Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Filmowo, muzycznie, kreatywnie - trzy dni atrakcji

Ostatni weekend stycznia stoi pod znakiem „zrób to sam”. Bo oprócz koncertów i imprez w Gdańsku nie zabraknie warsztatów i spotkań, podczas których będzie można m.in. nauczyć się dziergania na drutach, samodzielnie stworzyć portret XVIII-wieczną techniką i zbudować lunetę.

Filmowo, muzycznie, kreatywnie - trzy dni atrakcji
A
A
data publikacji: 29 stycznia 2016 r.

Prulla pokaże, jak zrobić na drutach frędzle i podpowie, do czego je potem wykorzystać
Prulla pokaże, jak zrobić na drutach frędzle i podpowie, do czego je potem wykorzystać
Bartosz Bańka

  • Piątek, 29 stycznia, to okazja, by zapoznać się z kinem bollywoodzkim. O godz. 21.30 w gdańskim kinie Helios (ul. Kołobrzeska 41C) rozpocznie się pokaz filmu „Miłość silniejsza niż wojna”. Indyjski dramat historyczny w reżyserii Sanjay Leela Bhansali opowiada o miłości władcy imperium Marathów Bajirao I i jego drugiej żony Mastani. Bilety: 19-24 zł.

 

  • Sobota, 30 stycznia, będzie okazją do spotkania z Mistrzem. W sobotę 30 stycznia w Dworze Artusa (Gdańsk, ul. Długi Targ 43/44) odbędzie się koncert w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu, podczas którego Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego wykona 10 utworów kompozytora. Będzie to okazja, by spotkać artystę osobiście. Początek wydarzenia o godz 18. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł.

 

  • Kolejne wydarzenie przeznaczone jest dla kreatywnych. Prulla, czyli Agnieszka Baaske, projektantka i animatorka, w sobotę, 30 stycznia, w godz. 12-14 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40) poprowadzi warsztaty robienia na drutach, podczas których pokaże, jak zrobić frędzle i w jaki sposób wykorzystać je do ozdoby garderoby. Warsztaty przeznaczone są dla osób w każdym wieku, zarówno tych z doświadczeniem w robieniu na drutach, jak i stawiające w tej profesji pierwsze kroki. Wymagane są: używany sweter (z oczkami, przez które da się przewlec szydło), motki wełny, szydełko i nożyczki. Wstęp wolny.


W Domu Uphagena będzie się można przenieść w czasie - do drugiej połowy XVIII wieku
W Domu Uphagena będzie się można przenieść w czasie - do drugiej połowy XVIII wieku
Materiały prasowe
 

  • Sobotę można spędzić także u Państwa Uphagenów na wykładzie i warsztatach, które przeniosą uczestników do drugiej połowy XVIII wieku. O godz. 11 w Dużej Jadalni będzie można pobrać nauki tworzenia wycinanek portretowych w technice silhouette - formie uwieczniania podobizn popularnej przed erą fotografii. Polega ona na wycinaniu z czarnego papieru konturu - zarysu kształtu. Chętni do uczestnictwa w warsztatach proszeni są o zabranie ze sobą brystolu białego i czarnego, ołówka oraz nożyczek. Tuż po warsztatach, o godz. 13.30, w Salonie rozpocznie się prelekcja Krzysztofa Kucharskiego „Matthaeus Deisch z bliska”, poświęcona twórczości i poczuciu humoru tego gdańskiego grafika. Obie atrakcje wliczone są w cenę biletu wstępu do Domu Uphagena (Gdańsk, ul. Długa 12): 1-10 zł.

 

  • Czy można samodzielnie wykonać lunetę do podglądania nieba i patrzenia w gwiazdy? O tym będzie można się przekonać w sobotę i niedzielę 30-31 stycznia. Z okazji urodzin Jana Heweliusza, Centrum Hewelianum (ul. Gradowa 6) zaprasza do wspólnego majsterkowania pod okiem edukatorów z gdańskiego centrum nauki. Uczestnicy warsztatów samodzielnie skonstruują przyrząd do astronomicznych obserwacji. Każdego dnia do wyboru są cztery godziny: 10, 11.30, 13 i 14.30. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia. Wstęp w ramach biletu do Centrum Hewelianum: 9-13 zł. 

 

  • W niedzielę, 31 stycznia, w Filharmonii Bałtyckiej (ul. Ołowianka 1) gwiazdą Koncertu Noworocznego im. Jana Heweliusza będzie Ester Rada. Izraelska piosenkarka i aktorka zaprezentuje w Gdańsku żywiołową mieszankę ethio-jazzu, funku, soulu i r’n’b. Wydarzenie tradycyjnie jest już integralną częścią Święta Gdańskiej Nauki, dlatego podobnie, jak w poprzednich latach, multimedialna scenografia będzie nawiązywała do astronomicznego patrona. Koncert rozpocznie się o godz. 17. Bilety: 70-90 zł.

 

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora