Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Film promujący Gdańsk zdobył nagrodę w Stambule, to kolejne wyróżnienie

Spot „Week Ends in Gdańsk” powstał, by promować miasto wśród turystów zagranicznych. O tym, że mieszkańcom innych krajów przypadł do gustu, świadczą liczne prestiżowe nagrody. Film, już po raz trzeci w tym roku, zyskał uznanie w oczach profesjonalnego międzynarodowego jury - tym razem podczas 3th Istanbul Tourism Film Festival.

Film promujący Gdańsk zdobył nagrodę w Stambule, to kolejne wyróżnienie
A
A
data publikacji: 24 maja 2018 r.
Kadr ze spotu Week ends in Gdańsk
Kadr ze spotu "Week ends in Gdańsk"

Podczas 3th Istanbul Tourism Film Festival film „Week Ends in Gdańsk” - decyzją międzynarodowego jury pod przewodnictwem Davida Coopera - zdobył prestiżową nagrodę w kategorii Tourism destination - City.

Film przekonał jurorów, że tym, co odróżnia Gdańsk od innych równie pięknych, historycznie i kulturowo bogatych miast europejskich, jest jego niezwykła magia. - Taniec żurawi stoczniowych, pirat zapraszający na pokład galeonu, krzyżacki rycerz zagubiony w lesie lub tajemnicza dama z Twierdzy Wisłoujście i do tego piękna muzyka specjalnie skomponowana do filmu przez Marka Kuczyńskiego to niezwykle artystyczna forma zaproszenia na weekend do Gdańska - taka była ocena międzynarodowego jury.

Taka też była idea kampanii.

- Spot wizerunkowy, utrzymany w konwencji baśniowej opowieści, ukazującej Gdańsk jako miejsce magiczne i owiane tajemnicą, miał zachęcić turystę do odwiedzin. Zainspirować do zgłębiania tej tajemnicy - wyjaśnia Anna Zbierska, wicedyrektor Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta. - Chcieliśmy pokazać, że wystarczy jeden weekend, by poczuć niezwykły klimat Gdańska i bezgranicznie się nim zachwycić.

Kadr ze spotu Week ends in Gdańsk
Kadr ze spotu "Week ends in Gdańsk"

To się udało. Jak podkreśla Alexander V. Kammel, dyrektor International Committee of Tourism Film Festival CIFFT w Wiedniu, to po prostu dobry film promocyjny. A dzięki temu, że w tym roku decyzją międzynarodowego jury otrzymał nagrodę na międzynarodowym Festiwalu Tourfilm Riga, a teraz w Turcji na Istanbul Tourism Film Festival - zyska nie tylko turystyka, ale i miasto, i jego historia.

- Dzięki tym wyróżnieniom istnieje możliwość przypomnienia ważnej roli, jaką Gdańsk odegrał w budowaniu pokoju w Europie i na świecie, przyczynił się więc do tej wielkiej międzynarodowej współpracy - mówi Kammel.

İstanbul International Tourism Film Festival jest wydarzeniem poświęconym spotom turystycznym. Odbywa się co roku
İstanbul International Tourism Film Festival jest wydarzeniem poświęconym spotom turystycznym. Odbywa się co roku

Istanbul Tourism Film Festival, wśród siedemnastu międzynarodowych festiwali porozrzucanych po świecie, jest członkiem CIFFT, organizacji która wybiera co roku najpiękniejszy film turystyczny świata. Wyniki pracy międzynarodowego jury mają wpływ na wynik ostateczny pod koniec roku. Gdańsk ma silną konkurencję, bowiem w międzynarodowym wyścigu o tytuł najlepszego filmu świata nominowanego do Grand Prix CIFFT bierze udział coraz więcej filmów, duży odsetek stanowią produkcje z Azji i Bliskiego Wschodu.

„Week Ends in Gdańsk” zdobył również nagrodę 18. edycji międzynarodowego festiwalu The Golden City Gate, którego coroczna gala odbywa się podczas targów turystycznych ITB w Berlinie.

-
oprac. AO (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AO (0)
www.gdansk.pl