FETA, pchli targ i koncerty. Nie przegap w ten weekend

Ten lipcowy weekend (13 - 15 lipca) w Gdańsku upłynie przede wszystkim pod znakiem święta teatru ulicznego i plenerowego, czyli Festiwalu FETA, ale to nie oznacza, że zabraknie innych atrakcji. Zapraszamy na koncerty i wystawy, a także na pchli targ w jednej z gdańskich dzielnic.
10.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Najlepsze, najciekawsze, najpiękniejsze wizualnie spektakle plenerowe i uliczne znów jak co roku zobaczymy w Gdańsku dzięki FECIE
Najlepsze, najciekawsze, najpiękniejsze wizualnie spektakle plenerowe i uliczne znów jak co roku zobaczymy w Gdańsku dzięki FECIE
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Od czwartku do niedzieli bawimy się na FECIE - Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych. Tegoroczna, 22. edycja odbędzie się, podobnie jak w ubiegłym roku, na Dolnym Mieście.

W ciągu czterech dni odbędzie się kilkadziesiąt spektakli, a Gdańsk przez ten czas będzie gościć dwadzieścia teatrów z 10. krajów, m.in. z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, a nawet Korei Południowej. W programie znajdą się zarówno duże widowiska, jak i małe, kameralne formy. Pojawi się sporo produkcji z dużą dawką humoru. Nie zabraknie też okazji do wzruszeń i refleksji. Ponadto przewidziano także ofertę skierowaną do najmłodszego widza - część spektakli będzie miała charakter familijny, co z pewnością przyciągnie liczne rodziny.

Program: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

Wstęp wolny.

Alicja Karska i Aleksandra Went: Archiwum destruktów
Alicja Karska i Aleksandra Went: "Archiwum destruktów"
mat. prasowe

W sobotę, 14 lipca, zachęcamy też do zapoznania się z ofertą galerii sztuki. W Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (ul. Powroźnicza 13/15) odbędzie się... drugi wernisaż wystawy „Kościotrupy muszą wstawać”. Tym samym oficjalnie zostanie otwarta druga część ekspozycji, uzupełniająca tę, którą od tygodnia możemy podziwiać w innym oddziale GGM - Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 34/35-37).

To okazja, by zastanowić się nad zagadnieniem tradycyjnej, muzealnej formy prezentacji sztuki. Na ekspozycji zgromadzono prace wielu znanych i cenionych artystów, m.in. Doroty Nieznalskiej, Elvina Flamingo, Olafa Brzeskiego czy Pawła Althamera, którzy za pomocą swoich dzieł, odrębnych wizji, różnych technik, dyskutują na temat sytuacji sztuki, artystów i instytucji muzealnych w dzisiejszym świecie. Więcej: „Kościotrupy muszą wstawać”, czyli jak artyści ożywiają sztukę muzealną.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 19. Wstęp wolny.

Coś się kończy, coś się zaczyna... Również w sobotę, 14 lipca, po raz ostatni można oglądać wystawę „VOGÓLE - o modzie niemodnie” w Oliwskim Ratuszu Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25).

W ramach działającej w Ratuszu Galerii Sztuki „Nowy warzywniak” zobaczymy fotografie niezależnej grupy F/16, zrzeszającej w swych kręgach absolwentów Sopockich Szkół Fotografii.

Stworzony przez nich projekt „VOGÓLE” jest pierwszym wspólnym przedsięwzięciem artystycznym grupy. Jest odpowiedzią na reakcję społeczną wokół okładki pierwszego polskiego wydania słynnej gazety „VOGUE”.

- Grupa zadała sobie pytanie: Czym jest dla każdego z nas moda i jak ją postrzegamy? - mówią pomysłodawcy inicjatywy. - W efekcie powstały wizje tak różnorodne, jak różnorodni w swojej materii jesteśmy my i nasze fotograficzne spojrzenie. Zapraszamy Was do wspólnej fotograficznej podróży przez MODĘ VOGÓLE.

Fotografie można oglądać w piątek i sobotę, 13-14 lipca, w godz. 10-20. Wstęp wolny.

 The Zigzag Kid - fabularny film przygodowy z wzruszającą historią rodzinną w tle
"The Zigzag Kid" - fabularny film przygodowy z wzruszającą historią rodzinną w tle
mat. dystrybutora

Na rodzinne kino w weekend zaprasza KinoPort (Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5). W każdą lipcową niedzielę odbywa się tam seans dedykowany najmłodszym widzom oraz ich opiekunom. W tę gratka dla głodnych wrażeń i detektywistycznych dociekań widzów: „Zig Zag Kid”.

Ten holenderski film w reżyserii Vincenta Bala opowiada o Nono, którego wychowuje ojciec i jego partnerka Gaby. Chłopiec nie znał mamy. Jego tata jest detektywem i od zawsze trenuje Nono w tym fachu. Na dwa dni przed 13. urodzinami chłopiec dostaje specjalną misję. Ma rozpoznać w pociągu swojego nauczyciela i udać się z nim na trening, by stać się prawdziwym detektywem. Rozpoczyna się ciąg przygód, bo jako misję Nono wybiera dwie rzeczy: zdobyć dla Gaby artefakty, o których zawsze marzyła, i dowiedzieć się czegoś o swojej matce. Czeka go rozwiązanie ciągu zagadek, a historia jego mamy okazuje się bardziej zagmatwana, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Seans rozpocznie się o godz. 15,15. Bilety: 10 zł.

Pchli targ w Oliwie - przyjdź i kup albo sprzedaj
Pchli targ w Oliwie - przyjdź i kup albo sprzedaj
mat. organizatora

Miłośnicy nietypowych zakupów powinni zainteresować się pchlim targiem, organizowanym na Targowisku w Oliwie. Kiermasz odbędzie się w niedzielę, 15 lipca, na rogu Obrońców Westerplatte/Schopenhauera lub Polanki/Opata Rybińskiego, potrwa w godz. 9-15.

Co ważne, będzie to nie tylko okazja, żeby coś kupić, ale i sprzedać - nie trzeba się wcześniej zgłaszać, wystarczy przyjechać i rozstawić się ze swoimi rzeczami, ubraniami, książkami, itp. Warto jedynie postarać się o stolik lub koc, na których wyłoży się sprzedawane przedmioty.

Wstęp wolny.

 Wodowanie sztuk - wodne widowisko z dźwiękami carillonu w tle
"Wodowanie sztuk" - wodne widowisko z dźwiękami carillonu w tle
mat. prasowe

A przez cały weekend - w piątek, sobotę i niedzielę, około godz. 21.45 zachęcamy do udania się pod Fontannę Heweliusza i na skwer przy Wielkim Młynie - miejsca spotkań w ramach trwającej kolejnej odsłony muzyczno-wizualnego projektu „Wodowanie Sztuk”.

- To już trzeci sezon niezwykłych wieczornych pokazów Fontanny Heweliusza z akompaniamentem carillonu kościoła św. Katarzyny - przypomina Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, realizującej projekt. - Motywem przewodnim „Wodowania sztuk” jest specjalny program fontanny oraz skomponowany przez Kamila Cieślika utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza”. Kompozycja zwyciężyła w 2016 roku w konkursie „Fontannie bije ten dzwon”, organizowanym przez spółkę GIWK - dodaje.

Wstęp wolny.

Park Oruński oferuje wiele atrakcji - nz. Festyn Rodzinny. W niedzielę akrobacji na scenie nie będzie, ale instrumenty zostają
Park Oruński oferuje wiele atrakcji - nz. Festyn Rodzinny. W niedzielę akrobacji na scenie nie będzie, ale instrumenty zostają
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Natomiast w Parku Oruńskim  (ul. Raduńska) w niedziele odbywają się bezpłatne warsztaty muzyczne dla młodszych i starszych dzieci, organizowane przez Scenę Muzyczną Gdańskiego Archipelagu Kultury. Podczas warsztatów dzieci będą miały możliwość poznać różne instrumenty muzyczne oraz sprawdzić jakie dźwięki można z nich wydobyć. Warsztaty będą odbywać się w każdą niedzielę do 8 września 2018 roku w Altanie Parku Oruńskiego.

Początek o godz. 12. Wstęp wolny.

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?