PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz” - spotkanie z reporterem Filipem Springerem

„Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz” - spotkanie z reporterem Filipem Springerem
Biblioteka Oliwska zaprasza na spotkanie autorskie z pisarzem i fotoreporterem Filipem Springerem. Tematem wydarzenia będzie jego najnowsza książka „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 10 września, o godz. 18:00. Wstęp wolny.
Filip Springer w Gdańsku będzie promował swoją najnowszą książkę: „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”
Filip Springer w Gdańsku będzie promował swoją najnowszą książkę: „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Najnowsza książka Filipa Springera „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz” (Wydawnictwo Czarne, premiera 14 sierpnia) to opowieść o niemożliwej ucieczce od systemu i o ponurym obliczu najszczęśliwszych krajów świata. 

Autor wyrusza na Północ, do Danii, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante (w Danii i Norwegii „Janteloven”, w Szwecji „Jantelagen”) jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego „Uciekinier przecina swój ślad”.

Springer próbuje dociec, gdzie owo Jante jest. Czy w duńskim Nykøbing Mors, pierwowzorze miasteczka z powieści? A może w zagubionej pośród norweskich fiordów samotni pisarza? A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas? Czy Jante znajdziemy w Norwegii, Kanadzie i Polsce? Jeśli tak, to jaki ma na nas wpływ?

„Dwunaste...” to opowieść o świecie rozpiętym między prawdą a fikcją. By go poznać, Springer przekracza nie tylko granice krajów - również gatunków literackich.

 

Fragment książki:

„Nie sądź, że jesteś kimś - Nie sądź, że nam dorównujesz - Nie sądź, że jesteś mądrzejszy od nas - Nie wyobrażaj sobie, że jesteś lepszy od nas - Nie sądź, że wiesz więcej niż my - Nie sądź, że jesteś kimś więcej niż my - Nie sądź, że się do czegoś nadajesz - Nie wolno ci się z nas śmiać - Nie sądź, że komuś na tobie zależy - Nie sądź, że możesz nas czegoś nauczyć - Myślisz, że nic o tobie nie wiemy? - Nie myśl, że uciekniesz.”

 

Spotkanie z autorem odbędzie się we wtorek, 10 września, o godz. 18:00, w Bibliotece Oliwskiej - filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Opata Jacka Rybińskiego 9). Rozmowę poprowadzi Hanna Łozowska - dziennikarka, doktorantka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Na miejscu będzie możliwość zakupu książki „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”. Wstęp wolny.

 

 

O autorze: Filip Springer (ur. 1982 r.) - pisarz, reporter i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, takich jak „Miedzianka. Historia znikania” - która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego; „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag” i „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”.

 

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, jest współtwórcą festiwalu literackiego MiedziankaFest.

 

 

Spotkanie finansowane ze środków Rady Dzielnicy Oliwa.

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl