PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Znamy program Festiwalu Literatury dla Dzieci. IKM szuka wolontariuszy

Znamy program Festiwalu Literatury dla Dzieci. IKM szuka wolontariuszy
Tegoroczna, gdańska edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci, imprezy która zdobywa serca dzieci i rodziców już od czterech lat, odbędzie się od 29 maja 1 czerwca 2019. Znamy już program. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza chętnych do pomocy przy organizacji festiwalu - zgłoszenia do 20 maja 2019 r.
Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku odbędzie się od 29 maja 1 czerwca 2019
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku odbędzie się od 29 maja 1 czerwca 2019
fot. Bartosz Bańka

 

Festiwal Literatury dla Dzieci co roku zaskakuje oryginalnym programem. Oferuje spotkania literackie połączone z czytaniem i zwiedzaniem niedostępnych miejsc, ciekawą grę miejską, warsztaty, spektakle, projekcje filmowe oraz konkurs na Najlepszą Polską Książkę Roku. W tym roku czekają nas choćby - wspólna melorecytacja wierszy w Operze Bałtyckiej czy czytanie poezji i muzykowanie w Ośrodku Kultury Morskiej.

Hasło tegorocznej edycji festiwalu brzmi: „Do źródła!”. Organizatorzy wydarzenia postawili dowieść, że literatura jest źródłem inspiracji, z którego czerpią inne sztuki, ale też - źródłem dobrej zabawy.

- Będziemy stawiać odważne pytania i oczekiwać konkretnych wyjaśnień: ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny, czym jest aquapoezja, czego dorośli nie wiedzą o kosmosie, jak zrobić sobie komiks – program wypełniają te i inne równie frapujące kwestie – mówi Aleksandra Fabia z Fundacji Burza Mózgów, która organizuje festiwal.

Imprezę zwieńczy piknik literacki, który odbędzie się 1 czerwca na placu Kobzdeja, w strefie Czytelni Wolności przygotowanej przez Instytut Kultury Miejskiej, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku.

Tym razem literacka, rodzinna gra miejska pt. Przygoda Między Wierszami odbędzie się z okazji 125. rocznicy urodzin Juliana Tuwima. Także 1 czerwca Michał Rusinek opowie o niepodległości, Katarzyna Bogucka poprowadzi warsztaty z projektowania plakatu, a na koniec – „Wolno sobie!” - zobaczymy spektakl grupy Improbaja.

W tym roku już po raz szósty podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci zostanie przyznana nagroda dla najlepszej książki dziecięcej, od trzech edycji nosząca imię Ferdynanda Wspaniałego. Wywiad z ubiegłorocznymi laureatami nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego, Martą Guśniowską i Robertem Romanowiczem przeczytasz tutaj.

W ramach festiwalu odbędzie się również konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy „Książka-sztuka-nowe media, czyli o gustach się dyskutuje”, której prelegentami będą dr Michał Zając, Ewa Stiasny i Ewa Solarz.

Szczegółowy program znajduje się na stronie www.fldd.pl, ruszyły również zapisy. Odpowiednia ikonka jest umieszczona na stronie pod każdym wydarzeniem. Na wszystkie atrakcje wstęp jest wolny.

Pomóż przy organizacji festiwalu

Zespół Fundacji Burza Mózgów poszukuje wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcą zaangażować się w organizację Festiwalu. Osoby, które się zgłoszą zyskają doświadczenie przy organizacji największego festiwalu literatury dla dzieci w Polsce, doświadczenie w pracy animacyjnej z dziećmi, poznają wybitnych twórców literatury dziecięcej, zaliczą studenckie praktyki, otrzymają rekomendacje oraz książkowe upominki. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo do 20 maja na adres: halina.grabowska@ikm.gda.pl. W tytule maila należy wpisać: Wolontariat FLDD.

Idea festiwalu powstała we Wrocławiu w 2014 roku, jej pomysłodawcą jest fundacja Burza Mózgów. W kolejnych latach festiwal odwiedził Poznań, Warszawę i Kraków, a cztery lata temu zawitał również do Gdańska, gdzie znalazł wsparcie organizacyjne w IKM. Jak przekonuje Łukasz Dębski, z Fundacji Burza Mózgów: - Cel festiwalu jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe.

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze