Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Filmy animowane z całego świata od czwartku do niedzieli - nie tylko dla dzieci!

To będzie czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku. Od 8 do 11 listopada 2018 r. widzowie zobaczą kilkadziesiąt filmów krótkometrażowych, produkcje pełnometrażowe oraz retrospektywy. W programie także warsztaty dla najmłodszych oraz spotkania z gośćmi. Na repertuar składają się filmy animowane zarówno dla dzieci, jak i wyłącznie dla dorosłych.

Filmy animowane z całego świata od czwartku do niedzieli - nie tylko dla dzieci!
A
A
data publikacji: 07 listopada 2018 r.
`Duża ryba i begonia`
`Duża ryba i begonia`
MFFA

Najważniejszą częścią programu gdańskiego Festiwalu jest międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment i impresja. W tym roku do konkursu została zgłoszona rekordowa ilość 1325 krótkich animacji z ponad 90 państw z całego świata! Większość filmów konkursowych zaprezentowana zostanie premierowo, a najlepsze z nich wybierze gdańska publiczność, oddając głos po każdym seansie.

Tradycją gdańskiego festiwalu animacji jest również specjalne pasmo filmów krótkometrażowych przygotowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji – obchodzonego na wszystkich kontynentach z okazji rocznicy pierwszego publicznego pokazu filmu animowanego Theatre Optique Emile Reynauda, który miał miejsce w Gervin Museum w Paryżu w 1892 r.  

- Jest to wyjątkowe święto, ponieważ co roku publiczność  na całym globie ma możliwość obejrzenia tych samych zestawów najlepszych animacji, świętując w ten sposób rocznicę pierwszego publicznego pokazu animacji - mówi Anna Kądziela-Grubman, kurator programowa MFFA w Gdańsku. - W tym roku zaprezentujemy filmy z Meksyku, Iranu i Chin. Osobny blok najlepszych animacji przygotował również z okazji swojego 25-lecia Festiwal Filmów Animowanych w Stuttgarcie.

Poza filmami krótkometrażowymi, na widzów czekają również pełnometrażowe animacje dla dzieci i dorosłych. Będą to niemal wszystkie najważniejsze animacje prezentowane i nagradzane na światowych festiwalach w ostatnich dwóch latach. Zobaczyć będzie można m.in.: pierwszą pełnometrażową malowaną animację „Twój Vincent” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana; pierwszą kolumbijsko - urugwajską animację zrealizowaną przez reżyserkę Marcelę Rincón „Książkę Lili”; oszałamiającą wizualnie historię osadzoną w świecie chińskich legend i folkloru „Duża ryba i begonia”, która ma szansę na nominację do Oskara, czy w końcu francuską animację nominowaną w ubiegłym roku do Europejskiej Nagrody Filmowej „Louise nad morzem”; nagrodzoną na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes. Będzie także urzekająca baśń dla dorosłych „Czerwony żółw”, zrealizowana w legendarnym japońskim Studiu Ghibli. Przedpremierowo zobaczyć będzie można w Gdańsku  japońską animację „Mirai”, uznanego twórcy Mamoru Hosody.

Kapitan Morten i Królowa Pająków
Kapitan Morten i Królowa Pająków
MFFA

- W repertuarze filmów pełnometrażowych dominują animacje artystyczne i pozycje ambitne. Chcemy przypominać, że filmy animowane są nie tylko dla dzieci, a z kolei animacje dla widzów najmłodszych to nie tylko superprodukcje hollywoodzkich wytwórni - zaznacza Anna Kądziela-Grubman. - Wybieramy filmy o innych walorach artystycznych, zrealizowane przede wszystkim w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej 3D odchodzi powoli w zapomnienie.

W ramach pokazów specjalnych zaprezentowany zostanie również poprzedni film Hosody „Wilcze dzieci” oraz pokaz klasyki japońskiej animacji „Grobowiec świetlików” w reż. Isao Takahata (z okazji 30-lecia premiery).

Program czterodniowego święta animacji uzupełnią pokazy poświęcone mistrzom polskiej animacji jak Daniel Szczechura oraz Zbigniew Rybczyński, tworzących w nieistniejącym już studio Se-Ma-For.

Dla najmłodszych widzów przygotowano również warsztaty z animacji poklatkowej przy użyciu starego zeotropu.

Louise nad morzem
Louise nad morzem
MFFA

Większość projekcji tradycyjnie odbędzie się w kinie Watra (Dom Harcerza przy ul. Za Murami), bilety na pojedynczy pokaz kosztują 12 zł. Pokazy w Audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku są bezpłatne (wejście od ul. Tkackiej).

Bilety można kupić poprzez stronę internetową Festiwalu oraz bezpośrednio przed seansami w Kinie Watra, na festiwalowym www dostępny jest także szczegółowy program wydarzeń.  

Pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator takich imprez jak Kino na Szekspirowskim czy Sopot Film Festival. Festiwal animacji współfinansowany jest ze środków Miasta Gdańska.

oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl