PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
FETA 2017: 60 spektakli z Polski i świata, jakich jeszcze w Gdańsku nie było
FETA 2017: 60 spektakli z Polski i świata, jakich jeszcze w Gdańsku nie było
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA wraca na dobre na Dolne Miasto. 21. edycja święta teatru ulicznego potrwa od 13 do 16 lipca 2017 r. Zobaczymy 60 spektakli z 10 krajów, w tym z Polski, Hiszpanii, Francji, Holandii, Czech i Niemiec. Każdy będzie prezentowany w Gdańsku po raz pierwszy. To jedna ze zmian tegorocznej odsłony FETY.

Działalność grupy Animal Religion można określić jako połączenie współczesnego cyrku, tańca i współczesnej muzyki, gdzie inspirację stanowią tematy związane ze zwierzęcością
Działalność grupy Animal Religion można określić jako połączenie współczesnego cyrku, tańca i współczesnej muzyki, gdzie inspirację stanowią tematy związane ze zwierzęcością
mat. prasowe

21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA rozpocznie się 13 lipca i potrwa do 16 lipca 2017. Jak co roku, ulicami Gdańska zawładną artyści, którzy zrezygnowali z teatralnych sal na rzecz nieskrępowanej przestrzeni. Tym razem prawie wszystko odbywać się będzie na Dolnym Mieście.

- 21. edycja festiwalu w dużo większej części niż dotychczas odbędzie się na terenach Dolnego Miasta - tłumaczy Szymon Wróblewski, szef Klubu Plama, organizatora FETY. - Oczywiście Plac Wałowy i Bastion Św. Gertrudy tętnić będą życiem przez cały czas trwania festiwalu, ale to Dolne Miasto będzie grało pierwsze skrzypce w tej edycji. Przy ulicy Kurzej powstanie drugie Centrum Festiwalowe.

Podczas czterodniowego święta teatru ulicznego swoje dokonania zaprezentuje aż 21 teatrów z 10. krajów Europy. Co ciekawe, cały materiał będzie premierowy, nie zobaczymy więc na festiwalu żadnych powtórek z poprzednich lat. - Tak jak obiecaliśmy naszym widzom w ubiegłym roku, kiedy to program FETY składał się w zasadzie ze spektakli, które pokazywane były już w Gdańsku przez 19 lat, 21. edycja będzie świeża w stu procentach - tłumaczy Wróblewski.

To trzeba zobaczyć

Świeża formuła oznacza, że Gdańsk odwiedzą teatry, których dotychczas tutaj nie było, jak również teatry znane już tutejszej publiczności, ale z nowymi spektaklami. - Pierwszego dnia, na inaugurację zobaczymy premierowy spektakl Teatru Feta „Mene, tekel, fares” - zapowiada Karolina Pacewicz, współodpowiedzialna za organizację festiwalu. - Natomiast na zakończenie pierwszego dnia zobaczymy spektakl teatru Markeliñe z Hiszpanii, z Kraju Basków. Wielokrotnie próbowaliśmy sprowadzić ten teatr do nas, ale niestety do tej pory się nie udawało. W tym roku po raz pierwszy pojawi się u nas - ze spektaklem „Carbon Club”. Opowiada o klubie, który znajduje się przy kopalni, będzie to taka tragikomedia w rytmach kabaretu.


Marionetkowy Teatr Barnaby, który zachwycił dzieci podczas poprzedniej edycji festiwalu, w tym roku zaprezentuje dwa nowe spektakle
Marionetkowy Teatr Barnaby, który zachwycił dzieci podczas poprzedniej edycji festiwalu, w tym roku zaprezentuje dwa nowe spektakle
Fot. Karol Stańczak

Teatr Markeliñe na FETĘ przyjedzie także z innym spektaklem, już poważniejszym, zatytułowanym „Andante”. Przy użyciu rekwizytów - butów - opowiada o losach ludzi w czasie wojny, tych, którzy muszą opuścić miejsce swojego zamieszkania. - Spektakl był wielokrotnie nagradzany na festiwalach, także mamy nadzieję, że spodoba się również mieszkańcom Trójmiasta - dodaje Pacewicz.

Po raz pierwszy zaprezentuje się także Whalley Range All Stars z Wielkiej Brytanii ze spektaklem „Compost Mentis”. - To spektakl dla wszystkich, dla małych i dużych - mówi Aleksandra Twardowska, współorganizatorka Festiwalu FETA. - Jego tytuł jest nawiązaniem do łacińskiego określenia medycznego „compos mentis”, bądź „non compos mentis”, mówiącego, że ktoś jest w pełni zmysłów albo nie. W tytule mamy jednak nieprzypadkowo słowo „compost”, dlatego że rzecz jest o… kompoście. Pierwszy raz będziemy mieć spektakl o takiej tematyce - śmieje się Twardowska. - Będzie to kompost, przy którym dzieje się mnóstwo rzeczy, w którym kwitnie życie i który paruje różnymi myślami. To przepiękny pokaz absurdu w brytyjskim stylu - dodaje.

Łącznie do programu tegorocznej edycji trafiło 60 spektakli. Organizatorzy zaznaczają, że publiczność w tym roku zobaczy mniej przedstawień imponujących technicznymi rozwiązaniami, będzie za to więcej emocji. - Dużo mniej będzie spektakularnych spektakli z pirotechniką, dużo więcej wzruszeń, śmiechu i zaskoczenia - tłumaczy Szymon Wróblewski.

Jeszcze więcej zmian

Premierowe w Gdańsku spektakle to nie jedyne nowości w programie. Jak tłumaczy Szymon Wróblewski, sam program został tak zbudowany, żeby publiczność miała szansę zobaczyć każdy spektakl. - To bardzo duża dawka teatru ulicznego, ale wiem, że są tacy, którzy nie odpuszczają żadnego spektaklu. Zatem teatry będą swoje spektakle powtarzać kilkukrotnie, czasami w kilku różnych miejscach. Z uwagi na niesłabnące zainteresowanie festiwalem, konieczne jest organizowanie spektakli równolegle, w kilku różnych miejscach, tak by dać szansę wszystkim widzom, dlatego śledźcie dokładnie program i jeśli nie uda się zobaczyć czegoś w piątek, powinno się udać w sobotę - podpowiada.


Katowicki Teatr Gry i Ludzie do Gdańska przyjadą z barwną paradą w klimacie steampunk
Katowicki Teatr Gry i Ludzie do Gdańska przyjadą z barwną paradą w klimacie steampunk
Fot. M Wierzbicka

Kolejną nowością, o której mówi, jest rozpoczęcie współpracy ze znaną firmą odzieżową LPP, której siedziba znajduje się na Dolnym Mieście, na ulicy Łąkowej. Tutaj, w bliskim sąsiedztwie budynku zostanie pokazany jeden ze spektakli - „Hultaje” Teatru Porywacze Ciał, traktujący o pracy w korporacji.

„Po staremu” zostaje za to inaugurująca festiwal wystawa fotograficzna „FOTO FETA”, prezentująca prace dokumentujące poprzednią edycję festiwalu. Podczas otwarcia wystawy tradycyjnie zostaną wręczone nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska za najlepsze fotografie wykonane podczas 20. edycji festiwalu.

Wstęp na wszystkie spektakle i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

20 lat minęło

Festiwal FETA ma bogatą, już 20-letnią tradycję. Po raz pierwszy odbył się w Gdańsku w 1997 roku, a jego idea powstała w głowie Zdzisława Górskiego z Teatru Snów, który na pytany o uatrakcyjnienie obchodów 1000-lecia Gdańska, zaproponował zorganizowanie festiwalu teatrów plenerowych i ulicznych.

Wydarzenie, pomyślane jako jednorazowe, szybko stało się sukcesem artystycznym i frekwencyjnym. Widzowie pokochali uliczne występy, a do Gdańska zaczęły zjeżdżać teatry nie tylko z całej Europy, ale też z tak odległych miejsc, jak Izrael, Kirgistan, Indie, Argentyna, Ghana, Togo, USA czy Australia. Również wśród widzów coraz częściej słychać było obce języki, głównie z Rosji, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Czech i Hiszpanii.


Rosyjski Teatr Techniczny AKHE zabierze widzów podczas tegorocznej edycji do niezwykłego krajobrazu, porywającej akcji i muzyki
Rosyjski Teatr Techniczny AKHE zabierze widzów podczas tegorocznej edycji do niezwykłego krajobrazu, porywającej akcji i muzyki
mat. prasowe

Festiwal wkrótce dołączył do największych i najważniejszych festiwali teatrów plenerowych w Polsce. - W Polsce są festiwale starsze i może nawet porównywalnej wielkości do Fety - mówi Szymon Wróblewski. - W Warszawie powstaje Sztuka Wyboru, w Krakowie, Gliwicach nieco mniejszy festiwal. W Jeleniej Górze odbywa się najstarszy z festiwali ulicznych w Polsce. Tych ośrodków jest kilka, ale Feta jest jednym z najważniejszych. Jest naprawdę międzynarodowa.

Występowali tu zarówno artyści lokalni, jak i wielkie zagraniczne gwiazdy: Teatr Biuro Podróży, Teatr Snów, Klinika Lalek, Teatr Wagabunda czy Teatrzyk Okazjonalny. Występował tu też Dada von Bzdulow, a rok temu Teatr Snów na Fecie świętował swoje 30-lecie.

Ulicami Gdańska co roku maszerowali szczudlarze, żonglerzy, połykacze ognia. Spektakle zachwycały wizualnymi efektami, czasem podejmowały dialog z widzem szukającym w teatrze poważniejszych problemów. Rok 2008 dla festiwalu był rokiem teatru zaangażowanego, który chciał rozmawiać o problemach społecznych i cywilizacyjnych otaczającego świata, a w 2011 roku na festiwalu pojawił się słynny francuski zespół Ilotopie z Marsylii ze spektaklem „Water fools”, który całkowicie rozgrywał się na wodzie. Była to najdroższa i jedna z największych produkcji w historii Fety - pochłonęła jedną trzecią budżetu festiwalu.

Jednym z ważniejszych efektów „najazdów” artystów na Gdańsk było odkrywanie i rewitalizacja miejsc, w których odbywały się spektakle, bo festiwal krążył przez lata po mieście szukając najlepszej lokalizacji i formuły. Ale też odkrywał dla gdańszczan nowe tereny. W ten sposób zawędrował do Brzeźna, był na Zaspie, na Głównym Mieście, na forcie Góry Gradowej, na Placu Zebrań Ludowych. Od dwóch lat jednak osiadł na terenach starego Przedmieścia i Dolnego Miasta.

Dziś festiwal Feta przyciąga tylu widzów (w 2016 roku było aż ich 30 tysięcy), że prezentowane każdego dnia przedstawienia trzeba powtarzać. Organizatorzy jednocześnie planują kilka spektakli równolegle w różnych lokalizacjach. Co roku, festiwalowi towarzyszy też konkurs i wystawa fotograficzna FOTO FETA, która stanowi zbiór prac wykonanych podczas FETY w poprzednim roku.

Program XXI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, 13-16 lipca 2017 r., Gdańsk, Stare Przedmieście i Dolne Miasto

Centrum Festiwalowe I – Plac Wałowy [A] sprzedaż gadżetów
Centrum Festiwalowe II – ul. Kurza [B]


Czwartek, 13 lipca

- godz. 20 - Inauguracja Festiwalu. Wernisaż wystawy FOTO FETA – Plac Wałowy [A]
- godz. 22 - Teatr Feta „Mane, tekel, fares” / Polska, Gdańsk / 30 min – dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych / dla dorosłych [A1]
- godz. 23 - Markeliñe „Carbón Club” / Hiszpania, Kraj Basków / 60 min - plac pod Bastionem Św. Gertrudy / dla dorosłych [A2]

- godz. 20-00.00 - FOTO FETA – wystawa fotografii – Plac Wałowy [A]


Piątek, 14 lipca

- godz. 16 - Whalley Range All Stars „Compost Mentis” / Wielka Brytania / 30 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 16 - Teatr Porywacze Ciał „Hultaje” / Polska, Poznań / 50 min – ul. Łąkowa 39/44, okolice LPP [B1]
- godz. 17 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 17 - Mimbre „Wondrous Strange” / Wielka Brytania / 45 min – boisko, Reduta Wilk [B2]
- godz. 18 - Markeliñe „Andante” / Hiszpania, Kraj Basków / 50 min – start: dziedziniec ASP [A1]
- godz. 18 - De Jongens „The Passifists” / Holandia / 60 min – plac między ul. Kurzą a Szczyglą [B3]
- godz. 19 - Whalley Range All Stars „Compost Mentis” / Wielka Brytania / 30 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 19 - Teatr PIAN „Przejście” / Polska, Gdańsk / 40 min – plac, ul. Dobra [B4]
- godz. 19 - The Primitives „Three of a Kind” / Belgia – Walonia-Bruksela / 35 min – boisko, ul. Dolna Brama [A3]
- godz. 20 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 20 - Teatr FETA „Gość z planety 326” / Polska, Gdańsk / 30 min – start: Plac Wałowy [A]
- godz. 20 - Mimbre „Wondrous Strange” / Wielka Brytania / 45 min – boisko, Reduta Wilk [B2]
- godz. 21 - The Primitives „Three of a Kind” / Belgia – Walonia-Bruksela / 35 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 21 - De Jongens „The Passifists” / Holandia / 60 min – plac między ul. Kurzą a Szczyglą [B3]
- godz. 21 - Teatr Porywacze Ciał „Cykliści” / Polska, Poznań / 60 min – ul. Łąkowa, Wróbla, Radna, Reduta Wyskok / parada [B5]
- godz. 22 - Teatr Razem & Remont Pomp „Oni” / Polska, Gdańsk / 30 min – ul. Łąkowa 35/38, dziedziniec Królewskiej Fabryki Karabinów [B5]
- godz. 22 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 22.30 - Markeliñe „Carbón Club” / Hiszpania, Kraj Basków / 60 min – plac pod Bastionem Św. Gertrudy / dla dorosłych [A2]
- godz. 23 - Biuro Podróży „Silence. Cisza w Troi” / Polska, Poznań / 60 min – boisko, ul. Jałmużnicza / dla dorosłych [B6]

- godz. 16-00.00 - FOTO FETA – wystawa fotografii – Plac Wałowy [A]

Sobota, 15 lipca

- godz. 15 - Teatr Barnaby „Tymoteusz wśród ptaków” / Polska, Gdańsk / 40 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 15 - Teatr FETA „Gość z planety 326” / Polska, Gdańsk / 30 min – plac, ul. Dobra [B4]
- godz. 16 - Whalley Range All Stars „Compost Mentis” / Wielka Brytania / 30 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 16 - The Primitives „Three of a Kind” / Belgia – Walonia-Bruksela / 35 min – boisko, ul. Dolna Brama [A3]
- godz. 16 - Mimbre „Wondrous Strange” / Wielka Brytania / 45 min – boisko, Reduta Wilk [B2]
- godz. 17 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 17 - Leo Bassi „Pato Gigante” / Włochy / 60 min – Reduta Wyskok [B7]
- godz. 18 - Whalley Range All Stars „Compost Mentis” / Wielka Brytania / 30 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 18 - Teatr PIAN „Przejście” / Polska, Gdańsk / 40 min – plac, ul. Dobra [B4]
- godz. 18 - Teatr Gry i Ludzie „Steampunk parade” / Polska, Katowice / 40 min – ul. Łąkowa, ul. Kieturakisa, Reduta Wyskok; Dolne Miasto / parada [B5]
- godz. 19 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 19 - The Primitives „Three of a Kind” / Belgia – Walonia-Bruksela / 35 min – dziedziniec ASP [A1]
- godz. 19 - Markeliñe „Andante” / Hiszpania, Kraj Basków / 50 min – start: ul. Śluzy [B6]
- godz. 20 - Compagnie Une de Plus „Trois" / Francja / 35 min – boisko, ul. Dolna Brama [A3]
- godz. 20 - Mimbre „Wondrous Strange” / Wielka Brytania / 45 min – boisko, Reduta Wilk [B2]
- godz. 20 - Teatr Szczęście „Ale cyrki” / Polska, Kraków / 60 min – dziedziniec ASP [A1]
- godz. 21 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 21 - Teatr Gry i Ludzie „Steampunk parade” / Polska, Katowice / 40 min – ul. Łąkowa, Kieturakisa, Reduta Wyskok; Dolne Miasto / parada [B5]
- godz. 22 - Leo Bassi „Utopia” / Włochy / 70 min – plac, ul. Fundacyjna / dla dorosłych [B8]
- godz. 23 - Biuro Podróży „Silence. Cisza w Troi” / Polska, Poznań / 60 min – boisko, ul. Jałmużnicza / dla dorosłych [B6]
- godz. 23 - Animal Religion „Indomador” / Hiszpania, Katalonia / 55 min – plac pod Bastionem Św. Gertrudy / dla dorosłych [A2]
--
- godz. 15-00.00 - FOTO FETA – wystawa fotografii – Plac Wałowy [A]


Niedziela, 16 lipca

- godz. 15 - TeART „RUBLOW” / Polska, Gdańsk / 60 min – okolice Kamiennej Śluzy [B9]
- godz. 16 - Whalley Range All Stars „Compost Mentis” / Wielka Brytania / 30 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 16 - De Jongens „The Passifists” / Holandia / 60 min – plac między ul. Kurzą a Szczyglą [B3]
- godz. 16 - The Primitives „Three of a Kind” / Belgia – Walonia-Bruksela / 35 min – boisko, ul. Toruńska [B10]
- godz. 16.30-20 - Teatr Szczęście „Klaun Feliks” / Polska, Kraków / 210 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 17 - Leo Bassi „Pato Gigante” / Włochy / 60 min – plac, ul. Fundacyjna [B8]
- godz. 18 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 18 - Markeliñe „Andante” / Hiszpania – Kraj Basków / 50 min – start: ul. Śluzy [B6]
- godz. 18.30 - Teatr Barnaby „Legendy gdańskie w marionetkach” / Polska, Gdańsk / 40 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 19 - Whalley Range All Stars „Compost Mentis” / Wielka Brytania / 30 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 19 - Akhe “L’écume des jours” / Rosja / 60 min – ul. Reduta Wyskok [B7]
- godz. 20 - Muzikanty „Objazdowe nieme kino” / Polska, Gliwice / 60 min – Plac Wałowy [A]
- godz. 20 - The Primitives „Three of a Kind” / Belgia – Walonia-Bruksela / 35 min - boisko, ul. Toruńska [B10]
- godz. 20 - De Jongens „The Passifists” / Holandia / 60 min – plac między ul. Kurzą a Szczyglą [B3]
- godz. 21 - Compagnie Une de Plus „Trois" / Francja / 35 min – boisko, ul. Dolna Brama [A3]
- godz. 21 - Teatr Novogo Fronta „Causa Fatalis” / Czechy / 60 min - boisko, ul. Jałmużnicza [B6]
- godz. 22 - Animal Religion „Indomador” / Hiszpania, Katalonia / 55 min – plac pod Bastionem Św. Gertrudy / dla dorosłych [A2]
- godz. 22 - Theater Anu „Ovid's Dream" / Niemcy / 180 min – Reduta Wilk [B11]

- godz. 15-00.00 - FOTO FETA – wystawa fotografii – Plac Wałowy [A]


Organizator zastrzega sobie prawo do dokonania zmian w programie


Czytaj też: 

Wielka, żółta kaczka pływa po Motławie? To znak, że zbliża się 21. FETAAgata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze