PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Fotoreporterzy patrzą na świat - zwycięskie prace Gdańsk Press Photo 2020 na wystawie w NCK

Fotoreporterzy patrzą na świat - zwycięskie prace Gdańsk Press Photo 2020 na wystawie w NCK
Tegoroczny konkurs Gdańsk Press Photo 2020 wygrało zdjęcie Krzysztofa Mystkowskiego pt. ,,Żołnierze WOT’’. Zobaczyć je możemy - oraz 24 inne, nagrodzone w poszczególnych kategoriach fotografie - już od 3 września 2020 r., na wystawie pokonkursowej w siedzibie NCK w Ratuszu Staromiejskim. Wernisaż w czwartek, godz. 17. Wystawa dostępna do końca miesiąca. Wstęp wolny.
Krzysztof Mystkowski, „Żołnierze WOT” - Grand Prix w XXIV Pomorskim Konkursie Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy Gdańsk Press Photo 2020
Krzysztof Mystkowski, „Żołnierze WOT” - Grand Prix w XXIV Pomorskim Konkursie Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy Gdańsk Press Photo 2020
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/GPP

 

Znamy laureatów Gdańsk Press Photo 2020. Zobacz nagrodzone zdjęcia

 

Do tegorocznej edycji konkursu Gdańsk Press Photo 2020 wpłynęło 713 fotografii autorstwa kilkudziesięciu amatorów i profesjonalistów z dwóch województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego. Spośród nadesłanych prac jury wybrało i nagrodziło tytułem Grand Prix zdjęcie Krzysztofa Mystkowskiego z agencji Kosycarz Foto Press - pt. ,,Żołnierze WOT’’. 

Jury przyznało też pierwsze nagrody w każdej z sześciu kategorii: Wydarzenie, Ludzie, Życie i Świat Wokół Nas, Sport oraz pięć wyróżnień.

Zdaniem członków Jury nadesłane prace pokazują rzeczywistość życia Polski w rejonie Wybrzeża taką, jaka była w minionym roku. Bardzo dużo fotografii skupia się na problemie pandemii, który zaczął się w roku 2020, czyli kilka miesięcy przed ogłoszeniem konkursu.

Na wystawie w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35) zobaczymy wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace oraz - zakwalifikowanych dodatkowo - 13 fotografii. Ich autorzy to: Krzysztof Mystkowski, Mateusz Słodkowski, Mirosław Pieślak, Karol Kacperski, Piotr Hukało, Marcin Gadomski, Wojtek Figurski, Adam Bogdan, Elwira Kruszelnicka i Martyna Niećko. Znajdą się tu także fotografie: Anny Bobrowskiej, Karoliny Misztal, Daniela Frymarka  i Adama Warżawy.

Wernisaż odbędzie się w czwartek, 3 sierpnia o godz. 17. Wystawę oglądać będzie można do końca września 2020 r.

Zdjęcie Krzysztofa Mystkowskiego ujęło jury walorami fotograficznymi – podkreślano “bardzo dobrą kompozycję i świetne światło”. 

- I jeszcze te maseczki, które od kilku miesięcy są bardzo symboliczne – komentowała Anna Brzezińska, przewodnicząca jury XXIV Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy Gdańsk Press Photo 2020. 

Triumfujący już po raz drugi w tym konkursie fotoreporter (w 2002 roku odebrał główną nagrodę za ujęcie wielkiej powodzi, która nawiedziła Gdańsk w 2001 roku), tym razem zrobił zdjęcie w lipcu ubiegłego roku w miejscowości Grupa pod Grudziądzem, na jednym z najnowocześniejszych w Europie poligonów pożarniczych. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej przechodzili tam szkolenie z zakresu metod postępowania w warunkach ekstremalnych. 

Ekstremalne były też, w związku z tym, warunki pracy fotoreportera. Nieznośna temperatura i zadymienie w kontenerze, gdzie trwały ćwiczenia.NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Grand Prix

Krzysztof Mystkowski: ,,Żołnierze WOT’’

 

Wydarzenie

nagroda – Mateusz Słodkowski, zdjęcie pt. ,,Koronawirus Busters’’

 

Ludzie

nagroda – Mirosław Pieślak, reportaż pt. ,,Podopieczni Domu Seniora Polanki’’ ( 5 zdjęć),

wyróżnienie – Karol Kacperski, zdjęcie pt. ,,Anna Kiełbasińska, polska lekkoatletka’’

 

Życie i Świat Wokół Nas 

nagroda – Piotr Hukało, reportaż pt. ,,Dominikańska Wigilia dla potrzebujących’’ ( 6 zdjęć),

wyróżnienie – Mirosław Pieślak, reportaż pt. ,,Plaża’’( 6 zdjęć)

 

Sport

nagroda – Marcin Gadomski, zdjęcie pt. ,,Pavels Steinbors’’,

wyróżnienie – Wojtek Figurski, zdjęcie pt. ,,Kibice Lechii Gdańsk’’

 

Kultura

nagroda – Adam Bogdan, zdjęcie pt. ,,Teatr Duchamp Pilot + Voala na Festiwalu Feta’’,

wyróżnienie – Elwira Kruszelnicka, reportaż pt. ,,Ocalić od zapomnienia’’ ( 5 zdjęć)

 

Foto Spoza Regionu

nagroda – Martyna Niećko, zdjęcie pt. ,,Protest przeciwko Marszowi Równości’’

wyróżnienie – Krzysztof Mystkowski, zdjęcie pt. ,,Żołnierze WOT’’

 

Jury obradowało w składzie: Anna Brzezińska (Dom Spotkań z Historią), Christopher Niedenthal (Związek Polskich Artystów Fotografików) i Wojciech Marek Druszcz (Klub Fotografii Prasowej, członek zarządu stowarzyszenia ZAiKS).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze