• Start
  • Wiadomości
  • FETA 2017: 60 spektakli z Polski i świata, jakich jeszcze w Gdańsku nie było

FETA 2017: 60 spektakli z Polski i świata, jakich jeszcze w Gdańsku nie było

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA wraca na dobre na Dolne Miasto. 21. edycja święta teatru ulicznego potrwa od 13 do 16 lipca 2017 r. Zobaczymy 60 spektakli z 10 krajów, w tym z Polski, Hiszpanii, Francji, Holandii, Czech i Niemiec. Każdy będzie prezentowany w Gdańsku po raz pierwszy. To jedna ze zmian tegorocznej odsłony FETY.
28.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Działalność grupy Animal Religion można określić jako połączenie współczesnego cyrku, tańca i współczesnej muzyki, gdzie inspirację stanowią tematy związane ze zwierzęcością

21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA rozpocznie się 13 lipca i potrwa do 16 lipca 2017. Jak co roku, ulicami Gdańska zawładną artyści, którzy zrezygnowali z teatralnych sal na rzecz nieskrępowanej przestrzeni. Tym razem prawie wszystko odbywać się będzie na Dolnym Mieście.

- 21. edycja festiwalu w dużo większej części niż dotychczas odbędzie się na terenach Dolnego Miasta - tłumaczy Szymon Wróblewski, szef Klubu Plama, organizatora FETY. - Oczywiście Plac Wałowy i Bastion Św. Gertrudy tętnić będą życiem przez cały czas trwania festiwalu, ale to Dolne Miasto będzie grało pierwsze skrzypce w tej edycji. Przy ulicy Kurzej powstanie drugie Centrum Festiwalowe.

Podczas czterodniowego święta teatru ulicznego swoje dokonania zaprezentuje aż 21 teatrów z 10. krajów Europy. Co ciekawe, cały materiał będzie premierowy, nie zobaczymy więc na festiwalu żadnych powtórek z poprzednich lat. - Tak jak obiecaliśmy naszym widzom w ubiegłym roku, kiedy to program FETY składał się w zasadzie ze spektakli, które pokazywane były już w Gdańsku przez 19 lat, 21. edycja będzie świeża w stu procentach - tłumaczy Wróblewski.

To trzeba zobaczyć

Świeża formuła oznacza, że Gdańsk odwiedzą teatry, których dotychczas tutaj nie było, jak również teatry znane już tutejszej publiczności, ale z nowymi spektaklami. - Pierwszego dnia, na inaugurację zobaczymy premierowy spektakl Teatru Feta „Mene, tekel, fares” - zapowiada Karolina Pacewicz, współodpowiedzialna za organizację festiwalu. - Natomiast na zakończenie pierwszego dnia zobaczymy spektakl teatru Markeliñe z Hiszpanii, z Kraju Basków. Wielokrotnie próbowaliśmy sprowadzić ten teatr do nas, ale niestety do tej pory się nie udawało. W tym roku po raz pierwszy pojawi się u nas - ze spektaklem „Carbon Club”. Opowiada o klubie, który znajduje się przy kopalni, będzie to taka tragikomedia w rytmach kabaretu.


Marionetkowy Teatr Barnaby, który zachwycił dzieci podczas poprzedniej edycji festiwalu, w tym roku zaprezentuje dwa nowe spektakle

Teatr Markeliñe na FETĘ przyjedzie także z innym spektaklem, już poważniejszym, zatytułowanym „Andante”. Przy użyciu rekwizytów - butów - opowiada o losach ludzi w czasie wojny, tych, którzy muszą opuścić miejsce swojego zamieszkania. - Spektakl był wielokrotnie nagradzany na festiwalach, także mamy nadzieję, że spodoba się również mieszkańcom Trójmiasta - dodaje Pacewicz.

Po raz pierwszy zaprezentuje się także Whalley Range All Stars z Wielkiej Brytanii ze spektaklem „Compost Mentis”. - To spektakl dla wszystkich, dla małych i dużych - mówi Aleksandra Twardowska, współorganizatorka Festiwalu FETA. - Jego tytuł jest nawiązaniem do łacińskiego określenia medycznego „compos mentis”, bądź „non compos mentis”, mówiącego, że ktoś jest w pełni zmysłów albo nie. W tytule mamy jednak nieprzypadkowo słowo „compost”, dlatego że rzecz jest o… kompoście. Pierwszy raz będziemy mieć spektakl o takiej tematyce - śmieje się Twardowska. - Będzie to kompost, przy którym dzieje się mnóstwo rzeczy, w którym kwitnie życie i który paruje różnymi myślami. To przepiękny pokaz absurdu w brytyjskim stylu - dodaje.

Łącznie do programu tegorocznej edycji trafiło 60 spektakli. Organizatorzy zaznaczają, że publiczność w tym roku zobaczy mniej przedstawień imponujących technicznymi rozwiązaniami, będzie za to więcej emocji. - Dużo mniej będzie spektakularnych spektakli z pirotechniką, dużo więcej wzruszeń, śmiechu i zaskoczenia - tłumaczy Szymon Wróblewski.

Jeszcze więcej zmian

Premierowe w Gdańsku spektakle to nie jedyne nowości w programie. Jak tłumaczy Szymon Wróblewski, sam program został tak zbudowany, żeby publiczność miała szansę zobaczyć każdy spektakl. - To bardzo duża dawka teatru ulicznego, ale wiem, że są tacy, którzy nie odpuszczają żadnego spektaklu. Zatem teatry będą swoje spektakle powtarzać kilkukrotnie, czasami w kilku różnych miejscach. Z uwagi na niesłabnące zainteresowanie festiwalem, konieczne jest organizowanie spektakli równolegle, w kilku różnych miejscach, tak by dać szansę wszystkim widzom, dlatego śledźcie dokładnie program i jeśli nie uda się zobaczyć czegoś w piątek, powinno się udać w sobotę - podpowiada.


Katowicki Teatr Gry i Ludzie do Gdańska przyjadą z barwną paradą w klimacie steampunk

Kolejną nowością, o której mówi, jest rozpoczęcie współpracy ze znaną firmą odzieżową LPP, której siedziba znajduje się na Dolnym Mieście, na ulicy Łąkowej. Tutaj, w bliskim sąsiedztwie budynku zostanie pokazany jeden ze spektakli - „Hultaje” Teatru Porywacze Ciał, traktujący o pracy w korporacji.

„Po staremu” zostaje za to inaugurująca festiwal wystawa fotograficzna „FOTO FETA”, prezentująca prace dokumentujące poprzednią edycję festiwalu. Podczas otwarcia wystawy tradycyjnie zostaną wręczone nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska za najlepsze fotografie wykonane podczas 20. edycji festiwalu.

Wstęp na wszystkie spektakle i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

20 lat minęło

Festiwal FETA ma bogatą, już 20-letnią tradycję. Po raz pierwszy odbył się w Gdańsku w 1997 roku, a jego idea powstała w głowie Zdzisława Górskiego z Teatru Snów, który na pytany o uatrakcyjnienie obchodów 1000-lecia Gdańska, zaproponował zorganizowanie festiwalu teatrów plenerowych i ulicznych.

Wydarzenie, pomyślane jako jednorazowe, szybko stało się sukcesem artystycznym i frekwencyjnym. Widzowie pokochali uliczne występy, a do Gdańska zaczęły zjeżdżać teatry nie tylko z całej Europy, ale też z tak odległych miejsc, jak Izrael, Kirgistan, Indie, Argentyna, Ghana, Togo, USA czy Australia. Również wśród widzów coraz częściej słychać było obce języki, głównie z Rosji, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Czech i Hiszpanii.


Rosyjski Teatr Techniczny AKHE zabierze widzów podczas tegorocznej edycji do niezwykłego krajobrazu, porywającej akcji i muzyki

Festiwal wkrótce dołączył do największych i najważniejszych festiwali teatrów plenerowych w Polsce. - W Polsce są festiwale starsze i może nawet porównywalnej wielkości do Fety - mówi Szymon Wróblewski. - W Warszawie powstaje Sztuka Wyboru, w Krakowie, Gliwicach nieco mniejszy festiwal. W Jeleniej Górze odbywa się najstarszy z festiwali ulicznych w Polsce. Tych ośrodków jest kilka, ale Feta jest jednym z najważniejszych. Jest naprawdę międzynarodowa.

Występowali tu zarówno artyści lokalni, jak i wielkie zagraniczne gwiazdy: Teatr Biuro Podróży, Teatr Snów, Klinika Lalek, Teatr Wagabunda czy Teatrzyk Okazjonalny. Występował tu też Dada von Bzdulow, a rok temu Teatr Snów na Fecie świętował swoje 30-lecie.

Ulicami Gdańska co roku maszerowali szczudlarze, żonglerzy, połykacze ognia. Spektakle zachwycały wizualnymi efektami, czasem podejmowały dialog z widzem szukającym w teatrze poważniejszych problemów. Rok 2008 dla festiwalu był rokiem teatru zaangażowanego, który chciał rozmawiać o problemach społecznych i cywilizacyjnych otaczającego świata, a w 2011 roku na festiwalu pojawił się słynny francuski zespół Ilotopie z Marsylii ze spektaklem „Water fools”, który całkowicie rozgrywał się na wodzie. Była to najdroższa i jedna z największych produkcji w historii Fety - pochłonęła jedną trzecią budżetu festiwalu.

Jednym z ważniejszych efektów „najazdów” artystów na Gdańsk było odkrywanie i rewitalizacja miejsc, w których odbywały się spektakle, bo festiwal krążył przez lata po mieście szukając najlepszej lokalizacji i formuły. Ale też odkrywał dla gdańszczan nowe tereny. W ten sposób zawędrował do Brzeźna, był na Zaspie, na Głównym Mieście, na forcie Góry Gradowej, na Placu Zebrań Ludowych. Od dwóch lat jednak osiadł na terenach starego Przedmieścia i Dolnego Miasta.

Dziś festiwal Feta przyciąga tylu widzów (w 2016 roku było aż ich 30 tysięcy), że prezentowane każdego dnia przedstawienia trzeba powtarzać. Organizatorzy jednocześnie planują kilka spektakli równolegle w różnych lokalizacjach. Co roku, festiwalowi towarzyszy też konkurs i wystawa fotograficzna FOTO FETA, która stanowi zbiór prac wykonanych podczas FETY w poprzednim roku.

Program XXI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, 13-16 lipca 2017 r., Gdańsk, Stare Przedmieście i Dolne Miasto

Centrum Festiwalowe I – Plac Wałowy [A] sprzedaż gadżetów
Centrum Festiwalowe II – ul. Kurza [B]


Czwartek, 13 lipca

- godz. 20 - Inauguracja Festiwalu. Wernisaż wystawy FOTO FETA – Plac Wałowy [A]
- godz. 22 - Teatr Feta „Mane, tekel, fares” / Polska, Gdańsk / 30 min – dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych / dla dorosłych [A1]
- godz. 23 - Markeliñe „Carbón Club” / Hiszpania, Kraj Basków / 60 min - plac pod Bastionem Św. Gertrudy / dla dorosłych [A2]

- godz. 20-00.00 - FOTO FETA – wystawa fotografii – Plac Wałowy [A]


Piątek, 14 lipca

- godz. 16 - Whalley Range All Stars „Compost Mentis” / Wielka Brytania / 30 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 16 - Teatr Porywacze Ciał „Hultaje” / Polska, Poznań / 50 min – ul. Łąkowa 39/44, okolice LPP [B1]
- godz. 17 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 17 - Mimbre „Wondrous Strange” / Wielka Brytania / 45 min – boisko, Reduta Wilk [B2]
- godz. 18 - Markeliñe „Andante” / Hiszpania, Kraj Basków / 50 min – start: dziedziniec ASP [A1]
- godz. 18 - De Jongens „The Passifists” / Holandia / 60 min – plac między ul. Kurzą a Szczyglą [B3]
- godz. 19 - Whalley Range All Stars „Compost Mentis” / Wielka Brytania / 30 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 19 - Teatr PIAN „Przejście” / Polska, Gdańsk / 40 min – plac, ul. Dobra [B4]
- godz. 19 - The Primitives „Three of a Kind” / Belgia – Walonia-Bruksela / 35 min – boisko, ul. Dolna Brama [A3]
- godz. 20 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 20 - Teatr FETA „Gość z planety 326” / Polska, Gdańsk / 30 min – start: Plac Wałowy [A]
- godz. 20 - Mimbre „Wondrous Strange” / Wielka Brytania / 45 min – boisko, Reduta Wilk [B2]
- godz. 21 - The Primitives „Three of a Kind” / Belgia – Walonia-Bruksela / 35 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 21 - De Jongens „The Passifists” / Holandia / 60 min – plac między ul. Kurzą a Szczyglą [B3]
- godz. 21 - Teatr Porywacze Ciał „Cykliści” / Polska, Poznań / 60 min – ul. Łąkowa, Wróbla, Radna, Reduta Wyskok / parada [B5]
- godz. 22 - Teatr Razem & Remont Pomp „Oni” / Polska, Gdańsk / 30 min – ul. Łąkowa 35/38, dziedziniec Królewskiej Fabryki Karabinów [B5]
- godz. 22 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 22.30 - Markeliñe „Carbón Club” / Hiszpania, Kraj Basków / 60 min – plac pod Bastionem Św. Gertrudy / dla dorosłych [A2]
- godz. 23 - Biuro Podróży „Silence. Cisza w Troi” / Polska, Poznań / 60 min – boisko, ul. Jałmużnicza / dla dorosłych [B6]

- godz. 16-00.00 - FOTO FETA – wystawa fotografii – Plac Wałowy [A]

Sobota, 15 lipca

- godz. 15 - Teatr Barnaby „Tymoteusz wśród ptaków” / Polska, Gdańsk / 40 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 15 - Teatr FETA „Gość z planety 326” / Polska, Gdańsk / 30 min – plac, ul. Dobra [B4]
- godz. 16 - Whalley Range All Stars „Compost Mentis” / Wielka Brytania / 30 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 16 - The Primitives „Three of a Kind” / Belgia – Walonia-Bruksela / 35 min – boisko, ul. Dolna Brama [A3]
- godz. 16 - Mimbre „Wondrous Strange” / Wielka Brytania / 45 min – boisko, Reduta Wilk [B2]
- godz. 17 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 17 - Leo Bassi „Pato Gigante” / Włochy / 60 min – Reduta Wyskok [B7]
- godz. 18 - Whalley Range All Stars „Compost Mentis” / Wielka Brytania / 30 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 18 - Teatr PIAN „Przejście” / Polska, Gdańsk / 40 min – plac, ul. Dobra [B4]
- godz. 18 - Teatr Gry i Ludzie „Steampunk parade” / Polska, Katowice / 40 min – ul. Łąkowa, ul. Kieturakisa, Reduta Wyskok; Dolne Miasto / parada [B5]
- godz. 19 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 19 - The Primitives „Three of a Kind” / Belgia – Walonia-Bruksela / 35 min – dziedziniec ASP [A1]
- godz. 19 - Markeliñe „Andante” / Hiszpania, Kraj Basków / 50 min – start: ul. Śluzy [B6]
- godz. 20 - Compagnie Une de Plus „Trois" / Francja / 35 min – boisko, ul. Dolna Brama [A3]
- godz. 20 - Mimbre „Wondrous Strange” / Wielka Brytania / 45 min – boisko, Reduta Wilk [B2]
- godz. 20 - Teatr Szczęście „Ale cyrki” / Polska, Kraków / 60 min – dziedziniec ASP [A1]
- godz. 21 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 21 - Teatr Gry i Ludzie „Steampunk parade” / Polska, Katowice / 40 min – ul. Łąkowa, Kieturakisa, Reduta Wyskok; Dolne Miasto / parada [B5]
- godz. 22 - Leo Bassi „Utopia” / Włochy / 70 min – plac, ul. Fundacyjna / dla dorosłych [B8]
- godz. 23 - Biuro Podróży „Silence. Cisza w Troi” / Polska, Poznań / 60 min – boisko, ul. Jałmużnicza / dla dorosłych [B6]
- godz. 23 - Animal Religion „Indomador” / Hiszpania, Katalonia / 55 min – plac pod Bastionem Św. Gertrudy / dla dorosłych [A2]
--
- godz. 15-00.00 - FOTO FETA – wystawa fotografii – Plac Wałowy [A]


Niedziela, 16 lipca

- godz. 15 - TeART „RUBLOW” / Polska, Gdańsk / 60 min – okolice Kamiennej Śluzy [B9]
- godz. 16 - Whalley Range All Stars „Compost Mentis” / Wielka Brytania / 30 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 16 - De Jongens „The Passifists” / Holandia / 60 min – plac między ul. Kurzą a Szczyglą [B3]
- godz. 16 - The Primitives „Three of a Kind” / Belgia – Walonia-Bruksela / 35 min – boisko, ul. Toruńska [B10]
- godz. 16.30-20 - Teatr Szczęście „Klaun Feliks” / Polska, Kraków / 210 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 17 - Leo Bassi „Pato Gigante” / Włochy / 60 min – plac, ul. Fundacyjna [B8]
- godz. 18 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 18 - Markeliñe „Andante” / Hiszpania – Kraj Basków / 50 min – start: ul. Śluzy [B6]
- godz. 18.30 - Teatr Barnaby „Legendy gdańskie w marionetkach” / Polska, Gdańsk / 40 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 19 - Whalley Range All Stars „Compost Mentis” / Wielka Brytania / 30 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 19 - Akhe “L’écume des jours” / Rosja / 60 min – ul. Reduta Wyskok [B7]
- godz. 20 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 20 - The Primitives „Three of a Kind” / Belgia – Walonia-Bruksela / 35 min - boisko, ul. Toruńska [B10]
- godz. 20 - De Jongens „The Passifists” / Holandia / 60 min – plac między ul. Kurzą a Szczyglą [B3]
- godz. 21 - Compagnie Une de Plus „Trois" / Francja / 35 min – boisko, ul. Dolna Brama [A3]
- godz. 21 - Teatr Novogo Fronta „Causa Fatalis” / Czechy / 60 min - boisko, ul. Jałmużnicza [B6]
- godz. 22 - Animal Religion „Indomador” / Hiszpania, Katalonia / 55 min – plac pod Bastionem Św. Gertrudy / dla dorosłych [A2]
- godz. 22 - Theater Anu „Ovid's Dream" / Niemcy / 180 min – Reduta Wilk [B11]

- godz. 15-00.00 - FOTO FETA – wystawa fotografii – Plac Wałowy [A]


Organizator zastrzega sobie prawo do dokonania zmian w programie


Czytaj też: 

Wielka, żółta kaczka pływa po Motławie? To znak, że zbliża się 21. FETA



TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!