PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Festiwal z duszą: Actus Humanus. Muzyka dawna znów zabrzmi w najpiękniejszych historycznych przestrzeniach Gdańska
Festiwal z duszą: Actus Humanus. Muzyka dawna znów zabrzmi w najpiękniejszych historycznych przestrzeniach Gdańska
Actus Humanus to festiwal, który co roku przyciąga do Gdańska tłumy publiczności. Trzy elementy: najwyższej klasy artyści z Polski i ze świata, najwybitniejsze kompozycje muzyki dawnej i piękne zabytkowe wnętrza gdańskie sprawiają, że tego muzycznego święta nie można przegapić. Przed nami 6. edycja wydarzenia, które odbędzie się w dniach 5-11 grudnia 2016.

Eduardo Lopez Banzo i założona przez niego formacja Al Ayre Español będą gwiazdami koncertu inaugurującego Actus Humanus
Eduardo Lopez Banzo i założona przez niego formacja Al Ayre Español będą gwiazdami koncertu inaugurującego Actus Humanus
Actus Humanus

- Z radością zapraszam na 6. Festiwal Actus Humanus, podczas którego zabrzmią arcydzieła muzyki dawnej w interpretacji czołowych reprezentantów wykonawstwa historycznego z całego świata. Nie zabraknie rówież kompozycji korespondujących z okresem Bożego Narodzenia - mówi dyrektor festiwalu Filip Berkowicz.

Tradycyjnie już festiwal Actus Humanus będzie muzyczną wędrówką przez wieki - obejmie aż dziewięć stuleci: od IX aż do XVIII wieku. Będzie to zarazem wędrówka przez różne kraje - coś dla siebie znajdą miłośnicy baroku hiszpańskiego, elżbietańskiej Anglii, średniowiecznej Francji, baroku niemieckiego i włoskiego, czy wreszcie klasycyzmu austriackiego.

Muzyczny "spacer" przez wieki podzielono na siedem koncertów, które odbywać się będą w dniach 5-11 grudnia (od poniedziałku do niedzieli). Wśród najwyższej klasy muzyków, którzy pojawią się w naszym mieście z tej okazji, będą zarówno ulubieńcy melomanów, jak i debiutujący na festiwalu znakomici wykonawcy.

Al Ayre Español
Al Ayre Español
Actus Humanus

Festiwal zainauguruje formacja Al Ayre Español, która podczas swojego pierwszego występu w Gdańsku przedstawi bożonarodzeniowy repertuar zapomnianych mistrzów baroku hiszpańskiego. Zespół poprowadzi Eduarda Lópeza Banzo - koncert inauguracyjny Actus Humanus jak co roku odbędzie się w Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50). Początek o godz. 20.

Drugiego dnia - we wtorek 6 grudnia o tej samej godzinie, w Dworze Artusa zaprezentuje się Paul Agnew. Wybitny śpiewak, znany z niezliczonych kreacji od kantat Bacha z Gardinerem do zjawiskowej Platei - tytułowej roli w operze Rameau, zaśpiewa recital pieśni Johna Dowlanda. Towarzyszyć mu będzie jeden z najsłynniejszych współczesnych wirtuozów lutni, zdobywca dwóch nagród Grammy: Paul O’Dette.

Dominique Vellard i Ensemble Gilles Binchois
Dominique Vellard i Ensemble Gilles Binchois
Fleur Boudignon

W tych samych zabytkowych wnętrzach, w środę 7 grudnia o godz. 20 zabrzmią mantuańskie madrygały Claudia Monteverdiego. Będzie to druga odsłona serii przygotowywanej przez fenomenalny zespół prowadzony przez Paula Agnew - Les Arts Florissants. 

W Gdańsku pojawi się także debiutująca na festiwalu słynna formacja La Rêveuse wraz z fenomenalną francusko-marokańską sopranistką Hasnaą Bennani. Wybitną wokalistkę usłyszymy w utworach Dietricha Buxtehudego, w piątek 9 grudnia, również w Dworze Artusa, o godz. 20. 

W sobotę 10 grudnia w tym samym miejscu przed gdańską publicznością zaprezentuje się natomiast Akademie für Alte Musik Berlin, z kompozycjami Beethovena oraz Mozarta - ojca i syna. Początek koncertu o godz. 20.

Max Emanuel Cencic
Max Emanuel Cencic
Pressefoto Cencic

Na niedzielny finał 11 grudnia organizatorzy przygotowali prawdziwą muzyczną wisienkę – wystąpią długo wyczekiwani muzycy Armonia Atenea pod kierownictwem George’a Petrou (również debiutant na Actus Humanus) oraz gwiazda licznych teatrów operowych, która  dała się już poznać publiczności festiwalu przed dwoma laty - Max Emanuel Cencic. W tym roku artyści będą zdobywać serca słuchaczy najbardziej wymagającą muzyką, jaka kiedykolwiek została napisana dla ludzkiego głosu: dziełami Johanna Adolpha Hassego. Finałowe wydarzenie odbędzie się w Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50), o godz. 20.

Bilety na poszczególne koncerty: w przedsprzedaży 40-70 zł (bilet premium 70-100 zł), w dniu koncertu 60-90 zł (bilet premium 90-120 zł).

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze