomnieć, jaka powinna być misja mediów i podkreślić jej fundamentalne wartości, Europejska Federacja Dziennikarzy postanowiła zorganizować szeroką dyskusję na ten temat w Gdańsku, miejscu symbolicznym dla walki o wolność obywatelską.

Przez dwa dni (czwartek-piątek, 15-16 lutego) zaproszeni do Gdańska goście, wśród których są między innymi: Mogens Blichter Bjerregard - prezes Europejskiej Federacji Dziennikarzy, Harlem Desir - przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów, Patrick Penninckx - kierownik działu ds. społeczeństwa informacyjnego Rady Europy, Scott Griffen - zastępca dyrektora International Press Institute (Międzynarodowy Instytut Prasowy), Dominika Bychawska-Siniarska - prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dyskutować będą w Europejskim Centrum Solidarności na temat pluralizmu, demokracji, prawodawstwa, standardów etycznych, obecnej sytuacji mediów czy też możliwościach uniezależnienia mediów i dziennikarzy od wpływu i kontroli państwa.

Rozmowę z Lechem Wałęsą poprowadzi dziennikarz Grzegorz Nawrocki
Rozmowę z Lechem Wałęsą poprowadzi dziennikarz Grzegorz Nawrocki
Free European Media

Miasto Gdańsk zachęca do udziału w konferencji. Rejestracji można dokonać poprzez stronę: http://freeeuropean.media/participation/#participation

Gośćmi konferencji będą także przedstawiciele polskich organizacji zrzeszających dziennikarzy: prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – Stefan Truszczyski, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej - Jerzy Domański czy Krzysztof Bobiński z Towarzystwa Dziennikarskiego.

W programie przewidziana jest także rozmowa z jednym z najsłynniejszych Polaków XX wieku, Lechem Wałęsą, którą poprowadzi dziennikarz Grzegorz Nawrocki. Portal gdansk.pl przeprowadzi transmisję na żywo z tego wydarzenia

Więcej informacji na temat programu konferencji na stronie: http://freeeuropean.media/

Oficjalne logo imprezy
Oficjalne logo imprezy
Free European Media