PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Otwarcie buspasa na Podwalu Grodzkim, przejazd pod Forum Gdańsk
Otwarcie buspasa na Podwalu Grodzkim, przejazd pod Forum Gdańsk
W drugiej połowie maja otwarty zostanie nowy buspas w centrum Gdańska. Został on wytyczony wzdłuż ul. Wały Piastowskie i Podwale Grodzkie do Bastionu Św. Elżbiety. Równocześnie dla kierowców udostępnione zostanie Nowe Podwale Grodzkie.
Na odcinku 1,5 km powstanie w Śródmieściu buspas
Na odcinku blisko 1 km powstanie w Śródmieściu buspas
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Początek buspasa wyznaczono na połączeniu ulic Wały Piastowskie - Łagiewniki, natomiast jego koniec na styku ulic Wały Jagiellońskie - Bastion Św. Elżbiety.

- Dzięki powstaniu blisko kilometrowego buspasa pasażerowie podróżujący na tym odcinku autobusami komunikacji miejskiej zaoszczędzą od kilku do kilkunastu minut w porównaniu do obecnych czasów przejazdu - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Pas ruchu dla autobusów będzie umożliwiał poruszanie się również pojazdów taxi, służb miejskich, motocykli i motorowerów. 

Wyznaczenie buspasa będzie miało wpływ na organizację ruchu nie tylko na Wałach Piastowskich oraz Podwalu Grodzkim, ale również na Błędniku. Obecnie, jadąc od strony Wrzeszcza w kierunku Dworca Głównego, kierowcy mają do dyspozycji trzy pasy, które umożliwiają jazdę na wprost.

Po wprowadzeniu zmian:

ze skrajnego lewego pasa będzie można wyłącznie skręcić w lewo w ulicę Rajską

obecny prawy pas na Błędniku płynnie przejdzie w środkowy pas na Podwalu Grodzkim

za sygnalizacją świetlną skrajny prawy pas będzie początkiem buspasa 

Po zmianie organizacji ruchu na ul. Wały Piastowskie pojazdy poruszające się w kierunku Huciska pojadą tylko z dwóch pasów. Kierowcy jadący ulicą Wały Piastowskie chcąc skręcić w prawo w ul. Kupiecką lub w kierunku Błędnika w stronę Wrzeszcza będą korzystać ze wspólnego pasa wraz z autobusami.


Powstanie buspasa to nie jedyna zmiana, która zostanie wprowadzona w tym czasie.

W drugiej połowie miesiąca kierowcy będą mogli już pojechać Nowym Podwalem Grodzkim - drogą pod Forum Gdańsk. Odcinek o długości 1,5 km omija Hucisko i ma charakter przelotowy.

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl