PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Fisz Emade Tworzywo – od „F3” do „Mamuta”

Fisz Emade Tworzywo – od „F3” do „Mamuta”
W kulturalne ramy Jarmarku św. Dominika wpisał się niedzielny koncert Fisz Emade Tworzywo. 26 lipca na Targu Węglowym muzycy promowali najnowszą płytę braci Waglewskich „Mamut”. Eklektyczne brzmienia, dojrzałe teksty i świetna energia to znak rozpoznawczy zespołu.
1
1
js
fot. Łukasz Głowala

Bracia Waglewscy koncertują ostatnio w Trójmieście niezwykle często. Niedawno mogliśmy ich posłuchać na Openerze, w sierpniu wystąpią w Zatoce Sztuki w Sopocie, drugiego dnia Jarmarku Dominikańskiego zagrali koncert w Gdańsku i też zgromadzili tłumy fanów. Doceniają ich też krytycy. Dobre teksty oraz zabawa muzycznymi stylami od hip-hopu przez rock po elektronikę przynoszą skutek w postaci licznych nagród (m.in. Fryderyk dla albumu roku w kategorii muzyki elektronicznej, indie i alternatywnej).

Niedzielny koncert nie rozczarował. Choć grupa gra muzykę klubową, doskonale zabrzmiała na scenie na świeżym powietrzu. Przeważały utwory z albumu „Mamut”. Fisz i Emade, czyli bracia Piotr i Bartek Waglewscy, wraz z Michałem Sobolewskim na gitarze, Marcinem Pędowskim na basie oraz Bartkiem Staszkiewiczem na instrumentach klawiszowych rozpoczęli swój występ kawałkiem „Wróć”. W wersji studyjnej Fiszowi towarzyszy w nim Justyna Święs z zespołu The Dumplings, jednak muzyk świetnie poradził sobie wokalnie z tym utworem sam, podobnie jak z innymi produkcjami stworzonymi wspólnie z tą młodą wokalistką („Ślady”, „Pył”). Inaczej niż na „Mamucie” zabrzmiała też piosenka „Wojna”, pozbawiona wokali Kasi Nosowskiej, a do tego w odmiennej, bardziej dynamicznej aranżacji.

Zespół sięgnął także do starszych utworów. Zebrana na Targu Węglowym publiczność usłyszała „Wiosnę 86” z poprzedniej płyty „Heavi Metal”, taneczny „Dynamit” z debiutanckiego albumu Fisz Emade Tworzywo „F3” i wykonaną na bis piosenkę „Zwierzę bez nogi” z krążka o tym samym tytule wydanym pod szyldem Fisz Emade. Można było dzięki temu zobaczyć, jak ewoluowała muzyczna droga braci Waglewskich, od hip-hopu do eklektyzmu, w którym nowoczesne brzmienia mieszają się z echami lat. 70.

 

Zobacz także program kolejnych koncertów w ramach Jarmarku św. Dominika.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze