Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Forum Gdańsk. Pierwsze lokale otwierają już niedługo - sprawdź kiedy

16 maja zaplanowano otwarcie pierwszych sklepów i lokali gastronomicznych na terenie centrum handlowo – usługowego, które powstaje pomiędzy Targiem Rakowym i Targiem Siennym. Wszyscy ci, którzy są ciekawi, jak ta inwestycja prezentuje się od wewnątrz, i co będzie można tu kupić, będą mogli zajrzeć już od godz. 9!

Forum Gdańsk. Pierwsze lokale otwierają już niedługo - sprawdź kiedy
A
A
data publikacji: 02 maja 2018 r.
Kompleks Forum Gdańsk otwierają już za dwa tygodnie, 16 maja
Kompleks Forum Gdańsk otwierają już za dwa tygodnie, 16 maja
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Jak podkreślają przedstawiciele inwestora, w najbliższych tygodniach i miesiącach, trwać będą jeszcze prace wykończeniowe czy nawet budowlane niektórych obiektów na terenie Forum Gdańsk. W wielu miejscach wciąż widać zresztą rusztowania, ciężki sprzęt budowlany i uwijających się pracowników. Jednak część kompleksu jest już gotowa na przyjęcie klientów, i to tutaj będzie można zajrzeć w środę, 16 maja.

Poza dziesiątkami sklepów i punktami gastronomicznymi, mieszkańcy i turyści będą mogli przekonać się jak wyglądają nowe publiczne place i spacerowy bulwar.

- Będzie to miejsce, w którym można przysiąść i odpocząć. Wkrótce po otwarciu pojawią się tu restauracyjne ogródki otwarte do późnych godzin wieczornych. Projekt przestrzeni placów na terenie Forum Gdańsk jest unikatowy. Otwiera się zupełnie nowy widok na Bramę Wyżynną, cenną dla mieszkańców i turystów oraz z niepowtarzalną panoramą historycznego Gdańska – zapewniają przedstawiciele inwestora.

Z Forum będzie można korzystać przez całą dobę, m.in. przejść do przystanku komunikacji miejskiej, przysiąść na placu czy... obejrzeć wschód słońca z widokowego tarasu.

Przestrzeń publiczna zajmuje blisko 44 proc. powierzchni kompleksu, z czego ponad połowa znajduje się pod gołym niebem. Projekt zieleni obejmuje dwa hektary na różnych poziomach.

Będzie to kolejne miejsce na mapie Gdańska, w którym będzie można zrobić zakupy: działąć będzie tu około 170 sklepów z markami znanymi oraz całkowicie nowymi w Trójmieście. Dominować będą punkty z odzieżą damską i męską. "Na trzecim miejscu" pod względem liczby najemców będą z kolei restauracje, bary szybkiej obsługi, kawiarnie i cukiernie.

W połowie maja będzie można przekonać się jak ta inwestycja prezentuje się od wewnątrz
W połowie maja będzie można przekonać się jak ta inwestycja prezentuje się od wewnątrz
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Forum Gdańsk to miejsce pomyślane tak, by chciało się tu przebywać i do niego wracać - zaznacza Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. - Oferuje sklepy z markami oczekiwanymi przez klientów, co potwierdziły przeprowadzone przez nas badania. To także restauracje, kino, kameralne zakątki i, wkrótce, gwarne place. Nasza przestrzeń rozłożona jest na różnych poziomach i w różnych konfiguracjach – pod gołym niebem, we wnętrzach i pod przeszkleniem. Do tego warto pamiętać o tarasach widokowych odkrywających nowe i niezwykłe panoramy Gdańska.

Przedstawiciele kompleksu zachęcają, by w dniu otwarcia wybrać się tu komunikacją miejską.

Forum Gdańsk jest świetnie skomunikowany. Dzięki przebudowie węzła drogowego dotrzeć można w to miejsce tramwajami i autobusami: zarówno od strony ul Armii Krajowej, od Huciska, od ul. 3 Maja, jak i ul. Wały Jagiellońskie. Osoby podróżujące Szybką Koleją Miejską powinny wysiąść na stacji Gdańsk Śródmieście, a następnie przejść tunelem prosto do Forum. Można także przyjechać rowerem - wokół Forum wybudowano nowe drogi rowerowe i ciągi rowerowo-piesze. Na cyklistów czeka ponad 50 miejsc parkingowych i dwie stacje naprawcze. Wybór komunikacji miejskiej pozwoli na uniknięcie korków od strony ul. 3 maja, gdzie znajduje się wjazd na parking Forum.

Na co trzeba będzie poczekać?

Na pewno na uruchomienie „Kunsztu Wodnego”, który powstaje na terenie dawnej pętli autobusowej przy Targu Rakowym. Obiekt powinien być gotowy jesienią. Nieco później, zgodnie ze swoim naturalnym rytmem, pojawi zieleń. Nasadzenia już się rozpoczęły. Także niektóre sklepy i restauracje będą otwierane w różnych terminach.

Poczekać trzeba jeszcze m.in. na elewację budynku kina oraz na bulwar Kanału Raduni i dokończenie prac nad budową tzw. koryta edukacyjnego. Także pobliski park będzie rewitalizowany już po otwarciu Forum.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych obszar inwestycji został przebadany przez zespół archeologów na koszt inwestora prywatnego. Ci wydobyli tego terenu ponad 10 tysięcy eksponatów. 300 z nich zostanie wyeksponowanych w gablotach tworzących multimedialną ścieżkę edukacyjną wzdłuż Kanału Raduni. Ekspozycja będzie przybliżać mieszkańcom i turystom historię Targu Siennego.

W ramach inwestycji zaadaptowano istniejące już na tym terenie obiekty, takie jak zabytkowy budynek klasztorny, budynek należący do Dyrekcji Poczty i Telekomunikacji oraz Wojewódzkiej Biblioteki i Park im. Harcerzy Polskich.

- Wielką korzyścią dla Gdańska jest zagospodarowanie obszaru trudnego do zainwestowania z uwagi na zróżnicowaną konfigurację terenu zawierającego liczne uzbrojenie podziemne, wymagające usunięcia lub przebudowy oraz widoczne uzbrojenie napowietrzne z widocznymi rurami ciepłowniczymi, gazowymi i wodociągowymi szpecącymi okolicę - przyznaje Romuald Nietupski z zarządu Forum Gdańsk.

Zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego w partnerstwie publiczno-prywatnym realizuje spółka Multi Development BV - inwestor wybrany przez miasto w drodze międzynarodowego, otwartego konkursu.

Forum Gdańsk, czyli dziesiątki nowych sklepów, punktów gastronomicznych, ale też punktów... widokowych i publicznych placów
Forum Gdańsk, czyli dziesiątki nowych sklepów, punktów gastronomicznych, ale też punktów... widokowych i publicznych placów
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Forum Gdańsk w pigułce:

Nakład finansowy związany z budową kompleksu Forum wynosi około 900 milionów złotych. Wartość inwestycji zrealizowanych na rzecz Miasta (m.in. budowa bądź przebudowa układów drogowych, budowa budynku Kunsztu Wodnego) przez Forum wynosi blisko 140 mln zł.


Wielkość działki: 6,2 ha
Powierzchnia zabudowy: 31 320,73 mkw
Przestrzeń publiczna: 28 tys. mkw na różnych poziomach
Powierzchnia gastronomiczna 5.500 mkw
Powierzchnia rozrywkowa (kino) 3.300 mkw, z 9 salami projekcyjnymi
Powierzchnia fitness 1.600 mkw

Powierzchnia terenów zewnętrznych 15.537 mkw

Liczba kondygnacji: 7 nadziemnych i 1 podziemna
Liczba sklepów: około 170
Liczba restauracji, kawiarni, barów, cukierni: około 30

Godziny otwarcia Forum:
Poniedziałek - Sobota w godz. 9:00-22:00
Niedziela handlowa w godz. 9:00-21:00

Ponad dwa hektary terenów zielonych: 80 gatunków roślin, 33 tys. sadzonek, dwa zabytkowe drzewa – kasztanowiec i jesion

Fakty budowlane:
Wysokość architektoniczna: ok. 33 m

Data zawarcia umowy z miastem na inwestycję: 27.04.2012 r.

Data rozpoczęcia prac budowlanych: 2 czerwca 2015 r.

Dla kierowców:
Godziny otwarcia parkingu: całodobowo. Opłaty: Pierwsze pół godziny gratis, następne pół to 3,50 zł. Każda kolejna rozpoczynająca się godzina to 4 zł.

Sposoby płatności: biuro parkingu znajdujące sie na poziomie +2, Na każdym poziomie będą 2 kasy. Forum Gdańsk planuje też udostępnienie aplikacji, która pomoże m.in. znaleźć zaparkowane auto i dokonać opłaty, bez konieczności podchodzenia do kasy. Aplikacja będzie dostępna latem.

Parking w liczbach:
1030 miejsc postojowych na 5 poziomach parkingu Forum Gdańsk
16 miejsc parkingowych dla rodzin z dziećmi (po 4 na każdym poziomie)
21 miejsc dla osób z niepełnosprawnością na pierwszym poziomie

Forum Gdańsk powstaje w formule partnerstwa inwestora prywatnego z partnerem publicznym, czyli Miastem Gdańsk i międzynarodowego koncernu Multi Development BV.

-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl