PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Festiwal „Świat mało znany”. Przegląd teatrów osób z niepełnosprawnościami

Festiwal „Świat mało znany”. Przegląd teatrów osób z niepełnosprawnościami
Happeningi, przegląd teatralny, warsztaty, malowanie murala, koncerty z udziałem znanych muzyków i artystyczny korowód na ul. Długiej. Tegoroczny festiwal „Świat mało znany” odbędzie się w dniach 14 - 15 czerwca i zapowiada się wyjątkowo ciekawie.
Festiwal Świat Mało Znany 2017 - przegląd teatralny w Teatrze Miniatura w Gdańsku.
Festiwal Świat Mało Znany 2017 - przegląd teatralny w Teatrze Miniatura w Gdańsku.
Krzysztof Mystkowski / KFP - materiały od organizatora

 

Tegoroczna impreza będzie już 14 edycją i swoistym „the best of” z poprzednich lat, choć sam festiwal realizowany jest cyklicznie od 25 lat. A jego zadaniem jest promocja twórczości osób z niepełnosprawnością intelektualną. Adresowany jest do twórców i artystów z niepełnosprawnością intelektualną z Polski i Europy oraz do szerokiego grona odbiorców społeczności lokalnej.

Chcąc odchodzić od powszechnie stosowanych wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie terminów: "dziecko", "infantylny", organizowane są działania, które mają pokazać rzeczywisty obraz człowieka dorosłego, utalentowanego, potrafiącego sprawnie się komunikować i włączać w inicjatywy integracyjne.

- Zależy nam bardzo na tym aby prowadzący byli profesjonalnymi artystami, którzy na co dzień działają w swojej dziedzinie sztuki i w ten sposób zbliżamy do siebie środowiska. W warsztatach uczestniczą również terapeuci i wolontariusze współpracujący z PSONI koło w Gdańsku, oni też są aktywnymi uczestnikami – mówi Jarosław Marciszewski z Polskiego Stowarzyszenie na rzeczOsób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku.

W tegorocznym programie znalazły się występy grup teatralnych, koncerty, happeningi. W piątek, 14 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności będzie można obejrzeć występy Teatru Mimoto, Teatr Biuro Rzeczy Osobistych i Teatr Przebudzeni. Drugi dzień imprezy upłynie pod znakiem artystycznego korowodu przy Złotej Bramie i koncertów w ECS.

- Gościem festiwalu po raz pierwszy będzie zespół Caritas Capella – opowiada Jarosław Marciszewski, PSONI Koło Gdańsk. – Specjalnie, wraz z zespołem Remont Pomp będzie współpracował DJ z Libanu – Rabih Beaini, który na co dzień mieszka w Berlinie oraz Ken Vandermark, legendarny saksofonista free jazzowy z Chicago. Wspólnie z Mikołajem Trzaską koncert zespołu Remont Pomp z muzykami będzie można usłyszeć 15 czerwca w ECS.

Nowością będzie mural na ścianie stowarzyszenia PSONI w Gdańsku przy ul. Jagiellońskiej, stworzony z udziałem podopiecznych niepełnosprawnych malarzy pod okiem Macieja Salomona, a także mini koncert zespołu Jazgodki na paradzie kończącej festiwal. Uroczysty przemarsz uczestników warsztatów w artystycznym korowodzie, przy muzyce bębnów rozpocznie się w samo południe, w sobotę 15 czerwca. Parada przejdzie ulicą Długą w kierunku Długiego Targu, a zakończona zostanie happeningiem przygotowanym przez uczestników warsztatów i profesjonalnych artystów.

„Świat Mało Znany” jest imprezą, która umożliwia osobom niepełnosprawnym integrację ze środowiskiem. Działania realizowane z udziałem osób pełnosprawnych nie są jedynie wspólnym występem na scenie. - wspólne warsztaty, koncerty, działania plenerowe realizowane z udziałem osób pełnosprawnych w otwartej przestrzeni, nie jest jedynie wspólnym występem na scenie. Kilkudniowa praca warsztatowa, koncerty, działania plenerowe sprzyja integracji, wspólnemu zrozumieniu i poznaniu prawdziwego świata osób niepełnosprawnych. To niepowtarzalna okazja do współdziałania ze środowiskiem, z którym na co dzień większość z nas nie ma kontaktu.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny ilość miejsc ograniczona. Od wtorku, 11 czerwca w ramach festiwalu odbywają się warsztaty taneczne, fotograficzne, muzyczne i teatralne. 

Strona Festiwalu - www.facebook.com/swiatmaloznany

PROGRAM Festiwal "Świat Mało znany":

14 czerwca - przegląd teatralny, Europejskie Centrum Solidarności  

  • 17.00 - Teatr Mimoto - „Teraz nie ty”
  • 18.00 - Teatr Biuro Rzeczy Osobistych - „Instytut Pana B”
  • 19.30 - Teatr Przebudzeni - „Istny Cyrk”

Pomiędzy spektaklami happening Teatru Razem - Wolno Mi Iść

15 czerwca - parada happening, Złota Brama - Ul. Długa

  • 12.00 - Parada - happening, przemarsz uczestników warsztatów w artystycznym korowodzie, przy muzyce bębnów ulicą Długą w kierunku Długiego Targu, zakończony happeningiem przygotowanym przez uczestników warsztatów i profesjonalnych artystów oraz koncertem zespołu Jazgodki.

15 czerwca - koncerty, Europejskie Centrum Solidarności  

  • 19.00 - Koncert zespołu Caritas Capella
  • 20.00 - Koncert zespołu Remont Pomp + Mikołaj Trzaska + Rabih Beaini
 
 

 

Aldona Dybukwww.gdansk.plaldona.dybuk@gdansk.pl
Aldona Dybuk - najnowsze
Aldona Dybukwww.gdansk.plaldona.dybuk@gdansk.pl
Aldona Dybuk - najnowsze