PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Flagi na masztach przy Węźle Groddecka już powiewają WIDEO i FOTO
Flagi na masztach przy Węźle Groddecka już powiewają WIDEO i FOTO
- Flagi to symbol naszej identyfikacji - mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska podczas uroczystości "odsłonięcia" trzech nowych masztów przy Węźle Groddecka. - Identyfikacji potrójnej, bowiem wisi tu flaga państwowa, flaga Gdańska i wspólnoty europejskiej. Może w przyszłości stanie tu czwarty maszt na flagę regionu.
flagi
Na nowych masztach przy Węźle Groddecka już wiszą trzy flagi
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


W piątek, 2 listopada 2018 roku odbyło się uroczyste wciągnięcie flag na trzy nowe, 18-metrowe maszty przy Węźle Groddecka w Gdańsku Śródmieściu. Zostały na nich uroczyście zawieszone flagi Polski, Gdańska i Unii Europejskiej. Koszt montażu masztów to 78 tys. zł.

W Gdańsku jest już prawie 100 masztów flagowych w 23 lokalizacjach, 11 listopada na uroczystości 100-lecia niepodległości Polski ma być ich równa setka. Przed listopadowymi obchodami postawiono też maszt flagowy na Górze Gradowej w Centrum Hewelianum.

Zobacz relację wideo:


Zobacz też: Biało-czerwona nad Gdańskiem. Stawiają 42-metrowy maszt, by uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości

Ten maszt ma aż 42 m wysokości i będzie najwyższym z dotychczas postawionych masztów w Gdańsku. Dzięki dodatkowemu oświetleniu będzie widoczny z wielu miejsc w mieście. Maszt będzie też wyposażony w napęd elektryczny, co pozwoli na automatyczne wznoszenie flagi. Kolejne maszty staną przy rondzie przy nowym moście na Wyspie Sobieszewskiej i na Ołowiance.

Moment wciągnięcia flag na maszty na Węźle Groddecka
Moment wciągnięcia flag na maszty na Węźle Groddecka
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


- Trzy flagi na masztach to oczywiście identyfikacja - powiedział prezydent Adamowicz. - Ale nie przypadkowa. Nie wstydzimy się bycia częścią wspólnoty europejskiej dlatego obok siebie mamy flagę państwową, flagę Gdańska i Europy. Jesteśmy częścią Europy, jest to dla nas wspólnota relana i fizycznie obecna a nie abstrakcyjna jak mówi prezydent Duda. Systematycznie budujemy nowoczesny polski patriotyzm: wypływający z dziedzictwa narodowego ale też patriotyzm otwarty na kontakty ze światem.


Czytaj też: 100-lecie Niepodległej: Miasto postawi 11 wielkich masztów flagowych [WIZUALIZACJE]Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze