PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Anna Cymer z culture.pl o Forum Gdańsk: “Nie tylko zakupy”
Anna Cymer z culture.pl o Forum Gdańsk: “Nie tylko zakupy”
Na portalu culture.pl dziennikarka Anna Cymer dokonała wyboru inwestycji, o których będzie głośno w tym roku. Choć, jak twierdzi, widowiskowych filharmonii, muzeów, efektownych sal widowiskowych i teatrów nie powstaje już w Polsce wiele, ale wybrała kilka budynków, których budowa dobiega końca, i na które warto zwrócić uwagę w 2018 roku. Wśród wyróżnionych znalazło się Forum Gdańsk.
W Forum Gdańsk znajdzie się miejsce także na działania kulturalne i rozrywkowe
W Forum Gdańsk znajdzie się miejsce także na działania kulturalne i rozrywkowe
Maciej Kosycarz/KFP

Na portalu culture.pl dziennikarka Anna Cymer dokonała wyboru inwestycji, o których będzie głośno w tym roku. Choć, jak twierdzi, widowiskowych filharmonii, muzeów, efektownych sal widowiskowych i teatrów nie powstaje już w Polsce wiele, boom na wielkie inwestycje mija i gmachów na miarę Filharmonii Szczecińskiej, siedziby NOSPR czy Teatru Szekspirowskiego na razie raczej się nie doczekamy, ale wybrała jednak kilka, których budowa dobiega końca, i na które warto zwrócić uwagę w 2018 roku. Wśród wyróżnionych znalazło się Forum Gdańsk.

Co pisze o inwestycji autorka? Podkreśla szerszą funkcję, którą będzie spełniał obiekt - nie tylko zakupową, ale też kulturalną. 

"Na wiosnę tego roku ma zostać oddany do użytku kompleks o nazwie Forum Gdańsk (proj. Sud Architectes). Realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego inwestycja powstaje na Targu Siennym i Targu Rakowym w pobliżu dworca Gdańsk Główny. Choć w obiekcie znajdzie się ponad 200 sklepów, restauracje, multipleks czy klub fitness, inwestorzy zapewniają, że nie będzie to typowe centrum handlowe. Kompleks projektowany jest jako przestrzeń miejska z placami, bulwarem nad kanałem Raduni, ulicami, przestrzeniami publicznymi. Na terenie Forum Gdańsk swoją siedzibę ma mieć Instytut Kultury Miejskiej, wygospodarowano tu także miejsca na działania kulturalne i rozrywkowe.

Czy rzeczywiście tak się stanie, okaże się, gdy obiekt zostanie oddany do użytku – faktem jest, że kolejne wielkie centra handlowe zmagają się z brakiem klientów, nowe obiekty muszą więc poszerzać swoją ofertę, bo samymi sklepami już nie są w stanie przyciągnąć wystarczającej liczby użytkowników."


BUDOWA FORUM GDAŃSK - WRZESIEŃ 2017


Pozostałe wybrane inwestycje, o których będziemy mówić w tym roku to:

- nowa siedziba Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach

- ratusz w podwarszawskim Konstancinie

- Centralny Dom Towarowy CDT, a właściwie jego replika - kontrowersyjny projekt, kompleks biurowy o.KTW. w Katowicach - to 66. i 133 metrowe szklane gmachy w miejscu rozebranego biurowca Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych,

- Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

- nie do końca udane inwestycje na ścianie Wschodniej Warszawy (to spójna, urbanistyczna wizja śródmiejskiej zabudowy Warszawy)

- niedokończone na święto 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę budowy: Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl