Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Festiwal Goldbergowski, Kino w blokowisku i wiele innych. Sprawdź, jakie atrakcje czekają w weekend

Jesienna pogoda nas nie rozpieszcza, dlatego zamiast atrakcji na świeżym powietrzu proponujemy wyjścia do teatru, galerii czy Kościoła św. Trójcy. Warto też jednak ciepło się ubrać i spędzić czas na widowni na trawniku przed Projektornią - Gdańskim Archipelagiem Kultury, gdzie odbywają się projekcje najlepszych filmów hiszpańskojęzycznych i włoskich.

Festiwal Goldbergowski, Kino w blokowisku i wiele innych. Sprawdź, jakie atrakcje czekają w weekend
A
A
data publikacji: 15 września 2017 r.

Balladyna to jeden z najbardziej znanych dramatów Juliusza Słowackiego. Jak teskt sprawdzi się na scenie w wykonaniu uczniów, będzie można się przekonać w Domu Sztuki GAK w Gdańsku
Balladyna to jeden z najbardziej znanych dramatów Juliusza Słowackiego. Jak teskt sprawdzi się na scenie w wykonaniu uczniów, będzie można się przekonać w Domu Sztuki GAK w Gdańsku
mat. prasowe

W piątek, 15 września, na spektakl „Balladyna” na podstawie tragedii w pięciu aktach, napisanej przez Juliusza Słowackiego, zapraszają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 61 w Gdańsku.

Podobnie jak w literaturze, także w spektaklu historia, w której motywy fantastyczne przeplatają się z elementami wierzeń ludowych, opowiadać będzie o losach dwóch sióstr, Balladynie i Alinie, mieszkających wraz z matką w ubogiej chacie w lesie. Nimfa Goplana, królowa jeziora Gopła, kierowana miłością do kochanka Balladyny - Grabca - i zazdrością, wmiesza się w ludzkie sprawy i zagmatwa ich losy.

Reżyseria: Joanna Sikora i Anna Wieczorek. Występują: Balladyna - Oliwia Olszewska / Małgosia Lizińska, Alina - Amelia Bielawska, Wdowa - Martyna Bródka, Goplana - Julia Połukord, Skierka - Kasia Rapita, Kirkor - Kuba Koss, Grabiec - Kamil Nawrocki, Kostryn/Kanclerz - Maciej Bławat, Pustelnik - Marcin Januszewski, i Sługa/Znachorka/Chochlik - Natalia Odrowąż.

Spektakl odbędzie się w Domu Sztuki GAK (Gdańsk, ul. Wilhelma Stryjewskiego 25), o godz. 18. Wstęp wolny.


Kino w Blokowisku to jeden z najbardziej popularnych projektów gdańskiej Plamy. Od 2016 roku filmy obejrzeć można także w Brzeźnie, w siostrzanej placówce Projektornia
Kino w Blokowisku to jeden z najbardziej popularnych projektów gdańskiej Plamy. Od 2016 roku filmy obejrzeć można także w Brzeźnie, w siostrzanej placówce Projektornia
Fot. Adam Bogdan

Bliźniacza placówka Gdańskiego Archipelagu Kultury - mieszcząca się w Brzeźnie Projektornia (ul. Dworska 29 A), zaprasza w piątek z kolei na „Kino w Blokowisku”. To cykl plenerowych pokazów filmowych odbywających się pod gołym niebem.

W tym roku placówka zaplanowała przegląd kinematografii hiszpańskojęzycznej i włoskiej. W piątek zobaczymy film „Rudo i Cursi” w reżyserii Carlosa Cuarón. Opowiada o przyrodnich braciach Beto i Tato, którzy mieszkają na meksykańskiej prowincji wraz z wielopokoleniową rodziną. Ledwie wiążą koniec z końcem pracując na plantacji bananów. Ich wielką pasją jest piłka nożna. Pewnego dnia podczas meczu dostrzega ich łowca talentów. Czy uda im się rozpocząć prawdziwą karierę i wyrwać z szarej codzienności?

Projekcja filmu rozpocznie się o godz. 19.30. Z uwagi na aurę za oknem, zdecydowanie warto ubrać się ciepło. Na miejscu będą czekały koksowniki na wypadek chłodniejszych wieczorów (w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych projekcja zostanie przeniesiona do sali). Organizatorzy przygotują też miejsca siedzące, ale z pewnością warto zaopatrzyć się we własny koc czy poduszkę. Wstęp wolny.


Paulina Ołowska to polska artystka, która mieszka pomiędzy Rabką a Londynem. Jest uznaną malarką, fotografką, autorką kolaży, rysunków, wideo oraz instalacji
Paulina Ołowska to polska artystka, która mieszka pomiędzy Rabką a Londynem. Jest uznaną malarką, fotografką, autorką kolaży, rysunków, wideo oraz instalacji
mat. Gdańskiej Galerii Miejskiej

Także w piątek, w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (ul. Powroźnicza 13/15) odbędzie się wernisaż wystawy prac uznanej artystki Pauliny Ołowskiej, zatytułowanej „The Metod” (ang. „Metoda”). To kontynuacja wystawy o tym samym tytule, na temat ograniczeń metody funkcjonowania „dzieła totalnego”, która pokazana została w Studio Voltaire w Londynie w 2013 roku.

Ołowska prezentuje swoje prace obok wybranych dzieł Władysława Hasiora, Matthiasa Schauflera i Włodzimierza Wieczorkiewicza. Już sam wybór nazwisk jest ciekawy - Hasior tworzył psychodeliczne zestawienia ze znalezionych zużytych przedmiotów, tandetnych dewocjonaliów, romantycznych parafernaliów, fragmentów manekinów i futerkowych elementów zwierzęcych. Wieczorkiewicz mieszkając i tworząc w dawnym protestanckim kościele w Sulminie, niedaleko Gdańska, zajmował się m.in. rękodziełem artystycznym. Jego organiczne płaskorzeźby ze skóry czy metaloplastyka przejawiają totemiczny wręcz, magiczny charakter. Matthias Schauffler natomiast, korzystając z rozproszonej siły napędowej niemieckiej ekspresji, skupia się na motywie męskiego torsu, męskości i jej urojonych reminiscencjach. W swoich melancholijnych, abstrakcyjnych kompozycjach rozkłada na czynniki pierwsze pojęcie ułomnej męskości.

- Każdy z zaproszonych artystów z innych względów i powodów funkcjonuje jako outsider. Artystom tym, sytuującym się na obrzeżach głównych nurtów i marginesach określonej geopolityki, ze zdwojoną siłą towarzyszy niebywały heroizm wewnętrzny, przekładający się na imperatyw tworzenia, wznoszący się ponad własne ograniczenia i przeciwności losu - tłumaczy kuratorka wystawy Patrycja Ryłko.

Wystawa służy artystce do zbudowania kalejdoskopowej narracji opowiadającej o zróżnicowanych metodologiach pracy artystycznej i związanych z nimi postawach twórczych. Wprowadzając twórczość zaproszonych przez siebie artystów do centrum pola sztuki, Ołowska skutecznie wydobywa ich z odległej kapsuły czasu.
Wernisaż rozpocznie się o godz. 19.30. Prace będzie można oglądać do 29 października 2017 r., codziennie od wtorku do niedzieli, w godz. 12-19. Wstęp wolny.


Goldberg Baroque Ensemble - orkiestra barokowa, która powstała w 2008 roku w Gdańsku
Goldberg Baroque Ensemble - orkiestra barokowa, która powstała w 2008 roku w Gdańsku
mat. Festiwal Goldbergowski

Melomanów zachęcamy natomiast do przyjścia do Kościoła św. Trójcy (Gdańsk, ul. Świętej Trójcy 4), gdzie trwa 12. Festiwal Goldbergowski - wydarzenie prezentujące najciekawsze interpretacje muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium, oraz twórczość inspirowaną muzyką dawną.

W piątek 15 września przed publicznością zaprezentuje się amerykański klawesynista i pianista Robert Hill. Muzyk specjalizuje się w grze na instrumentach historycznych. Jest także profesorem Uniwersytetu Muzycznego we Fryburgu w Niemczech, gdzie prowadzi klasy pianoforte i klawesynu oraz dawnych praktyk wykonawczych. W Gdańsku zagra recital klawesynowy, podczas którego wykona słynne „Wariacje Goldbergowskie” Jana Sebastiana Bacha. Początek koncertu o godz. 19.30. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł.

Dzień później, kantaty Johanna Gottlieba Goldberga w 290. rocznicę urodzin patrona festiwalu wykona gruzińska orkiestra Georgian Sinfonietta Tblisi, która występowała w tak znamienitych miejscach, jak Konzerthaus Berlin czy Concertgebouw Amsterdam. Regularnie zapraszana jest także na liczne festiwale, takie jak: Tbilisi Wind Festival, Tbilisi Chamber Music Festival, Young Euro Classic czy Opernfestival Gut Immling. Przed gdańską publicznością orkiestra zaprezentuje się o godz. 19.30. Towarzyszyć jej będzie Goldberg Vocal Ensemble (Polska) pod batutą Aliny Ratkowskiej - pomysłodawczynią i obecnym dyrektorem festiwalu. Oba zespoły wspólnie wykonają utwory Goldberga, Handla i Telemanna. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł.

Festiwal zakończy koncert Goldberg Baroque Ensemble oraz Goldberg Vocal Ensemble. Wystąpi orkiestra pad batutą Andrzeja Szadejko oraz Marie Smolka (sopran), Bettina Ranch (alt), Georg Poplutz (tenor) i Marek Rzepka (bas). W ich wykonaniu zabrzmią kantaty Johanna Jeremiasa du Graina ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej. Koncert odbędzie się w niedzielę 17 września, o godz. 17. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł.


Krzysztof Gordon - polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Współpracuje z Teatrem Wybrzeże - trójmiejska publiczność mogła go oglądać m.in. w spektaklach „Wiśniowy sad” czy „Baba Chanel”
Krzysztof Gordon - polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Współpracuje z Teatrem Wybrzeże - trójmiejska publiczność mogła go oglądać m.in. w spektaklach „Wiśniowy sad” czy „Baba Chanel”
mat. prasowe

Nie zapominamy również o miłośnikach teatru. W sobotę 16 września świeżo otwarty Oliwski Ratusz Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) zaprasza na pierwszy monodram na swojej scenie. Wystąpi Krzysztof Gordon w wyreżyserowanym przez siebie spektaklu „Śmieszny staruszek”.

O inauguracji nowej placówki kulturalnej w Gdańsku pisaliśmy tutaj: Oliwski Ratusz Kultury już otwarty i z planami na przyszłość

Tekst napisał w 1963 roku Tadeusz Różewicz. Dopatrywać się w nim można pastiszu amerykańskich filmów sądowych. W adaptacji i wykonaniu Krzysztofa Gordona staje się monodramem, w którym oskarżany o bliżej nieokreślone zarzuty mężczyzna przed sądem zeznaje swoje życie, przepełnione pustką i samotnością. Pod płaszczykiem wywołujących uśmiech historyjek kryje się opowieść o braku kontaktu z drugim człowiekiem.

Spektakl rozpocznie się o godz. 19. Po nim odbędzie się spotkanie z aktorem. Bilety: 25 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu wydarzenia.


Turban mistrza Mansura to zbiór opowieści sufickich - książka autorstwa Marka Kochana
Turban mistrza Mansura to zbiór opowieści sufickich - książka autorstwa Marka Kochana
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W ten weekend warto zajrzeć też do Teatru Miniatura (Gdańsk, aleja Grunwaldzka 16). Po pierwsze ze względu na stałą propozycję w repertuarze, jaką jest „Turban mistrza Mansura” w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. To teatralna podróż na Bliski Wschód dla dzieci i młodzieży powyżej 7. roku życia. Egzotyczne przygody, filozoficzne rozważania i ciekawa, barwna scenografia to główne atuty tego przedstawienia. Spektakl zobaczymy na dużej scenie w sobotę 16 września, o godz. 12. Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 20 zł.

Ponadto, w sobotę 16 września w Teatrze Miniatura odbędzie się czytanie sztuk w ramach zakończenia konkursu na sztukę teatralną dla dzieci lub młodzieży „Demokracja. Nie tylko dla dorosłych”. Od godz. 16 będą odbywały się czytania trzech sztuk zakwalifikowanych do finału. Wstęp wolny.-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora