PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tradycyjny targ rybacki na Targu Rybnym już jutro. Fischmarkt, czyli tak to dawniej bywało

Tradycyjny targ rybacki na Targu Rybnym już jutro. Fischmarkt, czyli tak to dawniej bywało
Tegoroczna edycja rybackiego święta rozpocznie się w czwartek, 15 sierpnia, w samo południe a o godz. 12.30 ludzie morza wyruszą barwną paradą do Ratusza Głównego Miasta, aby od prezydenta Gdańska odebrać klucze do bram grodu nad Motławą. Odbędą się warsztaty i pokazy kulinarne, będzie można posmakować smażonych i wędzonych ryb.
Handlujący kaszubscy rybacy od wieków zaopatrywali mieszkańców Gdańska w świeże ryby. Tak będzie także podczas czwartkowego Fischmarkt
Handlujący kaszubscy rybacy od wieków zaopatrywali mieszkańców Gdańska w świeże ryby. Tak będzie także podczas czwartkowego Fischmarkt
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Fischmarkt to wydarzenie kulturalne inspirujące się wielowiekową tradycją targów rybnych w Gdańsku sięgającej XIV wieku.

- W 1342 roku wielki mistrz krzyżacki Ludolf Kônig nadał gdańszczanom przywilej handlu rybami i już rok później z tego przywileju chętnie korzystali rybacy z Półwyspu Helskiego, którzy przywozili tu łodziami, Pomerankami, złowione przez siebie ryby. Handlujący kaszubscy rybacy od samego początku istnienia zaopatrywali mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza - opowiada Łukasz Richert z Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - Przez kilka wieków trwania gdańskiego Fischmarktu, rybackie tradycje i folklor wytworzyły niepowtarzalną atmosferę targu rybnego Gdańska. Targ organizowany był w każdy piątek tygodnia, natomiast w czasie Jarmarku Dominikańskiego był obecny nad Motławą przez dłuższy czas.

W czwartek, 15 sierpnia, rybacy z półwyspu przycumują do brzegów Motławy, a Fischmarkt ponownie zagości w ramach Jarmarku Św. Dominika. Kilkanaście pieczołowicie odbudowanych Pomeranek z rybami przybędzie do Gdańska. Rybaków spotkać będzie można już w samo południe na Targu Rybnym.

O godz. 12.30 zorganizowana zostanie inscenizacja przemarszu ludzi morza z darami do Ratusza Głównego Miasta, aby od prezydenta Gdańska odebrać klucze do bram grodu nad Motławą. Klucze przekaże Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. 

W ramach wydarzenia odbędą się także warsztaty i pokazy kulinarne, będzie można spróbować swoich sił w rzemiośle rybackim oraz posłuchać opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej. 

 

Spróbować będzie można m.in. smażonych i wędzonych na miejscu ryb
Spróbować będzie można m.in. smażonych i wędzonych na miejscu ryb
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Podczas Fischmarktu nie zabraknie też producentów rybnych, u których będzie można rozkoszować się smakiem smażonej flądry czy wędzonych szprotek.

Dla najbardziej zainteresowanych historią Targu Rybnego przygotowana została publikacja „Fischmarkt w Gdańsku”, która została wzbogacona fragmentami prozy pisarzy polskich i kaszubskich, historycznymi relacjami świadków oraz archiwalnym zdjęciami przygotowanymi przez Muzeum Ziemi Puckiej.

 

Organizatorami wydarzenia są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Stowarzyszenie Pomarenk, Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl