PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Forum Gdańsk. Dziennikarze na budowie [WIZUALIZACJE I ZDJĘCIA]
Forum Gdańsk. Dziennikarze na budowie [WIZUALIZACJE I ZDJĘCIA]
To obecnie największa, tego typu, inwestycja budowlana w Polsce. Realizowana jest w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Na powierzchni 56 tys. m kw. powstaje – jak zaznacza inwestor – nowa część miasta. Koniec budowy zaplanowano na wiosnę 2018 r.. Plac budowy i postępy prac mogli zobaczyć przedstawiciele mediów i organizacji pozarządowych.

Dziennikarze na budowie Forum Gdańsk
Dziennikarze na budowie Forum Gdańsk
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nasze zwiedzanie Forum Gdańsk rozpoczyna się w biurze budowy. Zdejmujemy buty, nakładamy kalosze. Niezbędna jest też kamizelka odblaskowa i kask. Dwudziestoosobowa grupa dziennikarzy rusza na trwającą ponad 2 godziny wyprawę.

Kanał Raduni przechodzący między budynkami Forum Gdańsk
Kanał Raduni przechodzący między budynkami Forum Gdańsk
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Naszymi przewodnikami są przedstawiciele inwestora: Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk i architekt Michał Kotala. Towarzyszą nam również dyrektor Romuald Nietupski, przedstawiciel Miasta w Forum Gdańsk i Grzegorz Sulikowski, miejski konserwator zabytków. Pada deszcz, ale na frekwencję pomysłodawcy wycieczki nie narzekają. Kilkadziesiąt osób zapisało się na listę zwiedzających.

Widok z lotu ptaka - wizualizacja
Widok z lotu ptaka - wizualizacja
źródło: forumgdansk.pl

Dyrektor Magdalena Gibney mówi o różnych funkcjach Forum Gdańsk: - Będzie tu miejsce na działalność handlową, ale też zaplanowano restauracje, kawiarnie, hotel czy kino. Nowe miejsca takie jak plac przed Forum Gdańsk czy Bulwar nad Kanałem Raduni to naturalne przestrzenie dla różnych działań kulturalnych, edukacyjnych i rozrywkowych. Będzie strefa zabaw dla dzieci - mówi dyrektor Gibney.

Wizualizacja części handlowej
Wizualizacja części handlowej
źródło: forumgdansk.pl

W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego powstaje też przy Targu Rakowym Budynek, w którym znajdzie się siedziba Instytutu Kultury Miejskiej i makieta Gdańska. Mieszkańcom służyć mają przebudowywane właśnie ulice i węzeł komunikacyjne.

Zobacz relację wideo z budowy Forum Gdańsk


Docieramy na przyszły główny plac Forum Gdańsk. Stąd roztacza się widok na Bramę Wyżynną i budynek Narodowego Banku Polskiego. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć Główne Miasto z tego miejsca. Plac będący przedłużeniem osi ul. Długiej – Katowni – Bramy Wyżynnej przechodzi tu w Bulwar nad Kanałem Raduni.

Architekt Michał Kotala wyjaśnia, że właśnie tym kierowali się architekci przy projektowaniu: - Całe założenie architektoniczne opiera się na dwóch podstawowych osiach. Oś Królewska (od Bramy Wyżynnej) i oś Kanału Raduni, która to prowadzi do węzła integracyjnego przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i 3 Maja.

Oś Królewska. Widok na Główne Miasto
Oś Królewska. Widok na Główne Miasto
źródło: forumgdansk.pl

Za naszymi plecami Kanał Raduni. Deszcz pada od kilku dni, kanałem płynie brązowa woda. To właśnie zagospodarowanie kanału w ramach inwestycji budzi ostatnio żywe dyskusje. 

Prezydent o Kanale Raduni w Forum Gdańsk: żadnych rozwiązań na siłę


Według projektu miałby on w części stać się zadaszonym kanałem dwudzielnym. Przedstawiciele inwestora zapewniają, że woda w kanale będzie płynąć cały czas. Jednak w zależności od tego, czy będzie to woda zanieczyszczona, czy czysta kierowana ma być odpowiedniego koryta. 

Kasztanowiec w Forum Gdańsk
Kasztanowiec w Forum Gdańsk
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Grzegorz Sulikowski z kolei przypomina, że kwestia zadaszenia części kanału (90 metrów) budziła kontrowersje, również w służbach konserwatorskich, ale ostatecznie rozstrzygnęła je komisja konserwatorska przy Generalnym Konserwatorze Zabytków.  - Kanał Raduni jest bardzo ważnym zabytkiem, wpisanym do rejestru zabytków. Podstawową zasadą uzgodnień z inwestorem była więc zasada ochrony wartości kulturowych Kanału – mówi Sulikowski.

Tak ma wygądać jedna z kawiarni w Forum Gdańsk
Tak ma wygądać jedna z kawiarni w Forum Gdańsk
źródło: forumgdansk.pl

Kolejne wyzwanie dla dziennikarskiej wycieczki to wędrówka kondygnacjami w górę. Z wysokości można zobaczyć przyszły bulwar nad kanałem a także ogromnego kasztanowca, który rósł tu od lat i nadal pozostanie w obrębie Forum. Zapakowane w ochronne plandeki i gotowe do montażu są już schody ruchome. 

- Chcemy, żeby ludzie mogli i chętnie korzystali z tego miejsca, w dowolny sposób, nic nie narzucamy. Funkcja komercyjna jest dla nas również ważna, ale jest to funkcja dodatkowa – mówi Gibney.

Wizualizacja pasażu handlowego
Wizualizacja pasażu handlowego
źródło: forumgdansk.pl

Koniec wyprawy. Schodzimy po schodach, co rusz trafiając na pracujących budowlańców. Codziennie na budowie pracuje 700 osób. Oddajemy kalosze, kamizelki i kaski. Po nas kolejna grupa chętnych dziennikarzy rusza w trasę. Jeszcze tego samego dnia teren budowy zwiedzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym FRAG-u. Jak zapewnia dyrektor Gibney, takie odwiedziny będą teraz częstsze. Na zwiedzenie budowy zapraszani będą nie tylko dziennikarze i miejscy aktywiści, ale też chętni mieszkańcy.

Forum Gdańsk – podstawowe liczby
  • powierzchnia działki - 56 tys. m kw. (z czego 40% stanowi przestrzeń publiczna)
  • miejsca pracy dla - 2 tys. osób
  • liczba lokali handlowych - ponad 200
  • nowy parking dla - 1 tys. samochodów
  • koszt inwestycji - 800 mln złMarek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze