• Start
  • Wiadomości
  • Filmy animowane z całego świata od czwartku do niedzieli - nie tylko dla dzieci!

Filmy animowane z całego świata od czwartku do niedzieli - nie tylko dla dzieci!

To będzie czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku. Od 8 do 11 listopada 2018 r. widzowie zobaczą kilkadziesiąt filmów krótkometrażowych, produkcje pełnometrażowe oraz retrospektywy. W programie także warsztaty dla najmłodszych oraz spotkania z gośćmi. Na repertuar składają się filmy animowane zarówno dla dzieci, jak i wyłącznie dla dorosłych.
07.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
`Duża ryba i begonia`
`Duża ryba i begonia`
MFFA

Najważniejszą częścią programu gdańskiego Festiwalu jest międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment i impresja. W tym roku do konkursu została zgłoszona rekordowa ilość 1325 krótkich animacji z ponad 90 państw z całego świata! Większość filmów konkursowych zaprezentowana zostanie premierowo, a najlepsze z nich wybierze gdańska publiczność, oddając głos po każdym seansie.

Tradycją gdańskiego festiwalu animacji jest również specjalne pasmo filmów krótkometrażowych przygotowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji – obchodzonego na wszystkich kontynentach z okazji rocznicy pierwszego publicznego pokazu filmu animowanego Theatre Optique Emile Reynauda, który miał miejsce w Gervin Museum w Paryżu w 1892 r.  

- Jest to wyjątkowe święto, ponieważ co roku publiczność  na całym globie ma możliwość obejrzenia tych samych zestawów najlepszych animacji, świętując w ten sposób rocznicę pierwszego publicznego pokazu animacji - mówi Anna Kądziela-Grubman, kurator programowa MFFA w Gdańsku. - W tym roku zaprezentujemy filmy z Meksyku, Iranu i Chin. Osobny blok najlepszych animacji przygotował również z okazji swojego 25-lecia Festiwal Filmów Animowanych w Stuttgarcie.

Poza filmami krótkometrażowymi, na widzów czekają również pełnometrażowe animacje dla dzieci i dorosłych. Będą to niemal wszystkie najważniejsze animacje prezentowane i nagradzane na światowych festiwalach w ostatnich dwóch latach. Zobaczyć będzie można m.in.: pierwszą pełnometrażową malowaną animację „Twój Vincent” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana; pierwszą kolumbijsko - urugwajską animację zrealizowaną przez reżyserkę Marcelę Rincón „Książkę Lili”; oszałamiającą wizualnie historię osadzoną w świecie chińskich legend i folkloru „Duża ryba i begonia”, która ma szansę na nominację do Oskara, czy w końcu francuską animację nominowaną w ubiegłym roku do Europejskiej Nagrody Filmowej „Louise nad morzem”; nagrodzoną na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes. Będzie także urzekająca baśń dla dorosłych „Czerwony żółw”, zrealizowana w legendarnym japońskim Studiu Ghibli. Przedpremierowo zobaczyć będzie można w Gdańsku  japońską animację „Mirai”, uznanego twórcy Mamoru Hosody.

Kapitan Morten i Królowa Pająków
Kapitan Morten i Królowa Pająków
MFFA

- W repertuarze filmów pełnometrażowych dominują animacje artystyczne i pozycje ambitne. Chcemy przypominać, że filmy animowane są nie tylko dla dzieci, a z kolei animacje dla widzów najmłodszych to nie tylko superprodukcje hollywoodzkich wytwórni - zaznacza Anna Kądziela-Grubman. - Wybieramy filmy o innych walorach artystycznych, zrealizowane przede wszystkim w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej 3D odchodzi powoli w zapomnienie.

W ramach pokazów specjalnych zaprezentowany zostanie również poprzedni film Hosody „Wilcze dzieci” oraz pokaz klasyki japońskiej animacji „Grobowiec świetlików” w reż. Isao Takahata (z okazji 30-lecia premiery).

Program czterodniowego święta animacji uzupełnią pokazy poświęcone mistrzom polskiej animacji jak Daniel Szczechura oraz Zbigniew Rybczyński, tworzących w nieistniejącym już studio Se-Ma-For.

Dla najmłodszych widzów przygotowano również warsztaty z animacji poklatkowej przy użyciu starego zeotropu.

Louise nad morzem
Louise nad morzem
MFFA

Większość projekcji tradycyjnie odbędzie się w kinie Watra (Dom Harcerza przy ul. Za Murami), bilety na pojedynczy pokaz kosztują 12 zł. Pokazy w Audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku są bezpłatne (wejście od ul. Tkackiej).

Bilety można kupić poprzez stronę internetową Festiwalu oraz bezpośrednio przed seansami w Kinie Watra, na festiwalowym www dostępny jest także szczegółowy program wydarzeń.  

Pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator takich imprez jak Kino na Szekspirowskim czy Sopot Film Festival. Festiwal animacji współfinansowany jest ze środków Miasta Gdańska.

TV

Światowa stolica bursztynu