PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Fląder Festiwal, Gordon Haskell i wiele innych. Nie przegap w ten weekend
Fląder Festiwal, Gordon Haskell i wiele innych. Nie przegap w ten weekend
Zbliżające się lato sprzyja imprezom w plenerze, dlatego w ten weekend zapraszamy przede wszystkim na plażę w Brzeźnie, do Teatru Leśnego we Wrzeszczu i na spacery po Gdańsku pod okiem Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Warto będzie też jednak zajrzeć do klubów, galerii i teatrów - podpowiadamy czego nie przegapić.

Zespół Tańca Ludowego Neptun wystąpi podczas wieczoru w Teatrze Leśnym pt. Muzyka Bez Granic
Zespół Tańca Ludowego Neptun wystąpi podczas wieczoru w Teatrze Leśnym pt. Muzyka Bez Granic
mat. prasowe

Po raz 14-ty w Gdańsku odbędzie się FLĄDER FESTIWAL - największy na Wybrzeżu darmowy plenerowy festiwal polskiej muzyki niezależnej. Wydarzenie rozpocznie się w piątek 16 czerwca o godz. 18 i potrwa do soboty 17 czerwca. W ciągu dwóch dni publiczność będzie mogła posłuchać ponad 30. koncertów na jednej z trzech scen ustawionych na plaży w Brzeźnie, obok gdańskiego mola.

Dodatkowo na potrzeby Fląder Festiwal uruchomiona zostanie specjalna linia komunikacyjna - muzyczny, zabytkowy tramwaj, który będzie kursował z Gdańska Głównego na miejsce imprezy.

Wystąpią m.in. Fertile Hump, Bastard Disco, Żywiołak, Milkink, Kinsky, So Slow, RusT, Las Melinas, The Fruitcakes, Erith i Święto Zmarłych. Wstęp wolny na wszystkie koncerty. Szczegółowy program: Fląder Festiwal 2017.

Jeszcze tylko do soboty 17 czerwca trwa FESTIWAL FILMÓW KULTOWYCH - niepowtarzalna okazja, by zobaczyć słynne tytuły w różnych, nietypowych miejskich lokalizacjach na terenach postoczniowych. To cykliczne święto kina gatunkowego, które przez ostatnie 19 lat odbywało się w Katowicach. Na 20., jubileuszową edycję Festiwal przeniósł się do Gdańska.

- Wierzymy, że kultowe filmy gatunkowe najlepiej ogląda się w niecodziennych warunkach, dlatego projekcje będą odbywały się w industrialnych przestrzeniach Stoczni Gdańskiej, dzięki którym każdy seans będzie niezapomnianym doświadczeniem - mówią organizatorzy.

PROGRAM OSTATNICH PROJEKCJI FESTIWALU FILMÓW KULTOWYCH:

Piątek, 16.06.2017 r. 
Soundrive Stage (Gdańsk, ul. Doki 1), godz. 14.30 - „Głęboka czerwień” (1975), 126 min.
Klub festiwalowy B64 (Gdańsk, ul. Doki 1), godz. 16 - wykład: Marcin Adamczak „Czy Chiny zastąpią Hollywood?”.
Studio Luks Sfera (Gdańsk, ul. Elektryków), godz. 17 - „Rocky IV: Amerykańskie uderzenie” (2014), 52 min.
Soundrive Stage (Gdańsk, ul. Doki 1), godz. 17.15 - „Montażysta” (2014), 95 min.
B90 (Gdańsk, ul. Doki 1), godz. 20 - „The Room”: czyta Tomasz Knapik.
B90 (Gdańsk, ul. Doki 1), godz. 22 - „The Warriors” (1979), 93 min.
Ulica Elektryków, godz. 21.45 - after party.

Sobota, 17.06.2017 r.
Godz. 22.15 - Seans Ukryty

Bilety: 0-20 zł. Więcej informacji na stronie: Festiwal Filmów Kultowych.

Jeśli nie na plażę ani na stocznię - to do lasu. Ten weekend spędzamy bowiem także w TEATRZE LEŚNYM (Gdańsk, ul. Jaśkowa Dolina 45), gdzie odbędą się dwie duże imprezy w ramach jubileuszu 50-lecia GDAŃSKIEGO ARCHIPELAGU KULTURY.

W sobotę 17 czerwca GAK zaprasza na muzyczno-teatralne wydarzenie „Lato Ludzi”. W programie spektakl „Blatta orientalia” Teatru Mimoto, który powstał na podstawie jednoaktowej komedii Stanisława Witkiewicza „Karaluchy”; oraz koncerty zespołów: przywołujących gorące rytmy Afryki Cocodjembe & Nandaloo, ponadto Remontu Pomp, Mikołaja Trzaski i Ola Walickiego.

Początek spektaklu o godz. 18.Koncertu - godz. 18.30. Wstęp wolny.

Kolorowy muzycznie wieczór z mocnym akcentem tanecznym odbędzie się w Teatrze Leśnym również w niedzielę 18 czerwca. Podczas „Muzyki bez granic” zobaczyć i usłyszeć będzie można Sopocką Orkiestrę Promenadową, Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk, Zespół Tańca Ludowego Neptun z AWFiS w Gdańsku, Ignacy Wiśniewski Trio, Zagan Acoustic oraz młodych wokalistów z Klubu Winda.

Początek o godz. 15. Bilety: 5 zł.

Angielski muzyk Gordon Haskell wystąpi w Gdańsku
Angielski muzyk Gordon Haskell wystąpi w Gdańsku
mat. prasowe

GORDON HASKELL - angielski muzyk, kompozytor oraz wokalista, który występował w legendarnej grupie muzycznej King Crimson, przyjedzie w ten weekend do Gdańska, aby wystąpić przed tutejszą publicznością w klubie Stary Maneż (ul. Słowackiego 23).

Największy przebój Haskella to utwór zatytułowany „How Wonderful You Are”. Piosenka podbiła nie tylko rzesze serc fanów, ale także angielskie i polskie listy przebojów. Niektórzy porównują jego twórczość i charakterystyczną chropowatą barwę głosu do takich wykonawców, jak Leonard Cohen czy Chris Rea. O tym, czy tak jest naprawdę, będzie można się przekonać na żywo w piątek 16 czerwca, o godz. 20.

Bilety: od 90 zł.

A w sobotę 17 czerwca Teatr w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51) zaprasza na Koncert interaktywny: Emilia Raiter i Sebastian Pikula. Ten damsko-męski duet wykorzysta niecodzienny zestaw instrumentów, takich jak harfa koncertowa, banjo, mandolina, lira korbowa, skrzypce, trąbka i perkusjonalia, aby zabrać słuchaczy w wyjątkową muzyczną podróż. Co ciekawe - i stąd w wydarzeniu nazwa „interaktywny” - zespół będzie improwizował na zadany przez publiczność muzyczny temat, próbując wibracji dźwięku, którą niesie dane słowo, rzecz czy zjawisko. Będzie to swoisty eksperyment, który ma wytworzyć więź pomiędzy nadawcą a odbiorcą w przestrzeni scenicznej.

Początek koncertu o godz. 19. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 25 zł.

Spacer w ramach cyklu Gdańskie Miniatury
Spacer w ramach cyklu Gdańskie Miniatury
Fot. Marta Kąkel

Ten weekend upłynie także pod znakiem spacerów - INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJ zaprasza na aż trzy, wszystkie odbędą się w sobotę 17 czerwca.

O godz. 11, 12.30 i 14 rozpocznie się ostatni w tym roku szkolnym spacer otwarty w ramach Gdańskich Miniatur, dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Tym razem uczestnicy pod okiem przewodniczki Ewy Czerwińskiej ruszą królewskimi śladami w Głównym i Starym Mieście.

- Naszą królewską wędrówkę zaczniemy od ulicy Korzennej, gdzie opowiemy, kto bywał w pracowni astronoma Jana Heweliusza. Kolejnym przystankiem naszej wędrówki będzie Targ Drzewny - tu oczywiście opowiemy o pomniku króla Jana Sobieskiego. Nie może zabraknąć też tzw. Drogi królewskiej. Zatrzymamy się przy Bramie Wyżynnej, na ulicach Długiej i Długi Targ - zapraszają organizatorzy.

Miejsce rozpoczęcia spaceru „Śladami władców - Główne i Stare Miasto”: o godz. 11 i 14 ul. Korzenna 33/35; o godz. 12.30 - ul. Długi Targ 1. Spacer przeznaczony jest dla uczestników od 11. roku życia. Orientacyjny czas trwania: 1,5 godz. Wstęp wolny.

Drugi spacer organizowany jest z kolei z myślą o miłośnikach rowerów. Miejską wycieczkę zatytułowaną „Na rowerze wokół Oruni” poprowadzą Ryszard Kopittke, Lucyna Korytowska i Krzysztof Ostaszewski.

Trzeci, ostatni tego dnia spacer odbędzie się w ramach popularnego cyklu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Dolnym Mieście. Oprowadzać będzie Anna Dymek, która opowie o kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Początek spaceru o godz. 12 spod Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1). Wstęp wolny.

W niedzielę 18 czerwca rozpoczyna się ciekawe przedsięwzięcie, nie tylko dla moli książkowych: „Każdy nosi w sobie książkę - projekt the Book Lovers”, realizowane w GDAŃSKIEJ GALERII MIEJSKIEJ.

Podczas inauguracji projektu wybrani artyści-autorzy odczytają swoje powieści na głos: Sebastian Cichocki i Łukasz Jastrubczak przedstawią książkę „Miraż” (2012), a Oskar Dawicki - książkę „W połowie puste” (2013). Artysta David Bernstein zrealizuje performans oparty na czytaniu fragmentów powieści artystów.

The Book Lovers to realizowana od 2011 roku wspólna inicjatywa kuratorki Joanny Zielińskiej i artysty Davida Maroto. Jej przedmiotem są badania poświęcone powieściom pisanym przez artystów, traktowanym jako medium sztuk wizualnych. Fundamentem projektu jest powstająca kolekcja powieści autorstwa artystów wraz z równoległą internetową bazą danych, którą dopełniają wystawy i programy wydarzeń publicznych, efemeryczne księgarnie, jak również publikacje.

Wernisaż odbędzie się w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (ul. Powroźnicza 13/15), o godz. 19. Wstęp wolny.

Z artystką Emilią Raiter spotkamy się w ten weekend w Gdańsku dwukrotnie
Z artystką Emilią Raiter spotkamy się w ten weekend w Gdańsku dwukrotnie
Fot. Piotr Wiernikowski

Także w niedzielę 18 czerwca w TEATRZE W OKNIE (Gdańsk, ul. Długa 50/51) znów będzie okazja, by spotkać się z Emilią Raiter i Sebastianem Pikulą, którzy tym razem poprowadzą rodzinne przedstawienie muzyczno-narracyjne: „Muzobajanie: opowieści o stworzeniu świata”.

Będzie to muzyczno-teatralna podróż w cztery strony Świata, gdzie każdy kolejny kierunek to nowa opowieść, nowy muzyczny temat, nowy rytm i powstający na oczach publiczności nowy Świat. Przy dźwiękach harfy, mandoliny, liry korbowej, trąbki, skrzypiec, gwizdków i grzechotek Emilia Raiter i Sebastian Pikula opowiedzą historie pochodzące z tradycji, wierzeń i mitów różnych kultur. Będzie historia indyjska, afrykańska, oceaniczna i słowiańska.

Początek o godz. 19. Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł.

WYSPA SKARBÓW GAK (Gdańsk, ul. Turystyczna 18) zaprasza natomiast w niedzielę 18 czerwca na malowniczą Wyspę Sobieszewską, gdzie odbędzie się spektakl dla dzieci Teatru Katarynka pt. „Morskie opowieści”.

- To historia, która pozwoli małym widzom przenieść się na pokład statku, gdzie rozpoczną pełen przygód rejs. Rozśpiewana załoga opowie im o niejednej przygodzie, jaka wydarzyła się na morzu – zachęcają organizatorzy.

Na pokładzie odbędzie się również akcja ratunkowa z udziałem Ratownika WOPR, a dzieci dowiedzą się, jak należy postępować w przypadku zagrożenia podczas wakacyjnego odpoczynku nad jeziorem czy morzem. Meteorolog Krabs wyjaśni natomiast widzom, jak rozpoznawać pogodę na podstawie obserwacji chmur.

Początek o godz. 12. Bilety: normalny 10 zł, zniżka na Kartę do Kultury 9 zł.

Czytaj też: Osiem wyjątkowych teatralnych wieczorów w 9. edycji "Wybrzeże Sztuki"

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze